Stevanović tvrdi da nitko iz FARE-a nije bio na utakmici: Evo zašto mu javnost baš i ne vjeruje

stevanović
Foto: www.mzos.hr

Zoran Stevanović, kao glavni čovjek hrvatskog ogranka FARE-a, rekao je HNS-u kako nitko iz hrvatskog FARE-a nije bio na utakmici na kojoj je vidljiva bila ustaška zastava. S druge strane, zanimljivo je da se upravo takva zastava nalazi na listi zabranjenih u FARE-inom vodiču. U nastavku donosimo zašto mu javnost baš i ne vjeruje. Tko je zapravo ovaj čovjek, i što je ranije bilo sporno oko njegovih poteza?

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podigli ustašku zastavu: Podmetanje, namjerno nanošenje štete reprezentaciji ili nešto treće?

“Ustaše (poznate i kao “ustaše” ili “Ustaše”) je bio hrvatski fašistički pokret. Bili su uključeni u terorističke aktivnosti prije Drugog svjetskog rata i vladali dijelom Jugoslavije, štitili su ih nacisti”, navodi se u vodiču FARE uz sliku sporne zastave.

Loader Loading...
EAD Logo Taking too long?

Reload Reload document
| Open Open in new tab

FARE se ovaj put brani – navodno nisu bili na utakmici

Delegat UEFA-e je u Rijeci u izvještaju napisao kako mu je predstavnik FARE-a poslao SMS poruku o ustaškoj zastavi, dodajući kako je on nije vidio, ali FARE-e će dati dodatan izvještaj. Iz HNS-a kažu da im je Zoran Stevanović, kao glavni čovjek hrvatskog ogranka FARE-a, rekao kako nitko iz hrvatskog FARE-a nije bio na utakmici. Navodno, bio je netko drugi tko surađuje s UEFA-om. Nije se javio HNS-u, nisu ni znali da je na stadionu, piše isti list.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tko je Zoran Stevanović – čovjek koji tužaka hrvatske navijače?

Tko je Stevanović?

Stevanović je Riječanin na čelu udruge Korak ispred i organizacije FARE (Football Against Racism in Europe) koja je izravno povezana s UEFA-om, FIFA-om i Europskom komisijom.

Vodio je navijačka veleposlanstva na EURO-u 2008. godine te portal i vodič za navijače EURO 2008 i 2012. godine. Kako sam tvrdi, bio je sudionik europskih navijačkih kongresa u Londonu, Hamburgu, Barceloni i Kopenhagenu, a radom u civilnom sektoru bavi se petnaest godina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Za što je zadužen?

Kao čelnik FARE-a, Stevanović je zadužen za sastavljanje izvješća koja se podnose predstavnicima UEFA-e. Oni odlučuju o kaznama domaćim nogometnim savezima. Već od ranije poznat je po svojem prijavljivanju navijača UEFA-ii na što su u više navrata upozoravali iz kluba navijača hrvatske nogometne reprezentacije ‘Uvijek vjerni’, pa mu je primjerice prije utakmice s Islandom 2013. navodno zasmetao i transparent “Zapamtite Vukovar“, te ga je dao ukloniti.

Ranije je bio u središtu pozornosti hrvatske javnosti zbog Uefine kazne Hrvatskom nogometnom savezu i hrvatskoj nogometnoj reprezentaciji koja je kvalifikacijski susret protiv Italije morala igrati pred praznim tribinama.

Hrvatski nogometni savez odgovorio je u travnju 2015. na Stevanovićeve izjave u Jutarnjem listu ističući da se hrvatski partner FARE-a Zorana Stevanovića već nekoliko godina kontinuirano bavi prijavljivanjem hrvatskih navijača Uefi i uvelike je zaslužna za mnogobrojne kazne i prazne tribine na reprezentativnim utakmicama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sklopu akcije u 2014. godini, Stevanović je bio organizator i sudionik međunarodnog nogometnog turnira koji se održao u Surčinu, u Srbiji, na kojem je kako navode na stranicama Udruge, poslana jasna poruka da na nogometnim stadionima nema mjesta mržnji, rasizmu, nacionalizmu te ostalim oblicima diskriminacije.

FARE, Zoran Stevanović i Željko Jovanović

Prema izvješću iz Ureda za udruge, “Korak ispred” je 2011. godine samo od države dobila preko 160.000 kuna, dok je 2012. godine za svoju djelatnost nagrađena i poveljom ministra znanosti, obrazovanja i sporta, Željka Jovanovića.

Prije europske nogometne smotre u Poljskoj i Ukrajini u Ministarstvu prosvjete, znanosti i sporta promoviran je Regionalni info centar iz Rijeke na čelu kojeg se nalazio Zoran Stevanović. Štoviše, u cilju toga, sam ministar Željko Jovanović s dotičnom udrugom potpisao je Povelju o suradnji, koja bi trebala obuhvaćati i otvaranje svojevrsnih navijačkih veleposlanstava u Poljskoj.

Zoran Stevanović, očito je uživao podršku i ministra Željka Jovanovića, postavio se kao arbitar koja određuje što hrvatski navijači smiju, a što ne. A njegova je “ljubav“ prema Hrvatskoj, državi u kojoj i od koje živi, tolika da mu, prema riječima Damira Vrbanovića, smeta i samo ime Vukovar, budući da je njegova udruga tražila i da se sve na čemu piše Vukovar ukloni sa stadiona, upozorio je Damir Vrbanović na HRT-u.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
> Novinar Mikuličin: ‘Ustaška zastava na Rujevici klasična je namještaljka’

Tako se obljetnica pada Vukovara, prema Vrbanovićevim riječima u studenome 2013., nije mogla obilježiti na Maksimiru pred navijačima i kamerama HRT-a koje su prenosile tu utakmicu. Vrbanović je dodao i kako je Stevanović prijavio FIFA-i HNS-ovu želju da se prije utakmice održi i minuta šutnje za žrtve vukovarske tragedije.

Nisu izostajale prijave niti nakon skandiranja – U boj u boj…, upozorili su iz udruge navijača “Uvijek vjerni”.

Izvršni direktor udruge Korak ispred Zoran Stevanović u razgovoru za jedne dnevne novine kazao je kako oni nisu prijavili Šimunića. No Vrbanović je to odbacio i rekao: “Jesu, oni su prijavili Šimunića. Imam njihovu prijavu na stolu”, kazao je tada izvršni predsjednik HNS-a.

Borba za što manju kaznu

HNS priprema očitovanja UEFA-i u kojem će navesti da je na tribinama bilo 8151 gledatelj i nije se dogodio nikakav drugi incident. Smatraju da, kako su svi počinitelji jedinog incidenta pronađeni i procesuirani, nema razloga da se kazne svi ljubitelji nogometa. HNS je najavio da će počinitelje tužiti za naknadu štete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.