Hrvati podcijenjeni: Je li Dalić u pravu kad bojkotira izbore za najbolje nogometaše?

dalić
Foto: fah

Izbornik hrvatske nogometne reprezentacije Zlatko Dalić i ove godine, ponovno, je bojkotirao izbor FIFA The Best. Nije to skrivao. Imao je dobro objašnjenje zašto je tako odlučio. Hrvatske se sportaše podcjenjuje i to konstantno, nažalost ne samo u nogometu. Na takav odnos prema Hrvatskoj gotovo sigurno utječe činjenica da nismo mnogoljudna zemlja, odnosno da nas ima tek oko 4 milijuna.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Dalić ovako objašnjava bojkot

“Prema rezultatima, ne samo u nogometu nego i u mnogim drugim sportovima, Hrvatska je svjetska velesila. Imali smo velike sportaše, Ivaniševića, Kosteliće…, a način na koji nas, nogometnu reprezentaciju, tretiraju za mene je jako loš, poražavajući. Evo, bila je dodjela FIFA-inih nagrada najboljim igračima u protekloj godini; glasovali su izbornici, kapetani, novinari, navijači. Ja drugu godinu zaredom nisam glasovao u tom izboru jer jednostavno nema respekta prema nama. FIFA bi morala pokazati respekt. Nismo ga kupili, nitko nam ga nije darovao, mi smo ga zaradili. Osvojili smo dvije medalje na posljednja dva svjetska nogometna prvenstva, uzeli smo medalju i u Ligi nacija, po meni je Hrvatska u posljednje tri godine bila u nogometu najbolja na svijetu. No to nam ne priznaju.

> Dalić nije propustio Super Bowl, a utakmicu je pratio u najboljem društvu

Zato sam bojkotirao izbor, FIFA bi trebala priznati nas, Hrvatska mora biti primjer male zemlje koja u nogometu radi velike stvari, zato – istaknite nas! Ne znam je li pametno što sam izabrao ovakav oblik protesta, mislim da nije, jer će nam opet doći neke kazne u obliku suca, ali to je sada neka druga tema. Samo želim naglasiti da Hrvatska zaslužuje puno veći respekt od FIFA-e“, objasnio je Dalić svoj potez, a prenosi Večernji list.

Time je Dalić postao jedini izbornik na svijetu koji svoj glas nije želio dati nikome. U glasovanju The Best sudjeluju kapetani i izbornici reprezentacija, novinari i navijači. Luka Modrić svoje je glasove podijelio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Nominacije u godinama kad je Hrvatska osvajala medalje

Ako pogledamo nominirane – Dalićev je potez itekako opravdan. Za nagradu The Best za 2023. godinu od hrvatskih je nogometaša jedini nominiran bio hrvatski reprezentativac i član saudijskog Al-Nassra Marcelo Brozović. Podsjetimo, Hrvatska je u 2023. godini završila na drugom mjestu u Ligi nacija.

Za 2022. godinu, kad smo na Svjetskom prvenstvu u Katru osvojili broncu, Dalić je također bojkotirao ovaj izbor. Tad su, od hrvatskih reprezentativaca nominirali samo Luku Modrića za najboljeg nogometaša i Joška Gvardiola u najbolju momčad svijeta, dok npr. u konkurenciji za najboljeg vratara nije bio Dominik Livaković. Modrić je izabran u najbolju momčad, dok Gvardiol nije.

> Dalić: Iseljenoj Hrvatskoj velika smo snaga, a ono što dobivamo zauzvrat je neopisivo

Tek nešto bolje zastupljena Hrvatska je bila kod dodjele nagrade Zlatna lopta za 2022. godinu, u izboru France Footballa. Kandidati su bili vezni igrač madridskog Reala Luka Modrić, pojačanje Manchester Cityja Joško Gvardiol i u uskoj konkurenciji za nagradu Zlatna rukavica Dominik Livaković. Modrić je tada osvojio 10. mjesto, a Gvardiol 25.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kad pogledamo da je Hrvatska osvojila srebro 2018. godine na Svjetskom prvenstvu u Rusiji, također nije dovoljno zastupljena u nominacijama za najbolje. Nagradu The Best osvojio je tada Luka Modrić, kao i nagradu Zlatna lopta. Drugi hrvatski nogometaši nisu se našli među nominiranima za nagradu The Best, dok su za Zlatnu loptu bili nominirani i Mario Mandžukić i Ivan Rakitić. Spomenimo i da se te godine izbornik Dalić našao kao kandidat u FIFA-inom izboru za najboljeg trenera. Modrić je 2018. osvojio i nagradu za najboljeg nogometaša Europe u organizaciji europskog saveza UEFA-e. Osim toga, bio je proglašen najboljim igračem Svjetskog prvenstva u Rusiji.

Hrvatska ima konstantu

Hrvatska nogometna reprezentacija je, naravno ne i jedini, ponos hrvatskog sporta i u posljednjih 30-ak godina se može s pravom smatrati reprezentacijom koja je uspješnija čak i od engleske nogometne reprezentacije. Englezi su navodno izmislili nogomet. A od 1994. do danas tek su jednom bili u polufinalu SP-a, u borbi za treće mjesto poraženi su 2018. od Belgije.

Vatreni, kako je popularni nadimak naše reprezentacije još od 90-ih godina, od 1994., kad smo se prvi puta imali priliku službeno natjecati pod hrvatskom zastavom, propustili su tek dva velika natjecanja. Europsko prvenstvo 2000. godine i Svjetsko prvenstvo 2010. godine u Južnoafričkoj Republici.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Prijateljski odnos dva izbornika: Dalić i Tucak pokazali kako se podržavaju kolege

Dovoljno to govori o vrijednosti hrvatskog nogometa koji, naravno, ne bi bio na takvoj razini, bez hrvatske dijaspore. Prisjetimo se Josipa Šimunića, braće Kovač, Ivana Rakitića… U zadnjih 30-ak godina naši nogometaši bili su nositelji igre najvećih svjetskih klubova, poput Barcelone, Reala, Bayerna, Manchester Citya, Intera, Juventusa, Milana, Lazia…

Dakle, hrvatski nogomet ima svoju konstantu i ne predstavlja tek jedan bljesak u nogometnom sazvježđu, kao što je to bio slučaj, primjerice, s bugarskom nogometno reprezentacijom koja je 1994. na SP-u bljesnula, stigla do polufinala, a onda se polako ugasila. Danas su tek prosječna europska reprezentacija, koja se rijetko pojavljuje na glavnim nogometnim smotrama. Drugim riječima, Hrvatska je unatoč činjenici da je mala zemlja, pokazala da je zemlja s ogromnim talentom za najvažniju sporednu stvar na svijetu. Dakle, koliko je naš izbornik Zlatko Dalić u pravu, prosudite sami.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.