Amnesty International osuđuje etničko čišćenje IS-a u Iraku

Foto: fah

Islamska država (IS) provodi kampanju sustavnog etničkog čišćenja na sjeveru Iraka i masovna pogubljenja, navodi međunarodna organizacija za ljudska prava Amnesty International u izvješću objavljenom u utorak.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Citirajući “zastrašujuća” svjedočanstva preživjelih, Amnesty optužuje džihadiste za “ratni zločin, masovna smaknuća i otmice” koje ta skupina sustavno provodi protiv manjina na iračkom sjeveru, napose protiv kršćana, šijitskih Turkmena i jezida.

IS, prisutan i u Siriji, počeo je 9. lipnja veliku ofenzivu u Iraku gdje je zauzeo velike dijelove teritorija na kojima sije strah.

U izvješću “Etničko čišćenje povijesnih proporcija” Amnesty tvrdi da posjeduje “dokaze” o “nekoliko masovnih pokolja” počinjenih u kolovozu u području Sindžara gdje žive brojni jezidi, kurdofonska nemuslimanska manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Deseci muškaraca i dječaka bili su natovareni na kamione i smaknuti izvan sela, piše Amnesty citirajući svjedoke.

“Ruralna područja Sindžara IS je pretvorio u logore smrti u brutalnoj kampanji kako bi iskorijenio svaki trag nearapskog stanovništva i nesunitske muslimane”, navodi se u izvješću.

Najsmrtonosniji napadi dogodili su se između 3. i 15. kolovoza u selima Kinije i Košo gdje se žrtve broje u stotinama. Jedan od preživjelih, imenom Salem, ispričao je da se krio 12 dana prije nego je pobjegao i slušao je agoniju žrtava pokolja.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Stotine, možda tisuće žena i djeca iz jezidske manjine IS je oteo, a tisuće “užasnutih” stanovnika pobjegle su, navodi AI.

U izvješću objavljenom 25. kolovoza i UN-ova visoka povjerenica za ljudska prava Navi Pillay optužila je džihadiste za “etničko i vjersko čišćenje” sjevernog Iraka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.