Asia Bibi nije jedina: Nasilje nad kršćanima je u dramatičnom porastu

U utorak je pakistanski Vrhovni sud potvrdio oslobađajuću presudu za kršćanku Asiu Bibi koja je 2010. osuđena na smrt jer je pila vodu prije svojih muslimanskih kolegica i iz iste posude, čime joj je konačno, nakon maratonskog suđenja i omče koja joj cijelo to vrijeme visi nad vratom, omogućeno da napusti zemlju. Bar teoretski. Gdje će ići, nije poznato: No poznato je da je Engleska,  kao zemlja koja bi joj bila logičan prvi izbor, ne želi Asii dati azil jer se boji masovnih prosvjeda pakistanskih muslimana, koji su jedna od najbrojniji imigrantskih populacija.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Uostalom, u svjetlu nove odluke Vrhovnog suda, kojom je potvrđena prethodna, radikalni islamisti su najavili velike i nasilne prosvjede. Traži se ne samo smrt za kršćansku koja je po njima pijući vodu počinila bogohulni čin, nego i za njenu obitelj, odvjetnika, pa i suce vrhovnog suda koji su je oslobodili.

Drama se nastavlja

S druge strane, Zoe Smith iz organizacije “Otvorena vrata”, aktivistica koja se bori protiv progona kršćana progona diljem svijeta, rekla je komentirajući slučaj Asie Bibi: “Presretni smo što je pravda prevladala i mole se da to najavljuje novo razdoblje jednakih prava za kršćane i druge vjerske manjine u Pakistanu.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

I dok se drama Asie Bibi nastavlja, međunarodna organizacija “Observatory on Intolerance & Discrimination against Christians”, odnosno Opservatorij za netoleranciju i diskriminaciju protiv kršćana, i organizacija “Open doors”, prikupili su podatke o nasilju nad njima i saželi ih u godišnje izvješće o 150 država koje su bile predmetom promatranja. A trendovi se pogoršavaju: istraživanje, koje možete vidjeti ovdje, govori o tome koliko je teško biti kršćaninom u nekim zemljama. U gotovo pola promatranih država,  73 od 150, kršćani se suočavaju s ekstremno visokom razinom netrpeljivosti. Godinu dana ranije, tako je bilo u samo 58 zemalja.

Radi se uglavnom o pretežno islamskim državama, no tu su i one s komunističim vlastima: Na čelu liste je već godinama Sjeverna Koreja. Od Kine do podsaharske Afrike, kršćani doživljavaju visoku razinu progona u sve više država.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ukupno, više od 245 milijuna kršćana u svijetu vrlo je progonjeno zbog svoje kršćanske vjere. Jedan od svakih devet kršćana diljem svijeta suočava se s visokim razinama progona.

Brojevi su prilično zastrašujući: 4.136 Kršćana ubijeno je zbog razloga vezanih uz vjeru u 50 zemalja s najvišom razinom progona. 2.625 njih je uhićeno bez suđenja. Napadnuto je 1.266 crkvi ili kršćanskih objekata.

Ovdje su neke činjenice koje proizlaze iz tog izvješća:

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Šokantna realnost progona žena

U izvještajnom razdoblju za 2019. bilo je šokantnih pojedinosti o progonu kršćanskih žena. Na mnogim mjestima doživljavaju “dvostruki progon” – jedno jer su kršćanke i drugi jer su žene, koje u brojnim državama također nemaju nikakva prava.

U nekim okolnostima, progon žena je ključno sredstvo uništenja manjinske kršćanske zajednice. Teško je procijeniti ovu vrstu progona jer je složena, nasilna i skrivena – u mnogim kulturama u kojima su žene specifična meta progona, teško je, ako ne i nemoguće, doći do točnih brojki.

Islamsko ugnjetavanje i dalje utječe na milijune kršćana

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U sedam od deset najgorih zemalja po progonima kršćana, glavni uzrok progona je islamsko ugnjetavanje. To znači da za milijune kršćana – osobito za one koji su odrasli kao muslimani pa prešli na kršćanstvo, ili su rođeni u muslimanskim obiteljima – biti kršćanin može imati vrlo bolne posljedice. Njih se tretira kao građane drugog reda, diskriminirani su kod zapošljavanja, ili čak izloženi fizičkim napadima.

Dvije najnaseljenije zemlje svijeta pri vrhu popisa.

Po prvi put od početka objavljivanja Svjetske liste za nadzor, Indija je ušla u top 10. Osim toga, Kina je skočila za 16 mjesta, s 43. na 27. Svaka od tih zemalja dom je više od milijardu ljudi, tako da su ovi trendovi uznemirujući.

Hinduistički nacionalisti u Indiji nastavljaju napadati kršćane i pritom uglavnom ne snose nikakve posljedice, a u Kini vlada Xi Jinpinga i dalje otežava otvoreno bogoslužje u nekim dijelovima zemlje. Odnos prema religijama u Kini je uglavnom neprijateljski i vjernici su izloženi šikaniranjima i progonima.

Širenje radikalnog islama u subsaharskoj Africi

Dok su nasilni teroristički činovi ISIL-a i drugih islamskih militanata uglavnom nestali iz vijesti s Bliskog istoka, njihov gubitak teritorija u Siriji i Iraku znači da su se borci raspršili u veći broj zemalja ne samo u regiji, nego sve više sele u subsaharsku Afriku.

Njihova radikalna ideologija nadahnula je ili se infiltrirala u brojne skupine poput ISWAP-a, smrtonosne skupine koja se odvojila od Nigerijskog Boko Harama koji je također zarobljavao i držao kao robinje kršćanke kao sastavni dio svoje strategije.

Dodatni zakoni kojima se ograničavaju vjerska prava

Državni autoritarizam i totalitarizam raste u mnogim dijelovima svijeta, podržan sve većom dostupnošću osobne digitalne tehnologije, koju vlade sve više mogu pratiti putem prepoznavanja lica, elektroničkih čipova i tako dalje. Mjesta poput Vijetnama, Mjanmara, Kine i Sjeverne Koreje su koristeći visoku tehnologiju povećavala državni nadzor nad vjernicima i koriste ih da dodatno ograniče njihova prava.

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.