Mapa ‘Velike Albanije’: Hoće li Hrvatska izručiti Srbiji albanskog navijača zbog incidenta s dronom na utakmici u Beogradu?

Foto: fah

Nogometni savez Albanije zatražio je od vlasti u Tirani da zaustave izručenje iz Hrvatske Srbiji Ismaila Morine, Albanca uhićenog po tjeralici Srbije zbog skandala sa dronom na utakmici kvalifikacija za EURO 2016 između Srbije i Albanije u Beogradu, objavili su danas beogradski elektronički mediji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Morina je osumnjičen da je upravljao dronom koji je na stadion unio sporni transparent tijekom utakmice Srbija-Albanija listopada 2014. godine, što je potaknulo incident i nasilje navijača zbog kojeg je utakmica prekinuta i pobjeda službeno dosuđena Albaniji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Morina je, kako navodi B92 u lipnju uhićen u Hrvatskoj po tjeralici iz Srbije, a sud u Dubrovniku prošlog je tjedna, po navodima AP-a, odobrio izručenje ovog 35-godišnjeg Albanca Beogradu.

Nogometni savez Albanije traži od vlade u Tirani da “intervenira u okviru pravnog konteksta kako bi zaustavila izručenje Ismaila Morine Srbiji”, dok njegova obitelj izravno prijeti da će poduzeti radikalne mjere.

Navodi se da je Morina sa sjeveroistoka Albanije, iz Kukeša, ali da živi u Italiji i redovit je na utakmicama koje u gostima igra albanska nogometna reprezentacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Njegov brat Xavair izjavio je za televiziji “Report” da vlada u Tirani ne obraća dovoljno pažnje na slučaj njegovog brata, ocijenivši kako bi Ismailov život bio ugrožen u Srbiji, navodi AP.

“Pozivamo državu Albaniju da intervenira i zaustavi izručenje Srbiji. Mi bismo, kao obitelj, učinili nešto veoma radikalno što bi sve iznenadilo”, rekao je Xavair, ne objasnivši na šta misli, prenose beogradski mediji navode AP-a.

Na nogometnoj utakmici Srbija-Albanija u listopadu 2014. u Beogradu izazvan je incident i nasilje nakon što se iznad terena pojavio dron sa zastavom na kojoj je bila mapa “Velike Albanije”. Ismail Morina, osumnjičen za upravljanje letjelicom, uhićen je u lipnju u Hrvatskoj po tjeralici iz Srbije, a sud u Dubrovniku je prošlog je tjedna odobrio izručenje ovog 35-godišnjeg Albanca Beogradu, navodi AP.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Karadžić optužio ‘insajdera’ iz Srbije, a ne ‘tradicionalne neprijatelje Albance’

Dron je sa zastavom Velike Albanije spušten iznad terena stadiona Partizana na kojem je utakmica igrana. Karadžić je rekao da se radilo o diverziji insajdera iz Srbije a ne, kako kaže “tradicionalnih neprijatelja Albanaca.”

Karadžić je to izjavio za Informer te je za napad optužio Srbe koji su izveli nerede u Genoi prije više godina zbog čega utakmica između Italije i Srbije u sklopu kvalifikacija za Euro nije odigrana

“Dron protiv Albanije i neredi u Genovi, sve je to djelo istih organizatora. Albanac Ismail Morina preuzeo je zasluge, ali on je mogao biti samo kotačić u organizaciji. Nema dileme da je imao podršku odavde, iz Srbije. Ne može netko iz Albanije doći u Beograd, popeti se na krov crkve i pustiti dron, a da to nitko ne zna. Nema govora o tome, to je nevjerojatno. Kolika je samo hrabrost izvesti tu operaciju, i to protiv svoje zemlje, svoje reprezentacije, protiv nacionalnog interesa, a naočigled cijele Europe. Svaka čast”, rekao je prije tri godine očito rezignirani bivši šef Srpskog nogometnog saveza.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kako već vjerojatno čak i šira sportska europska javnost zna utakmica između Srbije i Albanije prekinuta je kod rezultata 0:0, bespilotna letjelica iznad travnjaka, u niskom letu, donijela je zastavu tzv. Velike Albanije u čijem je sastavu i danas neovisna država Kosovo, kao i još neki teritoriji današnje Srbije koji se nisu uspjeli otrgnuti Miloševićevom režimu devedesetih. Gledatelji su, naravno, negodovali, oni najradikalniji tražili su osvetu, izbacivanje Albanije iz europskih natjecanja, diplomatski rat i tko zna što sve ne.

Srbijanski reprezentativac Stefan Mitrović povukao je zastavu s drona nakon čega su ga okružili igrači Albanije i došlo je do lakših sukoba, Mitroviću su zastavu oteli, nakon čega je uslijedio kaos i ulijetanje razjarenih gledatelja na travnjak. Albanske nogometaše krenuli su tući kako divljaci iz publike tako i redari. Ipak, Kolarov, Ivanović i neki ostali reprezentativci Srbije spriječili su tragediju, albanski nogometaši uspjeli su se izvući s terena pod teškim napadima stotina divljaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.