U BiH Hrvati više nisu većina u 214 naseljenih mjesta, već samo u 22 općine

Foto: snimka zaslona

Nakon što je proveden popis stanovništva u BiH 2013. godine, danas se još uvijek rade analize istog popisa. Tako je portal Statistika.ba proveo brojne dubinske analize i dao novi pogled na rezultate popisa provedenog 2013. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marijana Petir: Hrvati u BiH kao konstitutivni narod u stvarnosti ne mogu konzumirati svoja prava

Na razini BiH 214 naselja u kojima su živjeli Hrvati danas nema većinu u tim mjestima, a čak 520 naselja izgubilo je srpsku većinu ili su danas nenaseljena. Statistike pokazuju da su Bošnjaci “preoteli” najviše hrvatskih i sprskih naselja. Da je nenaseljivo najviše srpskih nasilja, te da je “preoteto” najviše hrvatskih naselja.

Marijan Knezović: Hrvati u BiH su preplovljen narod od pola milijuna ljudi bez temeljnih političkih i ljudskih prava

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Po kantonima Hrvati su većinsko stanovništvu u četiri regije: u desetom kantonu, zapadnohercegovačkom, hercegovačko-neretvanskom i posavskom.

Hrvati su također većinsko stanovništvo u 22 općine: Tomislavgradu, Livnu, Kupresu, Prozoru, Posušju, Grudama, Širokom Brijegu, Ljubuškom, Čitluku, Čapljini, Stolcu, Neumu, Ravnom, Vitezu, Kiseljaku, Kreševu, Dobretićima, Žepču, Usori, Odžaku, Orašju i Domaljevac-Šamcu; te čine polovicu stanovništva u Mostaru i Busovači.

Iako u tim općinama ima puno Hrvata, oni nisu većina u slijedećim mjestima: Gornjem-Vakufu gdje čine 41% stanovništva, Jajcu (46%) i Novom Travniku (46%). U sva tri mjesta većinu čine Bošnjaci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Federaciji BiH 252 srpska naselja postala su bošnjačka, kao i 93 hrvatska naselja. Istodobno, tek 30 bošnjačkih naselja postalo je hrvatskima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.