Hrvatska je pobijedila Kanadu na Svjetskom prvenstvu, a glavna tema na društvenim mrežama je golman Kanade, Milan Borjan. On je Srbin rođen u Kninu. Za vrijeme rata s obitelji je napustio Knin i vratio se u Srbiju. U svojim je brojnim izjavama govorio kako se nije rodio u Hrvatskoj već tzv. RS Krajini.
Pogledajte poruke koje smo izdvojili:
> Hrvatski navijači skandirali Vukovaru: Borjan dignuo tri prsta; srpski mediji traže kaznu
Reakcije poznatih
Politički konzultant Mate Mijić komentirao je na Facebooku Borjana riječima: “Mile, koliko si golova primio od Hrvatske?”
“Mala zemlja s velikim srcem. Bila je ovo epska utakmica hrabrih ratnika. Cestitke izborniku i našim dečkima na borbenosti, odvažnosti, trudu i hrabrosti. Vi ste naš ponos. ??
P.S. Borjane, nadam se da si ponosan. Branio si baš onako kako su tvoji branili Knin ’95. Oluju ne možeš zaustaviti. La pa-pa! ?”, objavio je Željko Glasnović.
Kako smo već pisali, komentirao ga je i Joško Jeličić.
“Osim što ne poznaje dobro zemljopis, ne ulijeva baš povjerenje ni kao golman”, rekao je Jeličić.
> Jeličić o zvezdašu i kanadskom golmanu Borjanu: Osim što ne poznaje zemljopis, nije ni neki golman
Borjanove riječi o Hrvatskoj
“Hoću li imati motiv više protiv Hrvatske. Ne bih to komentirao. Pratili smo malo Hrvatsku i Maroko, bila je dobra utakmica. Danas svi igraju nogomet, a mi vjerujemo da možemo pobijediti Hrvatsku i Maroko”, rekao je Borjan za medije prije utakmice.
Što je Borjan govorio o Hrvatskoj?
”Mislim da je jako zanimljiva grupa. Dobri protivnici. Naravno da mislim da možemo dalje, imamo izvanrednu momčad, igramo lijep nogomet, moderan, neka rivali razmišljaju o nama”, rekao je Borjan.
Tvrdi da je dobio brojne prijetnje Hrvata nakon izjave o svom mjestu rođenja.
> Junak kanadske reprezentacije, vratar Zvezde, nogometaš je koji tvrdi kako se rodio u ‘srpskoj Dalmaciji’
”To puno govori o njima. Vrijeđanje, prijetnje i takva doza primitivizma. Dosta prijatelja imam iz Hrvatske i nikada nisam gledao tko je odakle. Ja ću se uvijek ponositi s mjestom svog rođenja.
Što je bila tzv. RSK?
U Kninu je 19. prosinca 1991. proglašena tzv. Republika Srpska Krajina, pobunjenička tvorevina hrvatskih Srba, u čiji su sastav ušle SAO Krajina, SAO Zapadna Slavonija i Srpska oblast Slavonija, Baranja i Zapadni Srijem. Tzv. RSK se praktično nalazila pod nadzorom Srbije, odnosno Savezne Republike Jugoslavija, bez čije pomoći se i ne bi mogla održati.
Tijekom Domovinskog rata prognano je 550.000 osoba (Hrvata, Mađara, nesrba, čak i Srba) te još 150.000 izbjeglica koji su otišli u inozemstvo. Veliki dio Hrvata prognan je nasilno iz tzv. Republike Srpske Krajine, a dio kao posljedica agresija i zločinačkih bombardiranja gradova i naselja.
U tzv. SAO Krajini nisu postojala ljudska prava za nesrbe. Svi nesrbi koji su ostali u svojim domovima su bili maltetrirani, ponižavani ali i ubijeni: pokolj u Baćinu – listopad 1991.; pokolj u Šašićima – 1992. g., pokolj u Polju i Lađevačkom Selištu kod Slunja – 1992. g.; pokolju u Medviđi kod Benkovca – 1993. g.; pokolj u Zatonu Obrovačkom – 1993. godine. Iz UNPA zona je tijekom mirovne operacije UN-a prognano oko 12.000 osoba a više od 400 ih je ubijeno. Cilj je bio stvoriti etnički čist prostor na području zamišljene velike Srbije (iz knjige “Domovinski rat – da se ne zaboravi”, dr. sc. Marko Jukić).