-->
Srijeda, 15 siječnja, 2025
-1.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Amnesty International: Porastao broj izvršenja smrtnih kazni u svijetu

Podijeli

U svijetu je u 2022. prema dostupnim podacima izvršeno 883 smrtnih kazni, što je najveći broj od 2017., objavio je Amnesty International (AI) u svome najnovijem izvješću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smrtne kazne izvršene su u 20 zemalja, a navedeni podatci ne odnose se na Kinu u kojoj se, navodi AI, događaju tisuće smaknuća izvan očiju javnosti.
Porast broja smaknuća povezan je u prvom redu s izvršenjima smrtne kazne na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi. AI je zabilježila najmanje 576 smaknuća u Iranu, a u Saudijskoj Arabiji u samo jednom danu bilo je 81 izvršenje smrtne kazne.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Istodobno, šest zemalja protekle je godine potpuno ili dijelom ukinulo smrtnu kaznu.
Kako bilježi AI, 90 posto svih smaknuća dogodilo se u tri zemlje na Bliskom istoku i u sjevernoj Africi. U Iranu je 2022. zabilježeno 576 smaknuća, za razliku od 314 koliko ih je bilo u godini prije. U Saudijskoj Arabiji broj izvršenja smrtnih kazni utrostručio se sa 65 u 2021. na 196 u 2022. U Egiptu su smaknute 24 osobe.

U Iranu najviše smaknuća

Prenoseći procjenu Ujedinjenih naroda, prema kojoj je u Iranu ove godine već smaknuto 209 ljudi, AI poziva međunarodnu zajednicu da izvrši pritisak na vlasti u Teheranu kako bi osustale od izvršenja smrtnih kazni. U pokušaju gušenja prosvjeda žena koje su tražile veća prava, Iran je smaknuo najmanje četvero prosvjednika, a desetci osoba u akutnoj su opasnosti od smrtne kazne, tvrdi AI.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U državama poput Kine, Sjeverne Koreje i Vijetnama, poznatima po brojnim smrtnim kaznama, brojke o smaknućima nisu dostupne javnosti i AI tvrdi da su znatno veće od procjena. Štoviše, AI smatra da Kina nedvojbeno provodi tisuće smaknuća godišnje, što ju stavlja na prvo mjesto po izvršenjima smrtne kazne, ispred Irana, Saudijske Arabije, Egipta i Sjedinjenih Američkih Država.

Pao broj smrtnih presuda

Dok broj izvršenja smrtnih kazni raste, broj smrtnih osuda prošle je godine lagano opao u odnosu na prethodnu godinu. U 2022. u svijetu je 2.016 osoba osuđeno na smrt, a 2021. bilo je 2.052 smrtne presude. Smrtne su kazne 2022. nakon prekida ponovno izvršene u Afganistanu, Kuvajtu, Mjanmaru, Palestini (Pojas Gaze) i Singapuru. U Sjedinjenim Državama broj smaknuća porastao je s 11 u 2021. na 18 u 2022. godini.

Broj izvršenja smrtnih kazni za kaznena djela vezana za drogu 2022. više se nego udvostručio u odnosu na prethodnu godinu. AI podsjeća da su smaknuća zbog kaznenih dijela vezanih za drogu kršenje međunarodnog prava, koje smrtnu kaznu predviđa samo za najteže zločine, odnosno zločine koji uključuju ubojstvo s predumišljajem. Takvih smaknuća bilo je u Kini, Iranu, Saudijskoj Arabiji i Singapuru, a pretpostavlja se i u Vijetnamu, a ona čine 37 posto svih zabilježenih smaknuća. AI procjenjuje da su smrtnoj kazni ponajviše izloženi ljudi iz socijalno ugroženih krugova i pripadnici etničkih manjina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sve više država ukida smrtnu kaznu

U 2022. godini šest je država potpuno ili djelomice ukinulo smrtnu kaznu. Kazahstan, Papua Nova Gvineja, Sierra Leone i Srednjoafrička Republika smrtna je kazna ukinuta za sva kaznena djela, a Ekvatorijalna Gvineja i Zambija ukinule su smrtnu kaznu samo za obične zločine. Krajem 2022. ukupno 112 država nije predviđalo smrtnu kaznu u svome zakonodavstvu. Liberija i Gana poduzele su pravne korake prema ukidanju smrtne kazne, a Sri Lanka i Maldivi objavili su da neće više izvršavati smrtne presude. U Maleziji su oba doma parlamenta prihvatila zakonski prijedlog ukidanja smrtne kazne.

Amnesty International zauzima se za potpuno ukidanje smrtne kazne, bez izuzetaka i bez obzira na okolnosti zločina.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci