(FOTO) Masovni prosvjedi u Kataloniji: Rakitić pješačio od zračne luke do grada

epa07920266 Several travelers arrive on foot to Barcelona-El Prat international airport during the rally called by the group called 'Tsunami Democratic' (Democratic Tsunami) for 'shutting-down' the airport against the sentence ruled by Supreme Court on 'proces' trial', in Barcelona, Catalonia, 14 October 2019. The Spanish Supreme Court sentenced former Catalan Vice President Oriol Junqueras to 13 years in jail for sedition and misuse of public funds. Several other political leaders were also handed multi-year prison sentences for their roles in holding a failed independence vote in 2017. EPA/Toni Albir

Prosvjednici u Barceloni, ogorčeni presudama katalonskim dužnosnicima, nastojali su u ponedjeljak blokirati lokalni aerodrom Prat pa je tamo došlo do policijske intervencije i prekinuta je željeznička linija do grada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zbog prosvjeda je hrvatski nogometni reprezentativac Ivan Rakitić, koji je u ponedjeljak sletio iz Cardiffa u Barcelonu, morao hodati s aerodroma prema gradu.

Španjolski Vrhovni sud osudio je devet katalonskih vođa na devet do 13 godina zatvora zbog njihove uloge na referendumu o neovisnosti 2017. godine, prenosi BBC.

Kao odgovor, tisuće Katalonaca blokiralo je prometnice te aerodrom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stotine prosvjednika ušle su na terminal T1 međunarodne zračne luke, u jednom trenutku došlo je do naguravanja s policijom koja je upotrijebila pendreke prilikom zaustavljanja mase.

Grupa nazvana „Demokratski tsunami“ još je u nedjelju, uoči izricanja presude, bila blokirala željeznički kolodvor Sants, nakon čega je policija morala iznijeti neke od prosvjednika. Njihovi članovi daju avionske karte kako bi prosvjednici mogli proći kontrolu na aerodromu te blokirati promet.

„Demokratski tsunami“ poziva prosvjednike na zaustavljanje zračnog prometa prema Barceloni kako bi „Europi i svijetu pokazali odbacivanje osuđujuće presude“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nekoliko željezničkih pruga u Kataloniji također je blokirano, među kojima i ona u gradu Gironu, uporištu zagovornika nezavisnosti.

Od jutra se prosvjednici okupljaju diljem Katalonije, autonomne pokrajine na sjeveroistoku Španjolske. U popodnevnim satima i navečer, kada se ljudi vrate s posla, očekuju se masovni prosvjedi.

Predsjednik katalonske vlade Quim Torra ranije je najavio „odlučan, nenasilni i demokratski“ odgovor na „nepravedne presude“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ranije tijekom jutra je devetero katalonskih dužnosnika osuđeno na zatvorske kazne između 9 i 13 godina zbog ustanka i korištenja javnog novca za organiziranje referenduma o nezavisnosti 2017. kojeg je bio zabranio Ustavni sud, te posljedičnog jednostranog proglašenja samostalne republike Katalonije. Još troje dužnosnika osuđeno je na zabranu obnašanja javnih funkcija i novčane kazne.

Sánchez: Katalonski dužnosnici osuđeni zbog kršenja zakona, a ne svojih ideja

Španjolski premijer Pedro Sánchez rekao je u ponedjeljak kako su katalonski zagovornici nezavisnosti osuđeni zbog kršenja zakona, a ne svojih političkih ideja.

Ranije tijekom jutra je devetero katalonskih dužnosnika osuđeno na zatvorske kazne između 9 i 13 godina zbog ustanka i korištenja javnog novca za organiziranje referenduma o nezavisnosti 2017. kojeg je bio zabranio Ustavni sud, te posljedičnog jednostranog proglašenja samostalne republike Katalonije. Još troje dužnosnika osuđeno je na zabranu obnašanja javnih funkcija i novčane kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Španjolska vlada apsolutno poštuje presudu. Ona je donesena nakon jednog transparentnog postupka tijekom kojeg je bila zajamčena pravednost. Postupak je ispunio sve demokratske zahtjeve“, rekao je Sánchez tijekom konferencije za medije u Madridu, na kojoj nije bilo dopušteno postavljanje pitanja.

„Nikome se ne sudi zbog ideja, nego zbog kršenja zakona. Nitko nije iznad zakona i svatko ga mora poštivati“, dodao je.

Naglasio je kako španjolski ustav usvojen 1978., kada je Španjolska prešla iz diktature u demokraciju, ne dopušta referendume o nezavisnosti ni u jednoj od 17 autonomnih pokrajina.

Predsjednik katalonske vlade Quim Torra prethodno je prilikom svog obraćanja javnosti u Barceloni rekao kako je izrečena presuda „nepravedna“ jer u španjolskom kaznenom zakonu nisu navedene nikakve kazne za referendume.

Također je rekao kako je Španjolska potpisujući međunarodne sporazume prihvatila pravo na samoodređenje naroda koje odbija primijeniti. Prvooptuženi Oriol Junqueras, koji je u ponedjeljak osuđen na 13 godina zatvora, tijekom suđenja započetog u veljači tvrdio je to isto i napomenuo prilikom saslušanja kako nisu napravili ništa nezakonito.

„Katalonska vlada je jednostrano bila narušila vlastiti statut autonomije Katalonije. Ignorirala je one koji ondje ne podržavaju nezavisnost, dovela je do loma u društvu“, izjavio je Sánchez.

„Pokret za nezavisnost doživio je poraz, nije uspio dobiti međunarodnu podršku, te je sada proizveo puno boli i patnje. No ovom presudom otvorila se nova etapa koja će jamčiti suživot, demokraciju i jedinstvo“, rekao je premijer.

Katalonija, sa 7,5 milijuna stanovnika, od 1978. godine ima svoju vladu, parlament, policiju, škole, bolnice, a katalonski jezik je služben u tamošnjim institucijama. Središnja vlada u Madridu upravlja vanjskom, obrambenom i fiskalnom politikom. Stanovnici Katalonije su podijeljeni oko pune nezavisnosti.

„Katalonska vlada mora shvatiti da predstavlja sve Katalonce, a ne manjinu“, naglasio je Sánchez. Katalonska vlada nastavlja tražiti priznati i dogovorni referendum da se vidi koliko je stanovnika za nezavisnost a koliko protiv, odbacujući ovakve kvalifikacije o manjini.

Sánchez, vođa Španjolske socijalističke radničke stranke (PSOE), odbacio je bilo kakvu mogućnost budućeg referenduma pozivajući se na ustav.

„Očekujem suradnju svih stranaka koje poštuju ustav. Moramo restaurirati suživot preko dijaloga, zakona i ustava“, poručio je Sánchez.

Španjolski sud izdao novi uhidbeni nalog za Puigdemonta

Španjolski Vrhovni sud izdao je u ponedjeljak novi europski uhidbeni nalog kojim će od Belgije tražiti izručenje bivšeg predsjednika katalonske vlade Carlesa Puigdemonta, nakon što je jutros osuđeno dvanaestero njegovih suradnika za ustanak i korištenje javnog novca prilikom organiziranja nezakonitog referenduma o nezavisnosti 2017.

Puigdemont, koji je bio predsjednik vlade u trenutku jednostranog proglašenja republike Katalonije, u listopadu 2017. otišao je u Belgiju. Iz mjesta Waterloo, udaljenog 20 kilometara od Bruxellesa, vodi međunarodnu kampanju za nezavisnost.

Španjolska je već bila izdala uhidbeni nalog za njime te tražila od Belgije izručenje, no nakon tehničkih grešaka španjolski sud ga je povukao. Zbog uhidbenog naloga je 56-godišnji Puigdemont bio priveden kada se nalazio u Njemačkoj, na povratku iz Finske u Belgiju, no njemački sud ga je bio odbio izručiti španjolskom pravosuđu jer ondje nije postojala optužba za pobunu.

Novi uhidbeni nalog izdan je nakon što je u ponedjeljak ujutro devetero katalonskih dužnosnika osuđeno na zatvorske kazne između 9 i 13 godina zbog ustanka i korištenja javnog novca za organiziranje referenduma o nezavisnosti 2017. kojeg je bio zabranio Ustavni sud, te posljedičnog jednostranog proglašenja samostalne republike Katalonije. Još troje dužnosnika osuđeno je na zabranu obnašanja javnih funkcija i novčane kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.