Nogometna reprezentacija Alžira po drugi put u povijesti osvojila je naslov afričkog prvaka, a rekorder je Egipat sa sedam naslova.
Egipat je rekorder sa sedam naslova afričkog prvaka, dok je na drugom mjestu Kamerun s pet titula.
Gana je četiri puta osvojila afrički Kup nacija, Nigerija tri puta, po dvije titule imaju Obala Bjelokosti, Alžir i DR Kongo, a još osam zemalja (Zambija, Tunis, Sudan, Alžir, Etiopija, Maroko, Južna Afrika, Kongo) je slavilo po jednom.
Najbolji strijelac u povijesti afričkih prvenstva je Kamerunac Samuel Eto’o sa 18 golova. Laurent Pokou iz Obale Bjelokosti je zabio 14 golova, a Nigerijac Rashidi Yekini 13 pogodaka. Egipćanin Hassan El Shazly je zabio 12, a Kamerunac Patrick Mboma, Egipćanin Hossam Hassan i Bjelokošćanin Didier Drogba po 11 golova.
Najviše pogodaka na jednom prvenstvu zabio je zairski napadač Ndaye Mulamba koji je na Kupu nacija 1974. zabio devet golova.
Egipćanin Ahmed Hassan i Kamerunac Rigobert Song rekorderi su sa po osam nastupa na afričkim prvenstvima.
Kod igrača najviše titula, po četiri imaju Egipćanin Essam El Hadary i Ahmed Hassan.
Najuspješniji treneri su ganski stručnjak Charles Gyamfi i njegov egipatski kolega Hassan Shehata sa po tri naslova prvaka.
Francuz Herve Renard jedini je trener koji je afričko prvenstvo osvojio s dvije različite reprezentacije. To mu je uspjelo na klupi Zambije (2012) i Obale Bjelokosti (2015).
AFRIČKI PRVACI
7 – Egipat
5 – Kamerun
4 – Gana
3 – Nigerija
2 – Obala Bjelokosti, DR Kongo, Alžir
1- Zambija, Tunis, Sudan, Etiopija, Maroko, Južna Afrika, Kongo
NAJBOLJI STRIJELCI
18 – Samuel Eto’o (Kam)
14 – Laurent Pokou (O.Bje)
13 – Rashidi Yekini (Nig)
12 – Hassan El Shazly (Egi)
11 – Patrick Mboma (Kam), Hossam Hassan (Egi), Didier Drogba (O.Bje)…
Izvor: hina/mh