Petnaestog dana natjecanja na XXIII. Zimskim olimpijskim igrama u Pjongčangu podijeljeno je osam kompleta medalja, dva zlata osvojili su sportaši iz Švicarske, a po jedno predstavnici Finske, Kanade, Češke, Japana, Južne Koreje i SAD-a.
Čehinja Ester Ledecka (22) postala je prva osoba koja je osvojila zlatnu medalju u dva različita sporta na istim Zimskim olimpijskim igrama, ona je nakon senzacionalne pobjede u superveleslalomu u alpskom skijanju prije tjedan dana u subotu slavila i u paralelnom veleslalomu u daskanju na snijegu, disciplini u kojoj je bila među favoritima i prije natjecanja u Pjongčangu. Ledecka je dominirala subotnjim natjecanjem, ostvarila je najbolje vrijeme u kvalifikacijama, u polufinalu je bila uspješnija od Njemice Theresije Ramone Hofmeister (21) koja nije uspjela završiti utrku, dok je u finalu za 46 stotinki bila brža od još jedne Njemice Seline Jorg (30). I dok je prije tjedan dana u superveleslalomu kreirala senzaciju jer joj je najbolji plasman u Svjetskom kupu u toj disciplini bilo 19. mjesto, pobjeda u daskanju na snijegu nije iznenađenje jer je Ledecka aktualna svjetska prvakinja upravo u paralelnom veleslalomu. Do bronce je stigla Hofmeister koja je u malom finalu nadmašila Ruskinju Alenu Zavarzinu, brončanu u ovoj disciplini iz Sočija prije četiri godine.
U konkurenciji muškaraca zlato u paralelnom veleslalomu osvojio je Švicarac Nevin Galmarini (31) koji je u finalu za 43 stotinke bio brži od domaćeg favorita Leeja Sang-Hoa (22). Prije četiri godine u Sočiju Galmarini je osvojio srebro izgubivši u finalu od domaćeg predstavnika Vica Wilda, a ovoga puta se uspeo jednu stubu više na pobjedničkom postolju. U polufinalu je Švicarac svladao Francuza Sylvaina Dufoura (35) koji nije stigao do cilja, dok je u drugom polufinalu bilo iznimno dramatično, a na kraju je Lee za samo jednu stotinku bio brži od Slovenca Žana Košira (33). Ipak, Košir je u borbi za treće mjesto zadržao koncentraciju i bio za 1.49 sekundi brži od Dufoura i osvojio broncu. Za Košira je to treće olimpijsko odličje u karijeri, prije četiri godine u Sočiju bio je također brončani u paralelnom veleslalomu, dok je u paralelnom slalomu, disciplini koje nema na ovim ZOI, bio srebrni.
U disciplini “big air”, koja je u Pjongčangu imala svoju olimpijsku premijeru, zlato je osvojio Kanađanin Sebastien Toutant (25) sa 174.25 bodova ispred Amerikanca Kylea Macka (20) koji je sa 168.75 bodova osvojio srebro, te Britanca Billyja Morgana (28) koji je sa 168.00 bodova stigao do bronce.
Finac Iivo Niskanen (26) osvojio je naslov olimpijskog pobjednika u skijaškom trčanju na 50 kilometara klasičnim načinom, on je u najduljoj disciplini programa ciljem prošao u vremenu od 2:08:22.1 sati, 18.7 sekundi ispred srebrnog Rusa Aleksandra Bolšunova (21), odnosno 2:37.5 minuta ispred još jednog Rusa Andreja Larkova (28) koji je osvojio broncu. Niskanen se izdvojio iz glavne skupine već na 20. kilometru utrke, a njegov tempo usudio se pratiti samo Kazahstanac Aleksej Poltoranin. No, Poltoranin nije uspio držati priključak s Niskanenom, već se u lov za Fincem nakon 30km utrke dao Bolšunov. Finac i Rus držali su se zajedno sve do posljednjeg kilometra kada je Niskanen krenuo u nezadrživi finiš na koji Bolšunov nije imao odgovor. Niskanen je specijalist za klasični stil trčanja, obje svoje dosadašnje pobjede u Svjetskom kupu ostvario je upravo tom tehnikom, obje na 15km, prošle godine je na SP u Lahtiju osvojio zlato također na 15km klasično, a prije četiri godine je na ZOI u Sočiju osvojio zlato sa Samijem Jauhojaervijem u ekipnom sprintu klasičnom tehnikom. Ovo je prvo zlato za Finsku u Pjongčangu, dosada su sportaši iz te zemlje osvojili četiri bronce. Bolšunovu je srebro na 50km četvrta medalja osvojena u Pjongčangu, sada ima tri srebra (štafeta 4x10km, momčadski sprint, 50km) i jednu broncu (pojedinačni sprint). U borbi za broncu najviše snage ostalo je Larkovu koji je ciljem prošao 6.1 sekundi ispred četvrtog Kanađanina Alexa Harveya, dok su Norvežani ostali bez medalje. Martin Johnsrud Sundby je završio kao peti, a Hans Christer Holund kao šesti. Bila je ovo 11. disciplina u skijaškom trčanju na ZOI u Pjongčangu i prva u kojoj su Norvežani ostali bez medalje.
Švicarska reprezentacija u alpskom skijanju u sastavu Denise Feierabend, Wendy Holdener, Luca Aerni, Daniel Yule i Ramon Zenhaeusern osvojila je naslov olimpijskih pobjednika u ekipnom natjecanju. Ekipno natjecanje u alpskom skijanju imalo je svoju premijeru na ZOI upravo u Pjongčangu, a u finalu Švicarska je bila uspješnija od Austrije sa 3-1. Srebro za Austriju osvojili su Stephanie Brunner, Katharina Gallhuber, Katharina Liensberger, Manuel Feller, Michael Matt i Marco Schwarz. Brončana odličja osvojili su Norvežani Nina Haver-Loeseth, Kristin Lysdahl, Maren Skjoeld, Sebastian Foss-Solevaag, Leif Kristian Nestvold-Haugen i Jonathan Nordbotten koji su bili uspješniji od Francuza Adeline Baud Mugnier, Nastasije Noens, Tesse Worley, Juliena Lizerouxa, Clementa Noela i Alexisa Pinturaulta. Nakon četiri duela rezultat je bio 2-2, no Norvežani su osvojili medalju jer su imali bolje ukupno vrijeme. Za Norvešku je ovo 38. medalja na ZOI u Pjongčangu čime su postavili novi rekord po broju osvojenih odličja na jednim igrama. Dosadašnji rekord držale su SAD sa 37 odličja osvojenih u Vancouveru 2010. godine. Dosada su norveški sportaši osvojili 13 zlata, 14 srebra i 11 bronci. U polufinalnim dvobojima Švicarska je bila uspješnija od Francuske sa 3-1, dok je Austrija istim rezultatom svladala Norvešku.
U novoj disciplini brzog klizanja, utrke na 6.400 metara skupnim startom, zlatneu medalje osvojili su 25-godišnja Japanka Nana Takagi i 29-godišnji Južnokorejac Lee Seung-Hoon. Za Takagi je ovo drugo zlato na ZOI u Pjongčangu, jer ima najsjanije odličje i u ekipnoj dohvatnoj utrci. Južnokorejka Kim Bo-reum, koja je zaostala 12 stotinki, osvojila je srebro, a Nizozemka Irene Schouten broncu. U ovoj disciplini za prvo mjesto se dobija 60 bodova, za drugo 40, a za treće 20 bodova, a tijekom utrke postoje i tri sprinterska cilja, na kojima se dijele 5, 3 i 1 bod. Za osvajače medalja bodovi koji se dobiju na tri sprinterska cilja nemaju nikakav značaj, ali su bitni za ostale, jer bodovi odlučuju o plasmanu. Tako je Estonka Saskia Alusalu, koja je u finalu imala 13. vrijeme, bila na kraju četvrta jer je bila najbrža na tri sprinterska cilja i skupila je 15 bodova. Za Lee Seung-Hoona je ovo četvrta olimpijska medalja u karijeri. U Vancouveru je bio srebrni na 5.000 metara, u Sočiju srebrni u momčadskoj dohvatnoj utrci, a i u Pjongčangu ima srebro u momčadskoj dohvatnoj utrci. Srebro je pripalo Belgijancu Bartu Swingsu, koji je zaostao 11 stotinki, a broncu je osvojio Nizozemac Koen Verweij, koji je bio brončani i u momčadskoj dohvatnoj utrci. Najveća zvijezda brzog klizanja 31-godišnji Nizozemac Sven Kramer, koji ima devet olimpijskih medalja u karijeri od čega četiri zlatne, prerano je počeo finiširati pa mu je ponestalo snage i na kraju je bio posljednji u finalu.
Američka muška reprezentacija u curlingu na čelu s kapetanom Johnsom Shusterom osvojila je naslov olimpijskih pobjednika nakon što su u finalu svladali favorizirane Šveđane, koje je predvodio Niklas Edin, sa 10-7. Ključnim se pokazao osmi odsječak igre u kojemu su Amerikanci osvojili čak pet bodova kojima su stigli do nedostižnog vodstva od 10-5. Nakon sedam “endova” rezultat je bio 5-5 i činilo se kako će finale biti neizvjestan do samoga kraja, no u osmom “endu” velike pogreške napravili su i treći i četvrti švedski igrač Oskar Eriksson i Nikals Edin te su ponudili Johnu Shusteru mogućnost da svojim posljednjim hicem svojoj momčadi donese velikih pet bodova. Shuster je odigrao odličan hitac kojim je izbio oba švedska kamena koja su se nalazila u “kući”, dok je njegov ostao u “kući” uz četiri američka kamena koja su se i ranije nalazila u prostoru koji donosi bodove. U devetom odsječku Šveđani su uspjeli smanjiti na 10-7, no u posljednjem, 10. nisu bili niti blizu mogućnosti da nadoknade preostala tri boda zaostatka. Ovo je prvo zlato za SAD u curlingu u povijesti, dosada su igrači iz te zemlje osvojili samo jednu broncu u Torinu 2006. Švedska je predvođena Edinom prije četiri godine u Sočiju osvojila broncu, a sada je u Pjongčangu otišla korak dalje. Brončanu medalju osvojila je Švicarska koja je u petak u susretu za treće mjesto svladala Kanadu sa 7-5.
U ženskoj konkurenciji broncu je osvojila japanska reprezentacija zahvaljujući 5-3 pobjedi protiv Velike Britanije u susretu za treće mjesto. Ovo je prva olimpijska medalja za Japan u povijesti, a za nju je najzaslužnija “skiperica” Satsuki Fujisawa. Britanke nisu uspjele ponoviti rezultat otprije četiri godine iz Sočija kada su gotovo u istom sastavu osvojile broncu. U finalu će u nedjelju s početkom u 1.05 sati igrati Južna Koreja i Švedska.
Kanadska muška reprezentacija u hokeju na ledu osvojila je brončanu medalju nakon 6-4 (3-1, 0-0, 3-3) pobjede protiv Češke u susretu za treće mjesto. Kanada je prednost od dva pogotka izgradila u prvih 20 minuta tijekom kojih je posebno zanimljivo razdoblje bilo sredinom trećine kada su u razmaku od samo 31 sekunde postignuta čak tri pogotka. Kanađane je u vodstvo doveo Andrew Ebbett (8:57), no samo 16 sekundi potom na 1-1 poravnao je Martin Ružička (9:13). Taj je rezultat stajao samo 15 sekundi jer je Chris Kelly (9:28) vratio Kanadu u vodstvo. Prije kraja prvog dijela još je i Derek Roy (15:57) povisio na 3-1. Nakon što u drugoj trećini nije bilo pogodaka, početkom trećeg dijela je Ebbett (45:50) je svojim drugim golom doveo Kanadu u vodstvo od 4-1, a 46 sekundi potom Jan Kovar (46:36) je nakratko vratio nadu Češkoj smanjivši na 4-2. Kanađani su i u toj situaciji imali odgovor te su drugim golom Kellyja (49:37) i pogotkom Wojteka Wolskog (55:23) poveli sa 6-2. Roman Červenka (56:26, 57:55) je s dva gola u samoj završnici samo ublažio poraz Češke. U finalu će u nedjelju s početkom u 5.10 sati igrati Rusija i Njemačka.
Izvor: Hina/mh
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.