Biden tvrdi da će vratiti SAD u klimatski sporazum pun ideoloških fraza

epaselect epa08797583 Democratic Candidate and former Vice President Joe Biden speaks as he stands with Dr. Jill Biden at his Election Night event at the Chase Center in Wilmington, Delaware, USA, 03 November 2020. Americans vote on Election Day to choose the next President of the United States to serve from 2021 through 2024. EPA/JIM LO SCALZO

SAD je potpuno i službeno napustio takozvani Pariški sporazum o klimatskim promjenama tri godine nakon što je predsjednik Donald Trump to najavio. Joe Biden, za kojeg mediji tvrde da je novi američki predsjednik, tvitao je da će poništiti tu odluku.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Danas je Trumpova administracija službeno napustila Pariški klimatski sporazum. I za točno 77 dana, Bidenova administracija će joj se pridružiti”, napisao je Biden 4. studenog, dan nakon izbora.

Podsjetimo, riječ je o sporazumu kojeg je potpisalo gotovo 200 zemalja, a prema tvrdnjama nekih znanstvenika ima za cilj spriječiti porast zemaljskih temperatura za 2 stupnja Celzija iznad temperatura predindustrijske revolucije. Naime, pristalice tog sporazuma nagađaju da će se bez trenutnih mjera na smanjenju emisije ugljika pojaviti loši vremenski uvjeti, da će razina mora porasti te da će doći će do porasta suše i šumskih požara.

Sporazum o klimatskim promjenama – prepun ideoloških fraza

Tekst se nastavlja ispod oglasa

S druge strane, predsjednik Donald Trump je istaknuo da bi mjere koje se spominju u sporazumu oslabile američku nacionalnu suverenost, uništile američko gospodarstvo te da bi američko poduzetništvo bilo u trajnom nepovoljnom položaju nad ostalim zemljama jer bi im se tim ugovorom nametnule nepoštena financijska opterećenja i teška energetska ograničenja.

Isto tako, međunarodna katolička inicijativa Voice of the Family (Glas obitelji) isticala je 2015. godine kako je sporazum “dizajniran da promovira pobočaj i kontracepciju”.

“Stranke bi trebale, poduzimajući mjere za rješavanje klimatskih promjena, poštivati, promovirati i razmotriti svoje obveze u pogledu ljudskih prava, prava na zdravlje, prava autohtonih naroda, lokalnih zajednica, migranata, djece, osoba s invaliditetom i ljudi u osjetljivim situacijama te pravo na razvoj, kao i na ravnopravnost spolova, osnaživanje žena i međugeneracijsku pravednost”, navodi se u Pariškom sporazumu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Voice of the Family naglasila da se pojmovi poput „ravnopravnost spolova“ i „osnaživanje žena“ u početku mogu činiti bezazlenim za mnoge čitatelje, ali iskustvo je pokazalo da se ti pojmovi često koriste za potporu opasne ideologije, poput pobačaja i kontracepcije.

Ova inicijativa dodala je da su se ti termini prvi puta mogli vidjeti u UN-ovim dokumentima, odnosno u dokumentu CEDAW-a pod naslovom Opće preporuke o pristupu žena pravdi”.

U njemu je UN-ovo tijelo povezalo pojam “jednakost” sa potrebom za legalizacijom pobačaja, tako što tvrde da u kaznenom zakonu postoji diskriminacija jer se kriminalizira ponašanje koje mogu izvoditi samo žene – poput pobačaja. Tvrde i da postoji nesrazmjerna kriminalizacija kada su u pitanju “prostitutke, migrantice, žene optužene za preljub, lezbijke, biseksualne, transrodne žene i interspolne osobe, žene koje su počinile pobačaj ili žene koje pripadaju drugim diskriminiranim skupinama”.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Hrvatska je inače bila 147. država koja ga je ratificirala. “Hrvatska se aktivno priprema za ispunjenje obveza koje proizlaze iz Pariškog sporazuma. Ministarstvo zaštite okoliša i energetike izradilo je Niskougljičnu strategiju RH do 2030. i u postupku je izrade Strategije prilagodbe klimatskim promjenama RH do 2040.”, kazali su iz ministarstva 2017. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.