12. prosinca 1970. godine dogodila se jedna od većih točaka u povijesti NK Dinamo. Službeno je nastao današnji Dinamov grb, točnije, nastao je temelj današnjega grba iz čije je izvorne inačice u međuvremenu iskliznula mala crvena zvijezda.
Klupska je Uprava još 1970. prihvatila službeni grb s hrvatskim crveno-bijelim kvadratićima, a u srpnju 1990. tiho je i jedva primjetno nestala ionako vizualno jedva primjetna crvena zvijezda.
Kružni oblik simbolizira loptu, plava je boja grada Zagreba, kvadratići jasan hrvatski predznak, dok mali „d“ predstavlja simbolički i stilistički odmak od ostalih unificiranih heraldičkih rješenja s velikim „D“ kakve su imali mahom policijski istočnoeuropski klubovi imena Dinamo.
Kad je potpuno nestala petokraka?
Promocija grba bez petokrake bila je, dakle, 25. srpnja 1990. u prijateljskoj utakmici na maksimirskom travnjaku gdje je suparnik bila kombinirana momčad Croatije iz Sydneyja i Melbournea. No, nije to prvi put da je klub micao petokraku iz grba. Kuriozitet je da je klupska uprava još šezdesetih godina, decentno, bez ikakve pompe, skinula zvijezdu s tadašnjega znaka. Iako to nije bila službena promjena grba, potez je bio i te kako smion. U to je vrijeme, od 1951. do 1970. godine, klupski grb bio u obliku štita plave boje uz slovo „d“, malu zvijezdu i natpis NK Dinamo. No, taj grb nikad nisu koristili na dresovima jer tada su ionako igrali u „golim“ majicama, bez ikakvih natpisa i znakova. Ipak, taj grb sa štitom, ali u varijanti bez crvene zvijezde, klupska je uprava zašila na – službenim odijelima.
>BBB podigli barjak s grbom s prvim bijelim poljem i zapjevali ustašku koračnicu
Prvu utakmicu u kojoj je i formalno na snazi bio novi grb bez petokrake Dinamo je, dakle, odigrao u ljeto 1990. protiv kombinirane australske momčadi. Na simboličnoj je razini zanimljivo da je istoga dana, 25. srpnja, samo dva sata prije utakmice, na Markovu trgu spuštena hrvatska zastava sa zvijezdom i podignut barjak s hrvatskim crveno-bijelim kvadratićima. Dvoboj Dinama i dviju Croatija počeo je uz taktove Lijepe naše, a početni je udarac izveo tadašnji potpredsjednik Sabora, Vladimir Šeks.
Utakmica je završena bez pobjednika, 1-1. Pogotke su postigli Manis Lamond za goste u 40. i Draženko Prskalo za Dinamo u 57. minuti. Prskalo je danas asistent u stručnom stožeru novoga doprvaka, zagrebačke Lokomotive. U Dinamovu su sastavu u toj utakmici između ostalih igrali i aktualni sportski direktor i trener Zoran Mamić, njegov sadašnji asistent Alen Peternac kao i aktualni predsjednik Hrvatskoga nogometnog saveza, Davor Šuker. Momčad je s klupe vodio naš popularni trener Josip Kuže, otac sadašnjega Dinamova tehničkog direktora Marka Kužea. Delegaciju obiju Croatija pozdravio je i ugostio tadašnji Dinamov predsjednik Zdenko Mahmet.