Japanski ministar za OI 2020. podnio ostavku

Foto: fah

Japanski ministar za olimpijske igre u Tokiju 2020. i ministar za kibernetičku sigurnost Yoshitaka Sakurada (69) podnio je ostavku zbog niza gafova kojima je uvrijedio obitelji stradalih u potresima i tsunamiju koji su pogodili Japan 2011. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sakurada je podnio ostavku nakon što je izjavio kako je zastupnica Liberalno demokratske stranke Hinako Takahash važnija od oporavka regije Iwate Prefecture koja je bila teško pogođena potresom.

Sakurada je i ranije imao neprimjerene izjave. Tako je u veljači izjavio kako je “jako razočaran” što je 18-godišnja japanska plivačica Rikako Ike oboljela od leukemije jer je od nje očekivao medalju na OI u Tokiju.

“Ona je bila sportašica od koje smo imali velika očekivanja. Stvarno sam razočaran”, kazao je zgrozivši japansku javnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sredinom veljače se morao javno ispričati jer je zakasnio na sastanak u parlamentu tri minute. Oporbeni zastupnici izjavili su kako je ministar svojim kašnjenjem pokazao nepoštovanje prema svojoj dužnosti i u znak prosvjeda su pet sati bojkotirali sastanak odbora za proračun.

Briljirao je i prošle godine kada je izjavio kako nikada nije koristio računalo, premda je i ministar za kibernetičku sigurnost.

Sakurada je tako postao osmi ministar koji je napustio kabinet nakon što se Abe vratio na premijersku poziciju 2012. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Japan je u ožujku 2011. pogodio najjači potres u njihovoj povijesti, jačine čak 8,9 Richtera. Potres je prouzročio i razorni tsunami, visok 10 metara, koji je pogodio sjeveroistočnu obalu zemlje. U katastrofi je u Japanu poginulo oko 20.000 ljudi, a nakon što je val pogodio obalu uništio je i nuklearnu elektranu Fukushima, iz koje su počele curiti radioaktivne čestice.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.