Njemačka je u prvoj utakmici Svjetskog prvenstva doživjela razočaravajući poraz od Japana (1:2), jer su se bavili politikom – protivili zabrani nošenja kapetanske trake duginih boja s natpisom “One Love”. S takvim narativom nastavljaju i dalje, porazu usprkos.
“Okej, oni su začepili usta, ali su na kraju izgubili. Bolje bi bilo da to nisu napravili i da su pobijedili. Mi smo ovdje da igramo nogomet, a ne da šaljemo političke poruke. Drugi ljudi su bolji u tome. Mi želimo biti fokusirani na nogomet”, rekao je Hazard i kratko komentirao zabranu.
“Neugodno mi je o tome pričati. Ja sam ovdje da igram nogomet. Nisam želio zbog nošenja te trake počinjati utakmice SP-a sa žutim kartonom, to bi bilo iritantno“, rekao je kapetan Belgije Eden Hazard.
> Ruke na ustima, kopačke u duginim bojama i istup ministrice: Nijemci su se na SP došli baviti politikom, pa su izgubili
Nijemci su tijekom uobičajenog grupnog fotografiranja uoči početka utakmice, svih 11 igrača, rukama prekrili svoja usta, na taj način odgovarajući na zabranu podrške projektu OneLove.
FIFA je poručila da će kapetane reprezentacija koji budu nosili One Love traku kažnjavati žutim kartonima prije samog početka utakmice, pa su se savezi Engleske, Njemačke, Belgije, SAD-a, Danske, Francuske, Nizozemske, Švicarske i Walesa povukli iz ove priče. No, Nijemci su ostali pri svome pa su Manuel Neuer, Nico Schlotterbeck, Ilkay Gündogan, Serge Gnabry i Thomas Muller igrali u prilagođenim kopačkama na kojima su se vidjele dugine boje.
Ranije je igračima Elfa s tribina podršku pružila i njihova savezna ministrica unutarnjih poslova i domovine Njemačke Nancy Faeser. Ona je na stadion stigla odjevena u crveno odijelo, ispod kojeg je imala bijelu majicu, a tek kada je skinula sako, otkrila je kako na lijevoj nadlaktici nosi traku za ruku na kojoj je pisalo One Love uz srce u kojem su bile dugine boje.
Nametanje LGBT agende u zemlji koja krši prava mnogih
Već i sama činjenica da je Katar dobio domaćinstvo Svjetskog prvenstva izazvala je brojne osude. Mnoge demokratske države pozvale su na bojkot prvenstva jer se po njihovu mišljenju u Katru krše osnovna ljudska prava. Doduše pobunili su se najviše zbog kršenja prava radnika tijekom izgradnje stadiona.
U Katru vlada šerijatski zakon. Sam Katar je uveo određena pravila ponašanja navijačima pred početak Mundijala. Nije dozvoljeno javno iskazivati seksualnost i pravila su stroga prema homoseksualcima.
Ali u Katru se krše brojna prava, prvenstveno prava žena, Human Rights Watch dokumentirao je kako diskriminirajući koncept “muškog skrbništva”, koji je ugrađen u katarski zakon, propise i praksu, i dalje ženama uskraćuje pravo da donose mnoge ključne odluke o svojim životima. Ženama je čak zabranjeno da budu skrbnici svoje djece, otežavajući im razvod, bez obzira na najbolji interes djeteta. Katar nema zakon o obiteljskom nasilju niti mjere za zaštitu preživjelih i kazneni progon njihovih zlostavljača. Nijedan zakon izričito ne zabranjuje ni tjelesno kažnjavanje djece.
> Svjetsko prvenstvo u Katru: Zašto se nogomet iskorištava za LGBT agendu u zemlji u kojoj se krše prava žena, obitelji, vjeroispovijesti, stranih radnika?
Strogo se kriminalizira izvabračni seks. Zakoni neproporcionalno utječu na žene, budući da trudnoća služi kao dokaz izvanbračnog seksa, a žene koje prijave silovanje mogu biti kazneno gonjene zbog dobrovoljnog seksa.
Kaznom zatvora od deset godina (čl. 288.) propisana je i kazna za dobrovoljnog spolnog odnosa s osobom starijom od šesnaest godina izvan braka, što se može primijeniti i na sporazumni istospolni odnos između žena, muškaraca ili heteroseksualnih partnera.
Katar je većinski muslimanska nacija. Vlada koristi sunitski zakon kao temelj svojih kaznenih i građanskih propisa. Strani radnici i turisti mogu se slobodno pridružiti drugim vjerama “sve dok su diskretni i ne vrijeđaju javni red ili moral”.
Katar je prošle godine okončao pauzu od dva desetljeća u primjeni smrtne kazne, usmrtivši nepalskog radnika migranta, objavljeno je u izvješću Amnesty Internationala.
Kršila su se prava radnika tijekom izgradnje stadiona, ali i drugih stranih radnika.