Filip Ude – kao dijete ostao bez oca, uz vjeru i odricanje do brojnih medalja

Foto: fah

Naš najsvestraniji gimnastičar Filip Ude nada se da će na olimpijskim igrama u Rio de Janeiru na konju s hvataljkama osvojiti najsjajnije odličje ali planira i nastup na svojim četvrtim OI 2020. u Tokiju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je Filip Ude?

Filip Ude (Čakovec, 3. lipnja 1986.) je hrvatski gimnastičarski reprezentativac i član GK Marijan Zadravec Macan.

Osvajač je olimpijskog srebra s Igara u Pekingu na konju s hvataljkama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dobitnik je godišnje Državne nagrade za šport “Franjo Bučar” za 2008. godinu.

Kad je imao samo šest godina njegov otac stradao je u željezničkoj nesreći. Tada je ulogu oca, kako je često znao naglasiti, ponijela majka Miljenka, kao i prvi trener Mario Vukoja, s kojim je provodio i po 100 dana u komadu.

Važnost odricanja i vjere

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jedno znam sigurno, jedino što ti preostaje je pokušati i vidjeti da li se to isplatilo ili ne. Ali svako odricanje i svaki trud se na kraju na neki način isplati. Znam da ako se neko jako trudi da će znati cijeniti ne samo svoj trud nego i trud drugih ljudi i vjerujem da će postati bolja osoba”, rekao je Filip Ude u razgovoru za Atletski klub “Zagreb Ulix”.

“Vjera u Boga mi znači sve i znam da je Bog uvijek sa mnom. Kad god trebam riješiti neki problem prvo se obratim Bogu jer znam da će me on uvijek saslušati i pomoći mi u svim problemima”, poručio je.

U sretnom braku već tri goodine

Filip Ude prije tri godine oženio se svojom dugogodišnjom djevojkom Anom Špes.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hvala ti ljubavi na 3 prekrasne godine braka ❤️

A photo posted by Filip Ude (@filip_ude) on

Sportski život

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Filip je počeo trenirati sportsku gimnastiku sa šest godina, i to sasvim slučajno. Njegov tadašnji trener Marijo Vukoja je išao po školama i tražio djecu za gimnastiku. Filip se prijavio i tu je počeo njegov gimnastički put. Kako u njegovom rodnom Međimurju nije bilo dvorane za trening, trenirao je u Bratislavi, ponekad u komadu od 120 dana. Tamo su sobe u bile ispod dvorane, kao u podrumu. Imale su tek prozor i, kako Ude kaže, imali ste osjećaj da ste u zatvoru.

S 13 godina počeo ga je trenirati Igor Križimski, koji ga trenira i danas. Nakon što je u Nedelišću izgrađena gimnastička dvorana, počeo je trenirati u njoj. Rezultati njegova višegodišnjeg treninga, pokazali su se na najbolji način na Olimpijskim igrama u Pekingu.

9. kolovoza 2008. osvojio je treće mjesto u kvalifikacijama konja s hvataljkama s ocjenom 15.475. Ispred njega su jedino bili, domaći natjecatelj, Xiao Quin i Jose Luis Fuentes Bustamante iz Venezuele. Finale je bilo na programu tjedan dana kasnije, 17. kolovoza. Filip je za nastup u finalu dobio broj 8, što je značilo da će nastupati posljednji. Do njegove vježbe u vodstvu je bio Kinez Quin. Jedino je Filip dobio od gledališta pljesak prije nego mu je izvedba završila, i to, ponajprije, zbog izvođenja elementa ruska kola s vijkom od 1080 stupnjeva između hvataljki. Taj vrlo zahtjevan element jedino je Filip izveo u finalu, pa su mu suci dodijelili ocjenu 15.725, istu kao što je dobio Britanac Louis Smith, ali je Filipu zbog bolje ocjene iz kvalifikacija pripalo srebrno odličje. To je bila prva hrvatska olimpijska gimnastička medalja, te druga medalja na Igrama.

2. srpnja 2009. Filip je osvojio srebrnu medalju na Mediteranskim Igrama u Pescari na vježbi na tlu tj. na parteru. Dobio je ocjenu 15.200, a 1. mjesto i zlatnu medalju osvojio je Grk Eleftherios Kosmidis za što mu je trebala ocjena 15.650.

16. travnja 2016. izborio je svoj treći nastup na Olimpijskim igrama nakon što je u izlučnom natjecanju u olimpijskoj dvorani u Rio de Janeiru za nastup u višeboju zaradio ocjenu 85.599.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.