Odluka čelnika tri stranke ljevice i lijevog centra u Bosni i Hercegovini da ne sudjeluju u procesu uspostave vlasti nije okončala političku dramu koja u toj zemlji traje još od izbora u listopadu 2018. godine a iz Stranke demokratske akcije (SDA) koja je i ponudila tu vrstu savezništva ne prestaju pritisci da se ono ipak realizira, ocjena je bosanskohercegovačkih medija koji se i u petak opširno bave ovom temom.
Predsjednik SDA Bakir Izetbegović otvoreno je izjavio kako ništa nije završeno te kako još ima prostora da se stvari “postave na pravo mjesto” jer u subotu zasjeda Glavni odbor Socijaldemokratske partije (SDP BiH) koji može promijeniti odluku predsjednika stranke Nermina Nikšića da ostanu u oporbi.
U intervjuu za TV Federacije BiH (FTV) Izetbegović je ustvrdio kako je o potrebi koaliranja SDA s lijevim stranačkim blokom razgovarao s predsjednikom Demokratske fronte (DF) i članom Predsjedništva BiH Željkom Komšićem koji mu je potvrdio kako je osobno sklon takvoj zamisli.
“On (Komšić) bi vrlo rado ponio odgovornost kao i dobar dio SDP-a”, izjavio je Izetbegović dodajući kako je problem u tome što koaliranje odlučno odbacuje Naša stranka (NS) i “ekipa mladih ljudi u SDP-u”.
Čelniku NS Predragu Kojoviću koji je izričiti protivnik koaliranja sa SDA predbacio je kako je “nakon rata došao iz Srbije”.
Komšić je pak u izjavi za sarajevsko “Oslobođenje” od petka neizravno potvrdio Izetbegovićeve ocjene konstatirajući kako će Dragan Čović i Milorad Dodik “vladati Bosnom i Hercegovinom” ukoliko blok lijevih stranaka ne uđe u vlast zajedno sa SDA.
Komentirajući odluku o tome da neće biti dio vlasti koju je prije tri dana objavio zajedno s predsjednikom SDP-a Nikšićem i NS Kojovićem pojasnio je kako to nije konačno jer će sve morati potvrditi predsjedništvo njegovog DF-a.
Iznio je i ultimativni zahtjev partnerima iz lijevog bloka.
“Ako ‘Bosanskohercegovački blok’ ne ide u vlast onda je vrlo jasno, mi smo za to da se ide u oporbu i da se Bh. blok kroz oporbeno djelovanje na temelju načela gradi kao jedna jaka građanska alternativa, pri čemu bi u takvom procesu nužno moralo doći do političkog i ideološkog približavanja između tri stranke i pri čemu bi se mogla odrediti jasna strategija u predstojećem razdoblju kako bismo se što bolje pripremili za naredne izborne cikluse”, kazao je Komšić.
On time zapravo ponovo zagovara prijedlog da tri stranke ljevice odustanu od vlasti u Sarajevskoj županiji koju su uspjele formirati bez SDA. Komšićeva je teza kako bi to bilo principijelno jer bi tri stranke onda svugdje bile u oporbi.
Iz SDA su najavili kako će u slučaju da ljevica ostane pri odluci o oporbenom djelovanju saveznike za vlast potražiti u drugim manjim strankama desnice.
Prvi kandidat za to, po Izetbegovićevim riječima je Savez za bolju budućnost (SBB) Fahrudina Radončića a potom tri manje stranke poput A-SDA, Partije demokratske akcije (PDA) i Nezavisni blok (NB). Sve te stranke koje su dobile mandate u parlamentima države ili Federacije BiH čine kandorvi koji su ranije napustili SDA nezadovoljni politikom što ju je vodio Izetbegović.
Tekst se nastavlja ispod oglasa