Pentagon trajno otkazuje sveobuhvatne vojne vježbe s Južnom Korejom, koje su se obično održavale u proljeće, objavili su u petak američki vojni dužnosnici, što je ustupak koji već duže vremena traži Pjongjang, a do čega dolazi samo par dana nakon što je bez sporazuma okončan summit između američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog čelnika Kim Jong Una.
Trenutak u kojem je donesena ova odluka pokrenuo je pitanja o tome ne odustaje li time Trump od važne poluge moći u odnosima s Pjongjangom, koji je dugo vremena osuđivao ove vježbe kao provokaciju, a pritom ne dobiva ništa zauzvrat.
“Zašto pregovarati sa Sjedinjenim Državama kada one koncesiju daju besplatno?”, napisao je bivši visoki dužnosnik Pentagona tijekom Obamine administracije Abraham Denmark na Twitteru. On smatra da će zaustavljanje vojnih vježbi imati “snažne implikacije na spremnost” američkih i južnokorejskih vojnih snaga.
Tisuće američkih i južnokorejskih pripadnika oružanih snaga sudjelovalo je jednom godišnje u ovim vježbama koje se održavaju više od jednog desetljeća. Prošle godine ih je, međutim, Trump prekinuo navodeći kao razlog troškove vježbi kao i potrebu da se umanje napetosti u odnosima sa Sjevernom Korejom.
Pompeo kaže da su mogući novi susreti s Pjongjangom: Datum trećeg sastanka još nije određen
Proljetne vojne vježbe zamijenit će obuka manjih razmjera koja će unatoč svemu osigurati sposobnost američke i južnokorejske vojske da odvrati moguću sjevernokorejsku invaziju, naveli su američki dužnosnici, koji nisu o ovome htjeli govoriti službeno sve dok se i formalno ne objavi otkazivanje vježbi, što se očekuje u subotu.
Trump je u više navrata prigovarao vezano uz sveobuhvatnost vojnih vježbi s Južnom Korejom, navodeći kao razlog njihove troškove, no zagovornici vježbi tvrde da su proljetne vježbe relativno jeftine te da troškovi iznose 14 milijuna dolara godišnje.
Južna Koreja radit će zajedno sa Sjedinjenim Državama i Sjevernom Korejom kako bi postigli sporazum o denuklearizaciji, kazao je u petak južnokorejski predsjednik Moon Jae-in, dan nakon što je propao summit između američkog predsjednika Donalda Trumpa i sjevernokorejskog čelnika Kim Jong Una.
Drugi summit dvojice čelnika, održan u Vijetnamu, prekinut je nakon što nije postignut dogovor kojim bi se ukinule sankcije Sjevernoj Koreji, koja je zauzvrat trebala ukinuti nuklearni program.
Južnokorejski predsjednik je vrlo aktivno sudjelovao u pripremi obaju summita doprinoseći tako naporima da se zaustave sukobi na Korejskom poluotoku, pa se prošle godine tri puta sastao sa sjevernokorejskih liderom želeći olakšati njegove pregovore o nuklearnom programu sa Sjedinjenim Državama.
Tekst se nastavlja ispod oglasa