Nogomet je danas postao pravi biznis rekli bismo. Trguje se svim i svačim, od igrača, dresova, ulaznica, suvenira pa sve do domaćinstva Svjetskog prvenstva, kao što smo mogli vidjeti u skandalu FIFA-e. Mali nogomet je nešto “čistija” verzija, ali i tu se zna zalomiti kakav skandal, grubosti, nezakonite radnje itd.
A što kad bi vam netko rekao da postoji natjecanje tako jako, tako veliko, koje se igra pod jednim imenom čak izvan granica Lijepe naše, natjecanje u kojem nema kriminalnih radnji, vrijeđanja, namještanja, čak ni psovanja, biste li mu povjerovali?
Katolička malonogometna liga, skraćeno i popularnije ime je KMNL, živući je oblik pastorala mladih unutar svojih biskupija. Prvi KMNL pokrenut je u sklopu Zagrebačke nadbiskupije još davne 1998. godine, a sve je proizašlo iz popularnog Uskrs kupa koji je organizirala župa sv. Petra. Nakon zagrebačkog KMNL-a, Rijeka je dobila svoju ligu 2001. godine, a nakon dijelom KMNL-a postali su i Slavonci sa sjedištem u Osijeku te Splitsko-makarska nadbiskupija.
Kako je mali nogomet u kršćanskom duhu postajao sve popularniji među mladim Hrvatima, tako se širio i duh KMNL-a. Danas se pod okriljem Ureda za mlade HBK održava Završnica Crkve u Hrvata, dok se u sklopu cijelog KMNL-a natječe preko 3500 igrača, u više od 250 župskih ekipa.
No mladim katolicima-nogometašima sportski dio KMNL-a nije na prvom mjestu. Duhovnost je vrlo važan segment Katoličke malonogometne lige. Okupljanja igrača i voditelja na duhovnim obnovama su česta pojava, organizirani odlazak na svete mise i klanjanja događaju se po nekoliko puta godišnje, kako u kojoj regiji. Pozitivno razmišljanje, druženje i upoznavanje, razvijanje prijateljstva, sve je to dio KMNL-a, lige koju predstavljaju ovi mladi ljudi.
Utakmice koje se odigravaju po strogim FIFA Futsal pravilima, uz prisustvo delegiranih sudaca nisu mjesto gdje ćete čuti vrijeđanje i psovke jer za tako nešto postoji kazna, dvije minute isključenja ili čak crveni karton za psovku Boga, svetaca, Blažene Djevice Marije. No treba reći kako do takvih teških opomena jako rijetko dolazi, iz razloga što svi znaju u kakvoj ligi nastupaju i da tome nema mjesta u KMNL-u.
Humanitarni rad i volontiranje također im nije strano. Za vrijeme strašnih poplava u istočnoj Slavoniji, mnoge ekipe i igrači udružili su se i išli pomagati u Gunju (koja također ima KMNL ekipu, sv. Jakov) i okolna sela. Oni koji to nisu mogli, skupljali su namirnice, ali i opremu za mali nogomet kako bi pomogli unesrećenoj subraći. Organiziranje humanitarnih turnira za pomoć oboljelima također je dio KMNL programa svake (nad)biskupije.
Najveći KMNL po broju igrača je onaj Zagrebačke nadbiskupije, čiji je voditelj Matija Capar, član MNK Futsal Dinamo i hrvatski futsal reprezentativac. KMNL Zagrebačke nadbiskupije broji preko 700 registriranih igrača. Odmah iza njih je KMNL Đakovačko-osječke nadbiskupije gdje igra 648 registriranih igrača, a po broju prijavljenih ekipa, njih čak 52, oni su najraširenija KMNL zajednica.
Od sutra, u Vrbovcu započinje 12. po redu Nacionalna Završnica KMNL-a Crkve u Hrvata. Završnica traje od 11. lipnja do 14. lipnja, a osim kvalitetnih futsal utakmica, Organizatori su se pobrinuli za kvalitetan duhovno-društveni program.
Na ovogodišnjoj Završnici nastupit će ukupno 14 ekipa, odnosno predstavnici zagrebačke, riječke, splitsko-makarske, đakovačko-osječke, zadarske i vrhbosanske nadbiskupije te porečko-pulske, šibenske, dubrovačke, mostarsko-duvanjske i domaće bjelovarsko-križevačke biskupije.
Natjecanje možete pratiti na našem portalu, gdje ćemo Vas izvještavati o postignutim rezultatima, ali i donositi zanimljive priče i doživljaje aktera Završnice i svih ostalih članova KMNL-a diljem Hrvatske.
Dodatne informacije o Završnici možete pogledati na Facebooku župe sv. Vid iz Vrbovca.