Američka država Južna Dakota traži od Vrhovnog suda da sruši presudu kojom je 1973. ozakonjen abortus

foto: lunar caustic/flickr

Ranije ovog tjedna oba zastupnička doma američke savezne države Južne Dakote usvojila su rezoluciju koja je do sada bez presedana. U njoj se od Vrhovnog suda SAD-a traži preispitivanje odluke u slučaju Roe v. Wade kojom je 1973. godine ozakonjen abortus na zahtjev.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U rezoluciji se navodi da su državni službenici Južne Dakote onemogućeni u obnašanju dužnosti kojoj su prisegli – zaštita “prirođenih prava” žena i djece zbog saveznih zakona koji su pisani temeljem povijesne odluke Vrhovnog suda u slučaju Roe v. Wade.

U tekstu rezolucije stoji kako “Pravo i dužnost zaštite života ne može koegzistirati skupa s pravom i dužnosti da ga se uništi… a nekad davno naši su zakoni zahtjevali da se između života i smrti odabere život.”
Zastupnica Lynne DiSanto iz Južne Dakote, jedna od pokretača rezolucije, istaknula je da odluka u slučaju Roe v. Wade uništava žene. „Smatramo…. kako postoje značajni dokumentirani dokazi o tome da odluka o ozakonjenju abortusa nanosi štetu ženama i željeli bismo da ju Vrhovni sud preispita“, rekla je Di Santo.

Rezolucija također spominje pogrešivost Vrhovnog suda i činjenicu da je do sada srušio „ni manje ni više nego 233“ svoje ranije odluke „jer su donesene na pogrešan način.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Drugi pokretač rezolucije zastupnik Roger Hunt potaknuo je druge američke države da donesu slične rezolucije u kojima se traži od Vrhovnog suda da preispita i ukine odluku u slučaju Roe v. Wade.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.