Ples milijuna u finalu Lige prvaka: Juventus financijski ne može stati u istu rečenicu s Barcelonom

Tek sati nas dijele do velike završnice europske klupske nogometne sezone. Zastor na ovu sezonu pada večeras u Berlinu. Vrijeme je za malu, ali potrebnu, financijsku analizu. Koliko zapravo košta finale Lige prvaka?

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Veliki novac, kakva zarada?

Razlika između dva kluba u ovom trenutku nije samo u dojmu nego i na financijskoj razini, gazde Juventusa odlučili su staviti limit na dovođenje igrača sa strane te iznad tog limita ne idu, kod Barce je drugi slučaj, katalonski div trenutno na nogometnom tržištu vrijedi čak 123 milijuna eura više od torinske “Stare dame”, pa opet to ništa u večerašnjem finalu ne jamči.

Naime, Barcelona je u posljednje dvije godine samo na brazilsko čudo od dijeteta, Neymara, te urugvajskog “kanibala”, Luisa Suareza, potrošila 167 milijuna eura, o čemu Juventus može tek sanjati. Drugim riječima, Katalonci su za pojačanja potrošili u dvije godine gotovog novca više nego Juve u deset godina. Nevjerojatno, ali istinito, između ostaloga i zato što je Juventus bio suočen s velikim problemima te je izbačen prije nekoliko godina u drugu talijansku ligu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Finale od 345 milijuna eura

Za finale Lige prvaka ponos Katalonije, kako tepaju, dakako, opravdano, navijači Barce svom klubu, izdvojio je nevjerojatnih 345 milijuna eura, Juventus 222 milijuna. Pokušajte to samo za trenutak staviti u hrvatski kontekst i mnoge će vam stvari odmah biti jasnije. Naime, najbogatiji hrvatski klub, Dinamo, ne samo da ne smije pomisliti na te novce, nego ne smije ni pomisliti na ravnopravnu borbu s takvim divovima. Sada vam je vjerojatno jasnije zašto samo financijski divovi dijele trofeje Lige prvaka, dok sirotinji ostaju tek mrvice?

Večerašnji dvoboj u Berlinu, čiji je centar već ispunjen navijačima Barcelone i Juventusa, više je, dakako, navijača Barcelone, neće biti samo sudar dvije nogometne škole, potpuno različite filozofije nogometne igre, s jedne strane napadačke, s druge strane filozofije koja je više orijentirana na obranu, nego će to biti, između ostaloga, i sudar dva financijska diva, od kojih je onaj katalonski puno veći, da ne kažemo viši.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Milijuni za Suareza i Neymara

Podsjetimo, dolazak najboljeg urugvajskog igrača na Nou Camp, Luisa Suareza, iz Liverpoola prošle godine Barca je platila fenomenalnih 81 milijun eura. No, i ta cijena, koliko god bila visoka, daleko je od cijene jednog Messija ili Ronalda koji navodno vrijede 200 milijuna eura. Navodno nešto manje nude engleski nogometni velikani Manchester United i Manchester City za Cristiana Ronalda.

Nešto prije Urugvajca u Barcelonu je iz Brazila stigao, za neke nasljednik velikog Pelea, mlađahni Neymar, koga Hrvati jako dobro pamte sa prošlogodišnjeg Svjetskog nogometnog prvenstva. Barcelona je za njega platila 86.2 milijuna eura. Sjećate li se te afere? Čelništvo Barcelone je tvrdilo da su za njega platili 30 milijuna manje od navedenog iznosa. Što mislite zašto? Dakako, zbog poreza. Krenula je istraga, no, ništa se nije dogodilo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Jednako tako, uz dva spomenuta nogometna diva, Barca je za dovođenje Danija Alvesa, Javiera Mascherana i Ivana Rakitića, potrošila također velike novce te vrijednost igračkog kada Barcelone prelazi 340 milijuna eura. Veliki je to novac čak i za europske najviše vrhove.

Barca ima jaku nogometnu školu, ali…

Mnoge se čude rasipništvu čelnika ovog nogometnog diva, neki otvoreno negoduju, naime, Barcelona ima jaku nogometnu školu, jednu od najjačih u Europi, ta škola iznjedrila je genijalce koji su vodili španjolsku reprezentaciju do svjetskih i europskih visova, očito to nije dosta za ono što želi današnje čelništvo trenutno najmoćnijeg nogometnog kluba na svijetu. Nadogradnja na zdrave temelje put je Barce do vrha.

Juventus puno skroniji, s dosta sreće

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, kako rekosmo, torinski Juventus je puno skromniji, zato što nemaju, ali i zato što je filozofija trošenja novaca kod Talijana puno drugačija. Istina, imali su u Torinu sreću, dovodili su relativno jeftine igrače koji su se isplatili, i koji su postali nositelji igre kluba koji je trenutno u samom europskom vrhu.

Davne 2001. godine Juve je na legendarnog golmana talijanske reprezentacije, i danas aktivnog, Gianluigija Buffona potrošio 52.9 milijuna eura, što je jako veliki novac za jednog golmana, radilo se o iznimci, od tada se Juventus više nije razbacivao novcem. Skauti Juventusa znali su pronalaziti sjajne igrače po povoljnoj cijeni, a neke, poput Paula Pogbe i Andree Pirla, doveli su besplatno. Treba li reći koliko Pirlo i Pogba danas vrijede Juventusu?

Unatoč tome, ako misle ostati u europskom vrhu i idućih sezona Juventus će morati otvoriti blagajnu, pod uvjetom da u njoj nešto ima, ovo neće biti dosta za redovita finala i polufinala Lige prvaka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.