Muškarac transeksualac 2. lipnja podnio je zahtjev sudu tražeći da mu se omogući redoviti kontakt s kćeri njegove bivše lezbijske partnerice, piše Daily Mail.
Pokrenuo je građansku parnicu unatoč tome što nije u nikakvom krvnom srodstvu s devetogodišnjom djevojčicom.
Djevojčica, kojoj je sud za potrebe komunikacije s medijima dao samo ime Alice, rođena je u vezi dvije lezbijke koje su za začeće koristile spermu muškarca, koji se također nalazi u istospolnoj vezi.
Lezbijski par – kojemu su dodijeljena imena Rachel i Helen – rastao se kada je djevojčica imala tri godine. Rachel, biološkoj majci djevojčice Alice, dijagnosticirana je shizofrenija, a Helen je ušla u vezu s Matthewom, muškarcem koji je pokrenuo parnicu.
Zapravo, u doba kada je upoznao Helen, Matthew je bio žena koja je prolazila kroz terapiju tranzicije (promjene spola) u muškarca.
Bili su skupa četiri godine i za to je vrijeme Alice živjela s njima. Matthew sada tvrdi da ga je Alice zvala ‘tata’ te da je on zapravo postao njezin poočim.
Rastali su se 2013. i Matthew već skoro godinu dana nema kontakt s Alice, kojoj je u međuvremenu dijagnosticiran autizam.
Nakon što je završio proces promjene spola, Matthew je od Obiteljskog suda zatražio da mu dopusti predaju zahtjeva za redovitim kontaktima s malom Alice.
Njegovu zahtjevu usprotivile su se i Helen i Rachel, rekavši da je Alice počela tvrditi da je dječak i da se zove Daniel u vrijeme dok je živjela s Matthewom.
Za Helen se govori da je bila vrlo zabrinuta jer je Matthew ohrabrivao Alice da nosi odjeću za dječake i govorio joj kako treba izbjegavati igrati se s „rodno-stereotipnim igračkama“.
Na sudu u Londonu rekla je da je Matthew bio „opsjednut kontrolom i verbalno i mentalno ih je zlostavljao“ za vrijeme njihove četverogodišnje veze te da je zbog testosteronske terapije postao agresivan.
Helen, koja boluje od poremećaja osobnosti i ima smanjenu pokretljivost, rekla je kako nije htjela dopustiti da Alice prespava u domu Matthewa i njegova novog partnera Jamesa.
Rachel, koja je bila u registriranom partnerstvu s Helen, rekla je kako je Alice već održavala kontakte s objema „majkama“ te s biološkim ocem, donatorom sperme homoseksualcem.
U izjavi koju je dala sudu Rachel, koja trenutačno živi u zajednici koja se financira potporama iz socijalne skrbi, navodi: „Vrijeme je da ovu opasnu dramu ostavimo zauvijek u Alicinoj prošlosti. Mora joj se dopustiti da se jednostavno smiri. Sada ima sve što joj je potrebno.“
Matthew, koji također pati od psihičkih problema, rekao je kako je Alice znala da je on prije bio žena, ali da ga je upoznala tek kao muškarca.
Njegovu promjenu spola djevojčici su objasnili na „dobno prilagođen način“, rekao je Matthew na sudu i porekao da ju je ohrabrivao da tvrdi da je dječak i da se zove Daniel.
Clifford Bellamy, zamjenik suca Višeg suda rekao je da je Matthew podnio zahtjev da mu se dopusti traženje sudskog naloga kojim se odobravaju redoviti kontakti s Alice.
Sudac je rekao da je prihvatio mogućnost da je Matthew postao „društveni i psihološki roditelj“ maloj Alice, ali je presudio da bi zahtjev za redovitim kontaktima mogao biti „potencijalno opasan“ za autistično dijete.
Postupak za izdavanjem takvog sudskog naloga zahtjevao bi mjesece psihijatrijskog vještačenja, sačinjavanje izvješća centara za socijalnu skrb i sudska ročišta, što bi sve bilo vrlo stresno za cijelu „obitelj“, rekao je sudac.
Sudac je odbio Matthewov zahtjev za redovitim kontaktima s Alice, navodeći: „Postoji rizik da bi Matthewov zahtjev poremetio život djevojčice Alice u tolikoj mjeri da bi to za nju bilo štetno. Priča male Alice primjer je na koje se sve različite načine stvara suvremeni „obiteljski“ život. „Obiteljski“ život današnjice može biti vrlo kompliciran.“
Nikome od članova „obitelji“ u ovoj priči nije bilo moguće navesti pravo ime i prezime zbog pravnih razloga. Sudac je rekao da je svima promjenio ime u svrhu zaštite anonimnosti male Alice.
Prijevod: zdravstveniodgoj.com
Tekst se nastavlja ispod oglasa