Svjetsko prvenstvo, američka gimnastičarka Simone Biles za povijest: Prva sa trinaest zlata…

Američka gimnastičarka, 21-godišnja Simone Biles osvajanjem zlatnog odličja u preskoku na SP u Dohi u petak postala je prva osoba koja je osvojila 13 naslova svjetskog prvaka u povijesti pretekavši Bjelorusa Vitalija Ščerba koji se tijekom karijere okitio sa 12 svjetskih naslova.

Biles je do rekordnog 13. zlata stigla s ocjenom 15.366, dok je srebrna Kanađanka Shallon Olsen dobila ocjenu 14.516, a brončana Meksikanka Alexa Moreno 14.508. To je bilo već treće zlato za Biles u Dohi, nakon trijumfa u ekipnoj konkurenciji te u višeboju, a ovo joj je prvo svjetsko zlato u preskoku.

Jedina sprava na kojoj Biles još nema svjetsko zlato su dvovisinkse ruče, a tako će ostati i nakon ovogodišnjeg SP-a jer je u petak na toj spravi bila druga sa 14.700. Zlato je sa 15.200 osvojila Belgijanka Nina Derwael, dok je broncu sa 14.600 osvojila Njemica Elisabeth Seitz.

Zlatom u preskoku i srebrom na dvovisinksim ručama Biles je svoju kolekciju medalja sa svjetskih prvenstava povećala na 18 (13 zlata, tri srebra, dvije bronce) te joj rekorderka Ruskinja Svetlana Horkina “bježi” za još samo dva odličja. Horkina je tijekom svoje karijere osvojila 20 medalja, a Biles bi ju mogla dostići već u subotu kada su na programu finala na gredi i tlu u kojima će Amerikanka biti veliki favorit.

U petak su održana i tri muška finala po spravama. Na tlu je slavio svjetski prvak u višeboju Rus Artur Dalalojan s ocjenom 14.900 ispred branitelja naslova iz MMontreala prošle godine Japanca Kenza Shiraija sa 14.866 i Filipinca Carlosa Edriela Yula sa 14.600. Yulova bronca prva je medalja za Filipine sa svjetskih prvenstava u gimnastici u povijesti.

Kinez Ruoteng Xiao osvojio je naslov na konju s hvataljkama, on i olimpijski pobjednik te branitelj naslova na ovoj spravi Britanac Max Whitlock dobili su istu ocjenu 15.166, no zbog bolje izvedbe zlato je otišlo u Kinu, a srebro u Veliku Britaniju. Bronca je pripala Tajvancu Kai Lee Chihu sa 14.966.

Grk Eleftherios Petrounias osvojio je treće uzastopno svjetsko zlato na krugovima, a usto ima i olimpijski naslov iz Rija 2016. On je za svoju vježbu dobio ocjenu 15.366, srebro je sa 15.100 osvojio Brazilac Arthur Zanetti, a broncu Talijan Marco Lodadio sa 14.900.

Posljednjeg dana SP-a u subotu na programu je još pet finala po spravama, a od 16.30 sati će Tin Srbić braniti naslov na preči osvojen lani u Montrealu.