Ponedjeljak, 27 siječnja, 2025
10.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Američko udruženje psihologa u novom priručniku ustvrdilo da je muževnost štetna

Podijeli

Američko udruženje psihologa (APA) krovna je organizacija koja okuplja psihologe u toj zemlji. Ta je organizacija objavila izvješće i priručnik naziva „Smjernice za psihološku praksu s muškarcima i dječacima“ koji je diskriminatoran prema muškarcima. APA u priručniku muževnost i njezine karakteristike predstavlja negativno s očitom namjerom feminizacije svih dječaka, kroz sve odgojno-obrazovne institucije u budućnosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime u njemu se tvrdi da je muževnost opasna i štetna te da “ideologija muževnosti” vodi prema homofobiji, seksualnom zlostavljanju i nasilju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

>Gigantska medicinska mreža obitelji Pritzker – milijardera koji godinama guraju transrodnost i transhumanizam

>Gillette kontroverznom reklamom pokrenuo niz ljutitih reakcija: ‘Ovo je ljevičarska propaganda i nije ni na koji način povezana sa žiletima’

Tekst se nastavlja ispod oglasa

APA je otišla i korak dalje pa je “ideologiju muževnosti” definirala kao “uvriježene standarde koji zahvaćaju velik dio populacije, uključujući: neženstvenost, želju za natjecanjem i uspjehom, izbjegavanje prikaza slabosti, želju za avanturizmom, opasnošću i nasiljem”.

“Tradicionalna ideologija muževnosti ograničava psihološki razvoj muškaraca, sputava njihovo ponašanje, rezultira ustrajanjem na rodnim ulogama i rodnim sukobima, te negativno utječe na mentalno i fizičko zdravlje”, tvrdi se u priručniku.

APA dodaje da prilagođavanje normama “ideologije muževnosti” vodi prema homofobiji, seksualnom zlostavljanju i nasilju i da “tradicionalna muževnost, koju obilježavaju stoicizam, natjecateljstvo, dominacija i agresija, je u globalu štetna”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno, APA navodi da neki aspekti muževnosti, poput vodstva i hrabrosti, mogu biti pozitivni, te bi ih trebalo poticati. Međutim, APA govoreći o definiciji muževnosti u skladu s rodnom ideologijom navodi da je klinička svijest o vlastitim stereotipima i predrasudama prema dječacima i muškarcima kritična dimenzija “multikulturalne kompetencije”. “Razumijevanje društveno konstruirane prirode muškosti i kako ona utječe na dječake i muškarce, kao i psihologe, također je važna kulturna kompetencija”, navodi APA ustvrdivši da je uobičajeno govoriti o “muškostima”, a ne “muškosti” zbog navodno različitih koncepata “muških rodnih uloga”.

Rodna teorija i relativiziranje muškog i ženskog identiteta

Podsjetimo, rodna teorija je utemeljena samo na nejasnom konceptu slobode u području osjećaja i želja ili trenutačnih želja izazvanih emocionalnim impulsima i voljom pojedinca, te tvrdi kako postoje više od dva spola odnosno roda, te da on ovisi o osjećajima pojedinca. Tako je spolni identitet rodnom teorijom zamijenjen za rodni identitet, a sami identiteti muškog i ženskog su dodatno relativizirani tvrdnjama kako su uobičajene muške i ženske karakteristike zapravo diskriminatorni stereotipi.

Isto tako, prema najnovijem istraživanju trans-aktivističke udruge Trevor Project sve je više onih unutar LGBT pokreta koji kategorički odbacuju spol kao bilo kakvu, pa čak i biološku granicu. Prema njihovoj anketi provedenoj među 35.000 pripadnika LGBT pokreta u SAD-u starih između 13 i 24 godine, sve je više oni koji podliježu rodnoj ideologiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Među njima, oni koji se smatraju nebinarnima, odnosno ni muškarcem ni ženom ili oboje ili se pitaju jesu li binarni sveukupno je 46 %, među njima je 29 % onih koji se smatraju “queer”, 27 % njih “rodno neskladni”, 24 % ih je “rodno fluidno”, 23 % su “rodno queer”, 23 % ih se smatra androginima, 15 % ih se smatra “arodnim” (bezrodnim)…, a 4 % ih se izjašnjava birodnim” (dvorodnim).

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci