Pregled nastupa hrvatskih sportaša jedanaestog natjecateljskog dana: Hrvatska na 18. mjestu ljestvice odličja

Utorak 17. kolovoza donio je mnoštvo odličnih rezultata hrvatskih sportaša na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru, Sandra Perković obranila je zlato u bacanju diska, Tonči Stipanović osvojio je srebro u jedriličarskoj klasi Laser, a medalje su osigurali još Šime Fantela i Igor Marenić u klasi 470 i boksač Filip Hrgović u kategoriji preko 91 kilograma.

Najluđi dan u povijesti hrvatskog sporta otvorila je nevjerojatna Sandra Perković koja je “plesala” na rubu ispadanja, a onda u trećem pokušaju bacila do zlata u disku. Olimpijska prvakinja obranila je naslov sa samo jednim ispravnim hicem, bačenim u trećoj seriji. Prvi i drugi pokušaj bili su neuspješni, završili su u zaštitnoj mreži i opet smo bili u drami kakva se dogodila u kvalifikacijama, kada su prva dva hica bila neispravna. Naime, Sandri Perković je prijetilo ispadanje, odnosno da ne uđe među osam bacačica koje nastavljaju natjecanje. No, onda je svjetska i olimpijska prvakinja pokazala pravo lice i u trećem pokušaju je bacila 69.21 metara i preuzela je vodstvo. Četvrti pokušaj opet je otišao u mrežu, u petom je hitac bio odličan ali je napravila prijestup, a u zadnjoj seriji disk je ponovno završio u zaštitnoj mreži.

Uslijedila je sjajna boksačka predstava Filipa Hrgovića koji se plasirao u polufinale olimpijskog turnira superteškoj kategoriji tehničkim nokautom protiv Kubanca Leiniera Pera u četvrtfinalu. Aktualni europski prvak čak je tri puta rušio Pera na tlo, a od snažnog udarca desnicom krajem druge runde Kubanac se nije uspio oporaviti i sudac u ringu je prekinuo borbu. Ulaskom u polufinale Hrgović je osigurao broncu, te tako osvojio prvu boksačku olimpijsku medalju za Hrvatsku od samostalnosti, a za finale će se u petak boriti protiv aktualnog svjetskog prvaka Francuza Tonyja Yoke.

Prvu medalju smo dobili i u jedrenju. Nažalost, Tonči Stipanović nije uspio obraniti prvo mjesto u plovu za odličje i na koncu je osvojio srebrnu medalju u klasi Laser. Stipanović je uoči završnog plova bio u vodstvu sa 10 negativnih bodova prednosti u odnosu na Australca Toma Burtona. Imao je osigurano srebro i jedini cilj u plovu za odličje bilo je pokriti Australca i ne dozvoliti mu da pobjegne. Završni plov se odvio na najgori mogući način. Presudila je kazna koju je Stipanović dobio na startu jer je udario Australca pa je krenuo nakon svih. Na koncu je Burton završio kao treći, a Stipanović deveti. Zlato ide u Australiju, a srebro u Split. Treće mjesto osvojio je Novozelanđanin Sam Meech. Hrvatskom jedriličaru iskliznulo je zlato za dva boda u ukupnom poretku.

Šime Fantela i Igor Marenić u vodstvu su u klasi 470 uoči plova za odličja i osigurali su najmanje brončanu medalju. Fantela i Marenić uoči zadnjeg plova imaju 40 bodova više četvrtoplasiranih Amerikanaca Stuarta McNaya i Davea Hughesa, a u plovu za odličje najviše se može dobiti 20 bodova. Fantela i Marenić u vodstvu su sa 27 bodova. Na drugom mjestu su Grci Panagiotis Mantis i Pavlos Kagialis sa 38 bodova, a Australci Mathew Belcher i Will Ryan na trećem mjestu imaju 40 bodova.

Ivan Kljaković Gašpić nije uspio obraniti treće mjesto u klasi Finn u plovu za odličja u kojemu je ciljem prošao kao posljednji i tako na kraju zauzeo peto mjesto. Kljaković Gašpić je imao veliki zaostatak od 37 bodova za vodećim Britancem Gillesom Scottom, koji je osigurao zlato, dok mu je drugi Slovenac Vasilij Žbogar bježao 13 bodova. S druge strane, prednost našeg jedriličara pred Amerikancem Calebom Paineom i Šveđaninom Maxom Salminenom bila je pet bodova. Na kraju Britanac Gilles Scott uzeo je zlato, Slovenac Vasilij Žbogar osvojio je srebro, a Amerikanac Caleb Paine, koji pobijedio u plovu za odličja, uzeo je broncu.

Vaterpolisti Hrvatske su u četvrtfinalu ra pobijedili Brazil sa 10-6 (3-2, 4-1, 1-3, 2-0), te će u polufinalu igrati protiv Crne Gore. Kod Hrvatske najefikasniji su bili Maro Joković i Javier Garcia sa po tri gola, a vratar Marko Bijač skupio je 15 obrana. Protiv Crne Gore, koju smo u skupini pobijedili sa 8-7, igramo u četvrtak u 22.20 sati.

Uz Sandru Perković u utorak su uspješne bile još dvije hrvatske atletičarke, Sara Kolak plasirala se u finale natjecanja u bacanju koplja bacivši u kvalifikacijama novi hrvatski rekord od 64.30 metara, dok je Andrea Ivančević ušla u polufinale na 100 metara s preponama s vremenom 12.90 što je za samo tri stotinke slabije od njezina i hrvatskog rekorda. Finale bacačica koplja na programu je u petak u 2.10 sati ujutro po hrvatskom vremenu, dok su polufinalne utrke na 100m prepone na programu u četvrtak od 1.45 sati po hrvatskom vremenu.

OI Rio – Hrvatska na 18. mjestu ljestvice odličja

Zahvaljujući zlatu Sandre Perković i srebru Tonćija Stipanovića hrvatski su olimpijci nakon 11. natjecateljskog dana na Olimpijskim igrama u Rio de Janeiru na odličnom 18. mjestu ljestvice osvajača odličja.

Po kriteriju ukupnog broja medalja, pet osvojenih odličja hrvatske sportaše zasad svrstavaju na 30. mjesto među 75 zemalja koje su dosad u Rio de Janeiru imale sportaše na pobjedničkom postolju.

Daleko ispred svih je reprezentacija SAD-a po oba kriterija, a na drugo mjesto probili su se olimpijci iz Velike Britanije koji su prestigli kinesku reprezentaciju po broju najsjajnih odličja.