Analitičar Meter: Biden ruši sve mostove između Rusije i SAD-a, a što će učiniti EU?

Joe Biden
Foto: Fah

Joe Biden svojim izjavama neskriveno najavljuje nova zaoštravanja politike prema Rusiji, te velikih napetosti na relacijama dvije nuklearne velesile.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hoće li se EU i konačno prikloniti Bidenu u proturuskoj politici i time na tlu Europe skupa s njim definitivno spustiti novu „željeznu zavjesu“, ili će mu samo kimati glavom a u praksi činiti ono što po sebe smatraju najboljim pokazat će jedino vrijeme?

Prošli je tjedan predsjednik Sjedinjenih Država, Joe Biden, samo svojom jednom  riječju doveo do potpuno novog globalnog geopolitičkog pomaka. O njemu nešto više kasnije u tekstu, a sada o onome zbog čega smatram da je to upravo tako: u svom prvom intervjuu od kada je došao na čelo Bijelo kuće, američki čelnik Joe Biden prošli je tjedan za televiziju ABC kazao – ni manje ni više nego da je ruski predsjednik Vladimir Putin „ubojica“, piše Zoran Meter za glavni urednik i analitičar za geopolitika.news u svojoj kolumni za taj portal koju djelomice prenosimo.

Ta je izjava, iako, naizgled, nategnuto izgovorena „tek“ potvrdnim odgovorom na neposredni upit novinara George Stephanopoulosa smatra li Biden „Putina ubojicom“, znači samo jedno: „kocka je bačena“, a „Rubikon prijeđen“ – da se poslužim Cezarovim riječima iz 49. godine prije Krista. Drugim riječima: povratka na staro više nema! Tim prije što Biden u intervjuu nije ostao samo na tome. On je podsjetio na svoj sastanak s Putinom u Moskvi 2011. g. (Putin je tada bio premijer RF), te kazao kako mu je tom prigodom nasamo rekao: „Pogledao sam te u oči i mislim da nemaš duše. I on (Putin) se osvrnuo i rekao: „Razumijemo se.” Biden je Stephanopoulosu dalje rekao da će Putin „platiti cijenu” zbog svega što je učinio.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ovdje treba naglasiti kako je Biden doslovno ponovio svoje riječi o tom sastanku, objavljene 2014. g. u New Yorkeru, u jeku naglog zaoštravanja američko-ruskih odnosa zbog ukrajinske krize (U.S. Vice President Biden says Putin has no soul: New Yorker (yahoo.com). Međutim, je li moskovski sastanak 2011. bio baš takav kakvim ga Biden opisuje?

Što je Biden govorio o Putinu prije 10 godina?

Na medijski široko rasprostranjenu Bidenovu uvredu Putinu, zanimljivo, nitko od čelnika EU ili država članica uopće nije javno reagirao. Učinio je to jedino turski predsjednik Erdogan nazvavši je „neprimjerenom“ a Putinov odgovor Bidenu „pametnim“ i „vrlo elegantnim“. Ali jedna zanimljiva osoba iz SAD-a otvoreno je kazala što misli o Bidenovoj uvredi. Riječ je o Scottu Ritteru, bivšem obavještajnom časniku američkih marinaca i autoru knjige “SCORPION KING: America’s Suicidal Embrace of Nuclear Weapons from FDR to Trump“, koji je služio u Sovjetskom Savezu kao inspektor u provedbi Ugovora o Interkontinentalnim nuklearnim raketama (INF), radio u stožeru američkog generala Normana Schwarzkopfa tijekom Zaljevskog rata, a od 1991. do 1998. kao UN-ov inspektor za oružje. Dakle, osoba i više nego stručna i kompetentna. Evo što Ritter, između ostalog, kaže na svom blogu:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

„Biden kao da se pokušao razlikovati od bivšeg američkog predsjednika Georgea W. Busha, koji je nakon svog prvog sastanka s Putinom, u lipnju 2001., kazao slijedeće: „Pogledao sam čovjeka u oči. Smatrao sam da je vrlo izravan i pouzdan. Mogao sam steći osjećaj njegove duše.”

“… Kad je Biden 2011. putovao u Kremlj, pripremao se za “resetiranje” Obamine administracije s Rusijom. Nije postojala prilika, niti potreba, za Bidenovim lažnim mačizmom. Dvojica muškaraca su se sastala, ali kao dio delegacija koje su razgovarale o mogućnosti poboljšanja odnosa. Ne samo da bi Bidenovo vrijeđanje i verbalno prepucavanje (s Putinom) bilo nevjerojatno neprimjereno i u suprotnosti s većim političkim ciljevima njegova posjeta, već bi se kosilo s njegovim vlastitim osjećajima, izraženim u to vrijeme o Rusiji. “Rusija ima najbolje inženjere na svijetu”, rekao je Biden na tiskovnoj konferenciji nakon sastanka s Putinom. “Rusija ima intelektualni kapital. Rusija je sjajna nacija.”

“To nisu riječi koje čovjek izgovara nakon što je ruskom vođi nasamo rekao da on “nema dušu”,zaključio je svoju analizu Bidenove uvrede Putinu Scott Ritter.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin nije Gaddafi niti je Rusija Libija

Nedvojbeno, Bidenove skandalozne riječi izlaze iz svih okvira uljuđene diplomatske prakse. Zapravo, nitko se od njegovih prethodnika na čelu Amerike nije usudio izgovoriti ovo što je on upravo učinio – nazvati predsjednika, uz SAD jedine globalne nuklearne velesile – ubojicom, čak niti u vrijeme SSSR-a i hladnog rata.  Gledano kroz noviju povijest, američki predsjednici su izjave ovakvoga tipa davali i ranije – u odnosu na bivšeg libijskog vođu Moammera Gaddafija, bivšeg iračkog predsjednika Sadama Huseina, kao i sirijskog čelnika Bashara El-Assada, nakon kojih je (protiv prve dvojice) slijedila vojna intervencija i njihovo svrgavanje, a drugome je naznačena ista sudbina – kroz mobilizaciju ekstremističkih islamističkih snaga i iznenada „samoiznikle“ nove terorističke organizacije „Islamska država“.

Međutim, Vladimir Putin nije ni Gaddafi ni Sadam Husein, niti je Rusija Libija ili Irak. Bilo kakva vojna intervencija protiv te zemlje je nemoguća i do nje sigurno neće doći. Pojedini utjecajni ruski analitičari i vojni stručnjaci upravo posljednjih tjedana, pred obilježavanje 30. godišnjice nestanka SSSR-a s političke karte svijeta, izjavljuju kako je Ruska Federacija, sada, po prvi put u povijesti dostigla onu točku koja joj, zbog njene snage, jamči da neće biti vojno napadnuta niti od jedne zemlje svijeta. Stoga se i postavlja logično pitanje: zašto je onda Joe Biden spomenutu uvredu „sasuo u lice“ Vladimira Putina?

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Putin Bidenu odgovorio „bacanjem rukavice izazova“

Prije pokušaja odgovora na ovo pitanje podsjetit ću na Putinov odgovor Bidenu, pristigao dan kasnije, 18. ožujka, jer je to vrlo bitno za sam odgovor: “Na ulici su govorili: onaj tko nekoga nečim naziva sam je takav. Što se tiče izjava mog američkog kolege. Što bih mu odgovorio? Rekao bih mu: “Budi zdrav!” Želim mu dobro zdravlje“, izjavio je ruski čelnik, napominjući kako je to rekao “bez ironije, bez šale”. Putin je dodao da u Americi ima puno poštenih ljudi, na koje će se Rusija oslanjati, za razliku od tamošnjeg establishmenta, ali i kazao kako će Sjedinjene Države morati računati s Rusijom. Prema njegovim riječima, američka je administracija predana odnosima s Ruskom Federacijom samo pod uvjetima Washingtona, dok će Rusija od sada raditi samo pod povoljnim uvjetima za sebe. Pozvao je Bidena na otvoren i javni razgovor u eteru – on line,  već idući tjedan, dodavši kako bi to bilo korisno za građane obiju država. Biden mu je idući dan prilično neuvjerljivo odgovorio da će njih dvojica „razgovarati kad-tad“, ne precizirajući nikakve, barem okvirne termine. Uostalom,  na što će taj razgovor sličiti (ukoliko do njega uopće ikada i dođe) s obzirom na Bidenovu uvredu, i hoće li prije toga doći do nekakve Bidenove isprike – pitanje je na koje sada nitko ne zna odgovor.

 

Je li Biden bio svjestan što govori?

I dok mnogi otvoreno sumnjaju kako američki predsjednik Biden pati od demencije, kako uopće ne zna što govori, kako se starački spotiče o stepenice pri ulasku u zrakoplovi i td. i da će ga uskoro zamijeniti potpredsjednica Kamala Harris, smatram upravo suprotno. Biden je u svom intervjuu o Putinu i Rusiji svega bio itekako svjestan – to su odavale i njegove oči koje nisu bile „uspavane“ već je iz njih isijavao svojevrstan žar. Biden je čovjek, koji se od svih sadašnjih američkih političara sigurno najviše razumije u vanjsku politiku. On se njome doslovno bavio čitav svoj (profesionalni) život i definitivno izvrsno razumije sve bivše i sadašnje globalne geopolitičke procese. On je, kao takav, itekako kompetentan za provedbu planova ključnih američkih stratega koji određuju vanjsku strategiju te zemlje (dok ga god služi zdravlje).

Zato spomenuta Bidenova uvreda, kao i Putinov odgovor na nju, nedvojbeno determiniraju nove odnose između dviju nuklearnih velesila tj. predstavljaju početak hladnog rata 2.0 kojeg je Biden intervjuom i službeno pokrenuo.

Taj rat, zapravo, nikada nije završio.

(…)

Hoće li se EU prikloniti Bidenovoj politici prema Rusiji?

Pošto je nedvojbeni cilj nove (stare) američke strategije i prije Bidenovih riječi bio pritisak na Rusiju svim raspoloživim sredstvima i njena maksimalna politička i diplomatska izolacija u svijetu, jedno od najvažnijih pitanja, koje mene, kao analitičara sada u prvom redu zanima, jest – kako će na ove Bidenove riječi o Putinu reagirati Europska unija, odnosno njezine ključne članice kroz praktične poteze? Naime, jasno je kako Biden od svojih prekoatlantskih saveznika i partnera sigurno očekuje identičan stav onom američkom. Uvjeravanje o njegovoj nužnosti bit će i jedan od glavnih ciljeva dvodnevnog posjeta američkog državnog tajnika Anthony Blinkena Bruxellesu idući tjedan, gdje će razgovarati s ministrima vanjskih poslova članica NATO saveza i dužnosnicima EU.

Hoće li se europske elite i konačno prikloniti Bidenu u proturuskoj politici i time na tlu Europe skupa s njim definitivno spustiti novu „željeznu zavjesu“, ili će mu samo kimati glavom a u praksi činiti ono što po sebe smatraju najboljim pokazat će jedino vrijeme?

(…)

Rizična je to Bidenova politika „rušenja posljednjih mostova“, zbog koje će i Rusija ubuduće igrati samo po svojim pravilima i interesima, i surađivati s SAD-om i EU ondje gdje joj to odgovara (što je sada otvoreno kazao i Putin). S obzirom kako će to isto činiti i SAD, bit će vrlo zanimljivo pratiti sraz dviju zemlja po pitanju Sirije (tamo su vojnici obiju zemalja u vrlo bliskim i rizičnim kontaktima), Ukrajine, Venezuele, Irana, Sjeverne Koreje – u konačnici i Kine, kao ključne globalne države kojoj američko-rusko nadmetanje i iscrpljivanje uopće ne mora padati teško i iz čega upravo ona može najviše profitirati. Pritom Rusija uopće neće biti međunarodno izolirana. Članice platformi Šangajska organizacija (ŠO) i BRIKS, gdje Rusija igra ponajvažniju ulogu, čine golem dio ukupnog stanovništva svijeta i njegove kopnene mase, a tu su još i Iran, Turska, arapske zemlje sa svojim specifičnim geopolitičkim interesima i suradnjom i sa Istokom i sa Zapadom.

Očekuju nas interesantna i neizvjesna vremena.

Kolumnu u cijelosti pročitajte na geopolitika.news.

* Mišljenja iznesena u komentarima osobna su mišljenja njihovih autora i ne odražavaju nužno stajališta uredništva portala Narod.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.