(FOTO, VIDEO) Derbi NBA lige: Boston se izjednačio s Clevelandom, loša šuterska večer Darija Šarića

Košarkaši Bostona su domaćom pobjedom nad Miamijem 112-108 stigli do četvrtog uzastopnog trijumfa kojim su se izjednačili s Clevelandom na vrhu ljestvice Istočne konferencije NBA lige, a aktualni prvaci imaju sitnu prednost u postotku ostvarenih pobjeda jer su odigrali dvije utakmice manje.

Do kraja regularnog dijela sezone Celticsi (48-26) će odigrati još osam, a Cavaliersi (47-25) još deset utakmica, a oba će kluba još pet dvoboja igrati na domaćem parketu. U borbi za ‘broj 1’ odlučujućom bi se mogla pokazati utakmica koje je na rasporedu 5. travnja, a u kojoj će Boston u svom TD Gardenu ugostiti Cleveland.

U istoj su dvorani u nedjelju nadigrali Miami sa 112-108 nadoknadivši čak 15 poena zaostatka iz druge četvrtine, koje su preokrenuli u prednost od 10 koševa na kraju treće. Najzaslužniji za preokret bio je najbolji igrač Celticsa Isaiah Thomas koji je 22 od svojih 30 koševa postigao u prve tri četvrtine te pogodio polaganje za 108-105 na ulazu u posljednju minutu utakmice. Pobjedu Celticsa zapečatili su Marcus Smart i Jae Crowder realiziravši sva četiri slobodna bacanja u završnici. Crowder je ubacio 25 koševa uz šest skokova, što mu je najbolji učinak ove sezone.

“Nije bilo slavlja. Sad smo izjednačeni, a nadam se da možemo osigurati ‘broj 1’. Ne možemo brinuti o tome što rade drugi, moramo se samo potruditi da iz utakmice u utakmicu kontroliramo ono što je u našoj moći”, izjavio je Isaiah Thomas nakon dvoboja.

Najbolji igrači Miamija bili su Tyler Johnson sa 24 koša i centar Hassan Whiteside koji je uz 19 koševa imao i 15 skokova, što mu je 51. “double-double” učinak u sezoni.

Russell Westbrook je sa 39 koševa, 11 skokova i 13 asistencija ostvario svoj 36. “triple-double” ove sezone, ali to nije bilo dovoljno za pobjedu Oklahoma Cityja u Houstonu, gdje su domaći Rocketsi već na poluvremenu vodili 20 razlike i postigli 79 koševa u prve dvije četvrtine. Na kraju je bilo 137-125 za Houston čije je strijelce predvodio Lou Williams sa 31 košem. Po 24 poena su postigli Eric Gordon i Trevor Ariza, dok je James Harden ubacio 22 koša i podijelio 12 asistencija.

Houston je uvjerljivo treća momčad Zapadne konferencije, iza Golden Statea i San Antonija, a velika se borba vodi za osmo mjesto, posljednje koje vodi u doigravanje. Nakon sinoćnje pobjede Portlanda nad Los Angeles Lakersima sa 97-81 i domaćeg poraza Denvera od New Orleansa 90-115, Trail Blazersi i Nuggetsi potpuno izjednačenog učinka (35-38) ulaze u posljednjih devet utakmica osnovnog dijela sezone.

Portland je do pobjede u Staples Centeru predvodio Damian Lillard sa 22 koša, 7 skokova i 5 asistencija. Allan Crabbe je ubacio 18, a C. J. McCollum 13 koševa kod šuterski neraspoloženih gostiju koji su to nadoknadili dobrom obranom dopustivši Lakersima samo 81 poen. D’Angelo Russell je predvodio domaće strijelce sa 22 koša, Tyler Ennis je postigao 14, a po 10 Jordan Clarkson i Ivica Zubac. Hrvatski centar je tome dodao sedam skokova i dvije asistencije za 25 minuta igre.

Unatoč izostanku ozlijeđenog DeMarcusa Cousinsa New Orleans je u Denveru svladao Nuggetse s uvjerljivih 115-90, a trener gostujuće momčadi Alvin Gentry pohvalio je svoju momčad za obrambeni učinak.

“Bili smo dobri u napadu, s dobrim protokom lopte. No, pobjedu nam je donijela obrana koja je bila odlična.”

Pelicansi su imali šestoricu košarkaša s dvoznamenkastim učinkom, a predvodio ih je Anthony Davis sa 31 košem, 15 skokova i 3 asistencije. Po 13 koševa su ubacili Jrue Holiday, Domantas Sabonis i Jordan Crawford. Najbolji strijelac domaćih bio je Mason Plumlee sa 16 poena, dok su po 13 postigli Gary Harris i Jamal Murray.

Do kraja sezone Denver i Portland imaju po devet utakmica, a već u srijedu će Trail Blazersi ugostiti Nuggetse. Portland je u ovoj utrci u prednosti, jer će od posljednjih devet utakmica u njih sedam biti domaćin, dok je s Nuggetsima potpuno obrnuta situacija, jer su im ostale još samo dvije utakmice pred njihovim navijačima.

NBA rezultati, 26.3.
Indiana – Philadelphia 107-94
(D. Šarić 28 min, 9 k, šut 3/15, 10 s, 1 a)
LA Lakers – Portland 81-97
(I. Zubac 25 min, 10 k, šut 4/9, 7 s, 2 a)

4. Denver 35 38 .479 9
5. Minnesota 28 44 .389 15 1/2