Predstavljanjem javnosti 850 eksponata i fotografija iz života i rada utemeljitelja većine sportova u Hrvatskoj u petak je u Hrvatskom športskom muzeju obilježena 150. godišnjica rođenja oca našeg olimpizma Franje Bučara koji se rodio 25. studenoga 1866. godine u Zagrebu.
“Ovo je samo manji dio eksponata i fotografija iz djetinstva, školovanja i djelovanja Franje Bučara, a radi se o originalnim fotografijama koje je snimio sam Bučar kao i sportskim rekvizitima i spravama koje je upotrebljavao demonstrirajući skijanje, klizanje, mačevanje, tenis, hokej na ledu i travi te nogomet. Sve je to samo jedan manji dio buduće stalne postave o životu i djelovanju Franje Bučara”, kazala je ravnateljica Hrvatskog športskog muzeja Đurđica Bojanić.
“Franjo Bučar bio je osnivač brojnih klubova i strukovnih sportskih saveza, a osnivanjem Hrvatskog športskog saveza (1909.) i Jugoslavenskog olimpijskog odbora (1919.) nastojao je hrvatski šport uključiti u međunarodne športske saveze”, rekla je voditeljica projekata olimpizma u Hrvatskoj olimpijskoj akademiji Danira Bilić, naglašavajući da nam je Bučar ostavio opsežnu korespodenciju sa značajnim ličnostima europske kulture i športa.
Po Franji Bučaru je nazvana i Državna nagrada za šport “Franjo Bučar” – kao najviše priznanje koje Republika Hrvatska dodjeljuje za iznimna dostignuća i doprinos od osobitog značenja za razvoj športa u Republici Hrvatskoj i ona se po tradiciji već 25. godina dodjeljivala na današnji dan. Ove godine, kada se slavi i 150. obljetnica njegovog rođenja, nije dodijeljena, jer “Sabor još nije imenovao Odbor Državne nagrade za sport Franjo Bučar”, kazali su Hini u Središnjem državnom uredu za šport.