Pet osoba koje se mogu povezati s terorizmom otkrile su od početka ove godine policijske agencije u Bosni i Hercegovini među ilegalnim migrantima koji su ušli u tu zemlju, potvrdili su u utorak iz Sužbe za poslove sa strancima koja djeluje pri Ministarstvu sigurnosti BiH.
Te osobe, koje su podrijetlom iz Afganistana, locirane su i identificirane na području Sarajeva i Bihaća i stavljene su pod stalni nadzor u centru za ilegalne migrante zatvorenog tipa, koji se nalazi u okolici Sarajeva.
Uz njih je identificiran još jedan Afganistanac koji je povezan s krijumčarenjem migranata i organiziranim kriminalom, a i on je pod istim mjerama nadzora.
U priopćenju Službe za poslove sa strancima navodi se kako su njihovi inspektori sumnjive migrante pronašli tijekom poduzimanja mjera dodatnih provjera i profiliranja osoba koje mogu predstavljati sigurnosni rizik, a ilegalno ulaze u BiH.
Tu zadaću provode u suradnji s bosanskohercegovačkim i inozemnim sigurnosnim agencijama, prije svega razmjenom biometrijskih podataka ilegalnih migranata koji pristižu u BiH.
Iz Službe za poslove sa strancima objavili su samo inicijale osumnjičenih za terorizam te njihova godišta, a iz toga se može vidjeti kako je riječ o mlađim muškarcima starosti od 22 do 30 godina.
“U suradnji s partnerskim agencijama i državama podrijetla provodi se postupak potvrđivanja identiteta, kao i utvrđivanja svih ostalih činjenica nužnih za njihovo udaljenje s teritorija BiH na temelju prethodno izrečenih mjera protjerivanja”, stoji u priopćenju dostavljenom medijima u BiH.
Najavljeno je i kako će kapaciteti i spremnost Službe za poslove sa strancima za suprotstavljanje sigurnosnim izazovima i prijetnjama koji proistječu iz nezakonitih migracija biti dodatno osnažene dobivanjem međunarodne donacije za biometrijsku opremu, koja se očekuje do kraja ožujka, a koristit će za efikasnije otkrivanje osoba koje se dovode u vezu s terorizmom.
Tijekom 2018. godine u BiH je ušlo nešto više od 24 tisuće ilegalnih migranata, a ministar sigurnosti Dragan Mektić ranije ovog tjedna je najavio kako se i u ovoj godini može očekivati nešto slično, odnosno najmanje 25 tisuća novih migranata. Novi migrantski val u Bosni i Hercegovini očekuju na proljeće.
Ministar sigurnosti BiH: Dodatne provjere sumnjivih migranata, na proljeće novi migrantski val
Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Dragan Mektić potvrdio je u utorak kako je pet ilegalnih migranata iz Afganistana pod posebnim nadzorom sigurnosnih službi u BiH jer su identificirani kao osobe povezane s terorizmom, dodajući kako će konačna odluka o tome što će s biti njima ovisiti o dodatnim provjerama koje su u tijeku.
“Točna je informacija da je pet identificiranih povezano s terorizmom i terorističkim aktivnostima. Trenutačno su u Imigracijskom središtu u Istočnom Sarajevu, ograničena im je sloboda kretanja i u tijeku su provjere njihovog puta i boravka. Kada se sklopi cijela priča donijet ćemo odluku”, kazao je Mektić novinarima u Sarajevu nakon sastanka operativnog stožera zaduženog za pitanje ilegalnih migracija.
Petorica Afganistanaca u BiH su ušla ranije ove godine, a sigurnosne službe identificirale su ih usporedbom biometrijskih podataka. Uz njih je u Imigracijski centar priveden još jedan Afganistanac, koji je osumnjičen za veze s organiziranim kriminalom odnosno za krijumčarenje ljudima.
Svima njima prijeti deportacija iz BiH u zemlju podrijetla, a ta mjera im može biti izrečena nakon provedenih dodatnih provjera koje je najavio Mektić.
Ministar sigurnosti BiH upozorio je u utorak kako su BiH kao i cijela regija zapadnog Balkana suočene s velikim izazovom koji se može očekivati s prvim danima proljeća, jer postoje naznake o pokretanju novog migrantskog vala iz Turske i Grčke ka zapadnoj Europi.
“Brinu nas informacije koje imamo, a tiču se migrantske krize odnosno (činjenice) da se u Grčkoj nalazi oko 70 tisuća migranata koji su u pokretu i žele ka Europskoj uniji, kao i da je dnevni priliv migranata iz Turske u Grčku od oko 300 (osoba)”, kazao je Mektić.
Dodao je kako je otvoreno pitanje hoće li ti migranti ka zapadnoj Europi pokušati krenuti preko Italije ili pak preko zapadnog Balkana, no izvjesno je kako će bar dio izabrati BiH kao dio svoje rute.
“Mi ćemo tu imati ozbiljnih problema”, upozorio je Mektić.
Ocijenio je kako EU i dalje ne pokazuje dovoljno zanimanje da se ovaj problem riješi, a zapadni Balkan ostaje žrtvom takvog odnosa.
Po njegovim riječima, u BiH su stoga trenutačno fokusirani na to što mogu sami učiniti, a to je zaštita granice na njenom jugoistočnom dijelu, prema Srbii i Crnoj Gori, na osiguravanje odgovarajućeg tretmana migrantima koji stignu u BiH te na to kako upravljati sigurnosnim stanjem odnosno spriječiti počinjenje kaznenih djela poput krađa i fizičkih napada.
Mektić je kazao kako je operativni stožer zaključio da se Unsko-sanskoj županiji ubuduće ne bi smjela dopustiti koncentracija većeg broja migranata nego što su kapaciteti za njihov smještaj.
“U tijeku su dogovori kako to realizirati”, kazao je Mektić dodavši da će dio migranata iz Bihaća biti prebačen u smještajni centar u okolici Sarajeva, koji je tek polovično popunjen.
Tekst se nastavlja ispod oglasa