Zdravko i Zoran Mamić u Remetincu: Obrana najavljuje pravnu bitku, oni ne razmišljaju o ostavkama u Dinamu

Zdravko i Zoran Mamiću dovedeni su nešto prije 16 sati u istražni zatvor u zagrebačkom Remetincu gdje će prema nedjeljnoj sudskoj odluci ostati najmanje idućih mjesec dana.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zamjenik ravnatelja Uskoka Sven Mišković kazao je novinarima ispred Županijskog suda da su obojica zatvorena zbog opasnosti od utjecaja na svjedoke, dok je Zdravku Mamiću kao pritvorski razlog prihvaćena i opasnost od ponavljanja nedjela. Potvrdio je i da je sutkinja istrage zaključila da se u ovoj fazi istražni zatvor ne može zamijeniti nikakvom blažom mjerom ili jamstvom te da bi u istrazi, prema prihvaćenim prijedlozima tužiteljstva, trebalo ispitati dvadesetak svjedoka.

‘Ne razmišljaju o ostavkama u Dinamu’

No, njihovi odvjetnici najavili su žalbu na odluku o istražnom zatvoru, ali i pokretanje istrage te kazali da Mamići ne planiraju dati ostavke na svoje dužnosti u Dinamu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Zašto bi dali ostavku. Pogotovo Zoran Mamić”, zapitala se odvjetnica Zdravka Mamića, Jadranka Sloković, pojašnjavajući da Zoran Mamić nije ni zatvoren zbog mogućeg ponavljanja nedjela. Njen kolega Čedo Prodanović dodao je da ni Zdravko Mamić ne razmišlja o ostavci jer nije kriv.

O pritvoru za braću Mamić oglasio se i Dinamo koji je posljednjih dana u više navrata prvi javno objavljivao novosti o ovom slučaju.

“Radi se o neutemeljenoj i čudnoj odluci jer se Zdravka i Zorana Mamića tereti za djela koja su se dogodila prije više godina pa je zaista bespredmetno razgovarati o bilo kakvom mogućem utjecaju na svjedoke. Ipak, teško je reći da su odluka suda i zahtjev Uskoka bili iznenađenje”, izvijestio je Dinamo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I Zdravku i Zoranu Mamiću sud je odredio jednomjesečni istražni zatvor, odluku je donijela sutkinja Erna Dražančić na zahtjev Uskoka. Trenutno su na putu za Remetinec.

Sutkinja istrage Erna Dražančić odbila je prijedlog njihove obrane da se istražni zaatvor zamijeni jamčevinom. Mamići su, kako se doznaje, kao jamstvo nudili obiteljsku kuću čija je vrijednost procijenjena na 20 milijuna kuna. Njihovi odvjetnici odmah nakon odluke najavili su da će se žaliti na određivanje istražnog zatvora.

U zatvoru u Remetincu Mamići će se poslijepodne pridružiti svojim suokrivljenicima – izvršnom direktoru Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) i bivšem čelniku Dinama Damiru Vrbanoviću te porezniku Milanu Pernaru koji je navodno primio mito kako bi pogodovao Mamićima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Čelnici Dinama izvršni predsjednik Zdravko Mamić i njegov brat trener Zoran Mamić noć su proveli u pritvoru na Oranicama.

Izvršni direktor Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) Damir Vrbanović i poreznik Milan Pernar već su u istražnom zatvoru na 30 dana.

“Mamić je porekao sve što mu se stavlja na teret. Vrlo je detaljno iznio svoju obranu. Objasnio je taj cijeli sustav transfera”, kazala je odvjetnica Zdravka Mamića, Jadranka Sloković, ističući da su Uskokove sumnje “rezultat apsolutnog nepoznavanja propisa koji se odnose na transfere” ali i manipuliranja činjenicama.

“Radi se o tome da je doista neistinito navedeno da su određeni ugovori falksifikat, ugovori su bili takvi kakvi jesu i mislim da ćemo u daljnjem tijeku postupka, pogotovo s vještačenjem, dokazati da ništa od onoga što je navedeno nije točno. Mi ćemo ponuditi koliko god hoćete ugovora da se i u drugim slučajevima postupalo na isti način, odnosno da su se na taj način rješavala određena dugovanja prema igračima”, dodala je Sloković.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kazala je i da za navodno mito poreznom službeniku, za što se tereti Zoran Mamić, “nije bilo nikakvog razloga s obzirom da je riječ o novcu koji potječe iz pozajmice i koji je vraćen. Dakle ne radi se o novcu koji je dohodak. Kredit koji dobijete od banke ili pozajmica nije drugi prihod i ne može se tretirati kao prihod na koji se plaća porez to je potpuna zabuna. Kažem vam, da je sve rezultat nepoznavanja i s druge strane malicioznog tumačenja nekih dokumenata”, ponovila je odvjetnica.

Dodala je i da nije riječ o bezazlenom postupku, jer se Mamiće tereti za vrlo visoke iznose, ali da je obrana može dokazati da se ništa nije desila na način kako to tumači Uskok.

Ponovila je da je postupak “tempiran” u vrijeme dok optuženika nije bilo u Zagrebu kako bi ih se pritvorilo zbog opasnosti od bijega, iako su bili u kontaktu s Uskokom i cijelo se vrijeme znalo da se nalaze na “svojim radnim mjestima”. “Prvi poziv došao je jučer, ono sve što je rekao ministar (unutarnjih poslova Ranko) Ostojić apsolutno je neistina”, ustvrdila je Sloković. Rekla je i kako se nada da Uskok više neće ustrajati na tvrdnjama o bijegu, jer su Mamići u Zagreb krenuli “čim su dobili poziv da se održava ročište” te su na granici bili “gotovo na vrijeme”.

O mogućem nuđenju jamčevine na nedjeljnom ročištu pred sucem istrage Sloković je kazala da će tek razmisliti kada vide što će, u vezi istražnog zatvora, ponovno zatražiti Uskok.

Prodanović: Uskok apsolutno promašio iznos za koji su Mamići navodno oštetili Dinamo

Njen kolega Čedo Prodanović ranije je prigovorio načinu na koji tužiteljstvo vodi postupak te ustvrdio da je “apsolutno promašen” iznos za koji su braća Mamić, uz pomoć pritvorenog poreznika i čelnika Hrvatskog nogometnog saveza (HNS) Damira Vrbanovića, prema tvrdnjama Uskoka oštetili nogometni klub Dinamo.

Dodao je da je odluka o povratku u Hrvatsku tri puta mijenjana ne zbog domišljanja kako da Uskok dovedu u zabludu “nego jednostavno zato što su se stalno mijenjale okolnosti”.

Iako je rekao da ne može govoriti o postupku Prodanović je ustvrdio da je “apsolutno promašen” iznos novčane štete NK Dinama “kojim se barata”.

“On je rezultat jednog pogrešnog iščitavanja poslovne dokumentacije i načina poslovanja oko transfera igrača u nogometu”, zaključio je Prodanović.

Kazao je i da je njegov branjenik odbacio sve optužbe, no nije želio reći je li odgovarao na pitanja istražitelja koji su nakon njega ispitali Zdravka Mamića osumnjičenog da je iz Dinama nezakonito izvukao najmanje 52 milijuna kuna. Mlađi brat Zdravko po tvrdnjama tužiteljstva na tom je klubu, ali i utaji poreza nezakonito zaradio 38,1 milijuna kuna.

Uskok ponovno zatražio pritvor za Mamiće

Raniji prijedlog za pritvaranje Uskok je povukao nakon obavijesti o uhićenju, jer je u prvom prijedlogu stajalo da istražni zatvor traže i zbog opasnosti od bijega. Mamići su se, naime, nalazili u Sloveniji i u petak navečer su objavili da se u Zagreb ipak neće vratiti do nedjelje, iako je njihov klub ranije izvijestio da su oko podneva dobili pozive za razgovor te da su “odmah krenuli prema Zagrebu”. Ponovno su se predomislili u subotu kada su doznali da ih Uskok želi pritvoriti zbog bijega.

Nakon uhićenja na granici odvedeni su u policijsku prostoriju na zagrebačkim Oranicama, gdje je uz sjedište policijskog odjela za suzbijanje korupcije i organiziranog kriminala i jedinica za zadržavanje, u kojoj će i prenoćiti prije nedjeljnog odlaska na Županijski sud.

Vrbanoviću mjesec dana istražnog zatvora

Njihovu suosumnjičeniku, izvršnom predsjedniku HNS-a Damiru Vrbanoviću sutkinja je poslijepodne odredila mjesec dana istražnog zatvora. Zamjenik ravnatelja Uskoka Sven Mišković novinarima je kazao da je sudac istrage prihvatio zahtjev tužiteljstva i Vrbanoviću odredio istražni zatvor zbog opasnosti da bi na slobodi mogao utjecati na svjedoke. Dodao je, da je u ovoj fazi istrage sud u odnosu na Vrbanovića prihvatio ispitivanje 15-ak svjedoka.

Vrbanovićev odvjetnik Darko Maržić najavio je da će već u ponedjeljak predati žalbu na rješenje sutkinje istrage Erne Dražančić. Odvjetnik je kazao da je zadovoljan što je sutkinja odbila velik dio svjedoka koje je predložio Uskok, odnosno što je njihov broj s predloženih 38 smanjila na 15-ak. No, dodao je da nije zadovoljan što nije prihvatila njihove prijedloge da se istražni zatvor zamjeni mjerama opreza ili kućnim pritvorom. Vrbanovićevi su odvjetnici, među ostalim, predložili da se Vrbanoviću zabrani kontakti sa svjedocima koji su uglavnom posvezani s nogometnim klubom Dinamom, no za sada nisu nudili jamčevinu.

Informaciju o uhićenju braće Mamić na ulazu u Hrvatsku prvi je objavio Nogometni klub Dinamo.

Mamići zaustavljeni i privedeni na granici

“Nakon što su izvršni predsjednik Dinama Zdravko Mamić i trener Zoran Mamić od svojih odvjetnika doznali da je Uskok za njih zatražio istražni zatvor, a radi mira momčadi i kluba, odlučili su se neodložno na povratak u RH kako bi odmah, surađujući s vršiteljima istrage, odgovorili na sva pitanja s ciljem dokazivanja svoje nevinosti”, priopćeno je u subotu iz Gradskog nogometnog kluba Dinamo.

Mamići su, dodaje se, zaustavljeni na granici i privedeni od strane hrvatske policije, a s njima su njihovi odvjetnici Jadranka Sloković i Čedo Prodanović.

“Želimo naglasiti kako cijela momčad, stručni stožer, nogometna škola i svi zaposlenici čvrsto stoje iza našeg izvršnog predsjednika Zdravka Mamića te glavnog trenera Zorana Mamića i potpuno smo uvjereni kako će dokazati svoju nevinost”, stoji u priopćenju glasnogovornice Dinama Sandre Špičić.

Uz pomoć Vrbanovića i pritvorenog poreznika navodno oštetili Dinamo i državu

U Remetincu je od petka i poreznik Milan Pernar kojega Uskok sumnjiči da je s Vrbanovićem i Mamićima sudjelovao u nezakonitostima na štetu nogometnog kluba Dinamo i državnog proračuna. Uskok tvrdi da su osumnjičenici u posljednjih šest godina Dinamo oštetili za najmanje 117,8 milijuna kuna, a proračun za barem 12,2 milijuna kuna neobračunatog i neplaćenog poreza i prireza.

U rješenju o provođenju istrage, objavljenom u petak navečer, tužiteljstvo izvršnog predsjednika Dinama Zdravka Mamića sumnjiči da je iz nogometnog kluba nezakonito izvukao najmanje 52 milijuna kuna, a njegovog brata Zorana, Dinamova trenera, za “nepripadnu korist” od 38.1 milijuna kuna.

Uskok u priopćenju objavljenom na svojoj internetskoj stranici, nije naveo koliki je iznos mita pritom primio Pernar, navodno korumpirani porezni inspektor ispostave Porezne uprave u Sesvetama, koji je prvookrivljen u ovom slučaju.

Tužiteljstvo je istragu pokrenulo zbog sumnje da su u posljednjih šest godina davali, odnosno primali mito, zlouporabili položaj i ovlasti te povjerenje u gospodarskom poslovanju, utajili porez te poticali ili pomagali u zlouporabi i utaji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.