Ivica Kostelić pod napadima jer je nakon finala Svjetskog prvenstva objavio sliku gvinejske zastave

Foto: snimka zaslona, fah

Ivica Kostelić našao se na udaru je nakon finalne utakmice Svjetskog prvenstva objavio fotografiju zastave – Gvineje, vjerojatno aludirajući na afričko porijeklo većine francuskih nogometaša.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Vi i Vaša sestra ste moji skijaški uzori. Gledam Vaše uspjehe svakodnevno, razmišljam o skijanju i kad je ljeto i sve što volim je samo snijeg i rekreacija na snijegu koju sam upio od Vas. Srce mi se slama na ovakvu objavu koja je za jednog OLIMPIJSKOG i svjetskog šampiona u potpunosti neprimjerena. U najmanjem slučaju ovo nije šala, ovo je rasizam. Sramite se”, piše jedan komentator.

“Stvarno? Nisam očekivala ovaj nivo od tebe. Iznenadio si me, baš sam uz to da je i Hrvatska izgubila, tužna”, piše druga obožavateljica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Jadno je umanjivati nečiji uspjeh samo jer je drugog porijekla. Kakve veze ima što su crni ili što su im korijeni iz Afrike? Francuzi su na papiru i uostalom prilično su dobro igrali. Umjesto radovati se dobroj igri hrvatskih igrača i visokoj poziciji ovako reagirati je u najmanju ruku neprimjereno i jadno”, stoji u komentaru.

“Pa bolan Ivice što nisi stavio i zastavu Bosne i Hercegovine jer svi najbolji igrači Hrvatske su iz te zemlje, pa i trener također. Kako samo jadno padaš tako nisko”, napisao je jedan u komentarima.

Napadali su i Štimca

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uoči finala Svjetskog prvenstva u Rusiji između Hrvatske i Francuske utakmicu je najavio i bivši hrvatski izbornik te bivši Vatreni Igor Štimac. Član legendarne  brončane Vatrene generacije iz 1998. godine rekao je prije finala:

“Čeka nas reprezentacija Francuske i afričkog kontinenta. Dakle, oni su 11 najboljih i najviše talentiranih izvukli iz jedne velike baze od milijardu ljudi, a mi s druge strane iz četiri milijuna koliko nas ima…”

Francuska reprezentacija doista se može okarakterizirati kao reprezentacija jednog kontinenta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Zašto podržavamo Štimčevu izjavu o reprezentaciji Francuske i afričkog kontinenta?

Primjerice, pričuvni vratar francuske reprezentacije, Steve Mandanda, rodio se u NR Kongu prije 33 godine. Bacary Sagna francuski je obrambeni nogometaš senegalskih korijena. Jedan od najboljih nogometaša Svjetskog prvenstva, Samuel Umtiti, rođen je u Kamerunu.

Petnaest reprezentativaca Francuske sa Svjetskog prvenstva navodno su porijeklom s afričkog kontinenta.

I dok neki pišu da se radi o prebrojavanju krvnih zrnaca reprezentativcima Francuske recimo da to nije istina. Naime, činjenica je da Francuska u usporedbi s Hrvatskom ima daleko veći “bazen” ljudi za otkrivanje talenata, a onda i izbor igrača a onda i sastavljanje reprezentacije. Štimac je tako istaknuo koliko je zapravo veliki uspjeh koji je Hrvatska, kao brojem stanovnika ipak mala zemlja, postigla na jednoj od najvećih sportskih manifestaciji na svijetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naravno kako je to važan, srećom ne i uvijek presudan detalj kad je sport u pitanju, nogomet pogotovo. Francuske je svojedobno bila kolonijalna sila, danas u moderno vrijeme to bi se zvalo agresorom. Tako sama Francuska ima oko 50 milijuna stanovnika, Senegal deset milijuna stanovnika, Kamerun 17 milijuna, NR Kongo oko četiri milijuna.

Tko su igrači hrvatske nogometne reprezentacije iz dijaspore?

Ipak, bivši hrvatski izbornik Igor Štimac, napravio je vjerojatno nehotice pogrešku, bazen hrvatske reprezentacije puno je veći od četiri i pol milijuna. Naime, hrvatski nogometaši za Vatrene porijeklom vuku iz BiH, kao i iz dijaspore. Hrvatska tako ima četvoricu igrača iz dijaspore – Matea Kovačića, Ivana Rakitića, Vedrana Ćorluku i Dejana Lovrena.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.