BBC: Europol upozorava na povećanu aktivnost zlostavljača djece

Foto: GettyImages

BBC je još u ožujku u članku koji cijeli možete pročitati ovdje prenio upozorenje Europola, međunarodne agencije za provođenje zakona, kako online zlostavljači djece žele iskoristiti pandemiju koronavirusa.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Europol je rekao da ima informacije koje „snažno ukazuju na povećanu internetsku aktivnost onih koji traže materijal o zlostavljanju djece“. UZ zatvorene škole, dok mnogi rade od kuće, vjerojatnije je da će djeca koristiti internet bez nadzora.

Agencija je također rekla da cyber-kriminalci koriste prednost krize. Internetski forumi i zajednice zlostavljača djece „ vesele se većim mogućnostima za druženje s djecom“, rekao je Europol. Upozoravaju da nasilnici očekuju da će djeca biti „ranjivija zbog izolacije, manje nadzora i veće izloženosti na mreži.“

Glasnogovornica je rekla da agencija ne može podijeliti koje su nacionalne agencije za provođenje zakona izrazile zabrinutost, ali opisala je porast aktivnosti kao “zabrinjavajući trend”.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Već 19. svibnja BBC izvještava o policijskoj akciji u kojoj je uhićeno 27 osoba povezanih sa seksualnim zlostavljanjem djece.

“Dvadeset sedam osoba uhićeno je u vezi s internetskim seksualnim iskorištavanjem djece u Bradfordu. Mladići i muškarci, stari od 16 do 57 godina, ispitivani su nakon uhićenja na adresama širom grada.

Zaplijenjeno je više od 60 uređaja i primijenjene su zaštitne mjere za 26 djece, priopćila je policija. Nalozi su izvršeni nakon tvrdnji da su ljudi kontaktirali djecu putem interneta i da su posjedovali nepristojne slike djece.  Policija je rekla da roditelji  moraju nadzirati uređaje svoje djece i izvještavati  nadležne o svakoj zabrinutosti.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Adrian Farley, izvršni član  za djecu i obitelj pri Bradfordskom vijeću, rekao je: “Dobro je što je policija ostvarila ova uhićenja. To šalje snažnu poruku svima koji misle počiniti ovakve zločine da im neće biti dopušteno kontaktiranje djece putem interneta, pogotovo u ovo vrijeme kada djeca provode više vremena na mreži zbog pandemije. “To također pokazuje da, kada partneri i javnost obavijeste policiju o potencijalnim prekršajima, onda se i mogu poduzimati i poduzimaju se adekvatne mjere.””

Cijeli članak možete pročitati ovdje

Online školovanje trebale bi pratiti i adekvatne sigurnosne mjere kao i pojačan oprez i nadzor od strane roditelja i nastavnika. Internet može biti koristan, ali i itekako opasno mjesto ako ne poduzimamo sve što je potrebno kako bismo zaštitili djecu i mlade.

Članak je preuzet s Frendica.hr.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.