Bolsonaro osudio upad pristaša u parlament, Vrhovni sud i predsjedničku palaču: Uhićeno 400 ljudi

Brazil
epa10396412 Police confront supporters of former Brazilian President Jair Bolsonaro invading Planalto Palace, in Brasilia, Brazil, 08 January 2023. Hundreds of supporters of former Brazilian President Jair Bolsonaro invaded the headquarters of the National Congress, and also Supreme Court and the Planalto Palace, seat of the Presidency of the Republic, in a demonstration calling for a military intervention to overthrow President Luiz Inacio Lula da Silva. The crowd broke through the cordons of security forces and forced their way to the roof of the buildings of the Chamber of Deputies and the Senate, and some entered inside the legislative headquarters. EPA/ANDRE BORGES

“Mirni prosvjedi, u formi zakona, dio su demokracije. Međutim, degradacije i invazije javnih zgrada kakve su se dogodile danas, kao i one koje je prakticirala ljevica 2013. i 2017., izvan su prava”, kazao je bivši brazilski predsjednik Jair Bolsonaro nakon što su njegove pristaše 8. siječnja zauzele zgrade Vrhovnog suda, parlamenta i predsjedničke palače.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Cijeli svoj mandat uvijek sam bio unutar četiri crte Ustava, poštivao sam i branio zakone, demokraciju, transparentnost i našu svetu slobodu. Osim toga, odbacujem optužbe, bez dokaza, koje mi pripisuje sadašnji čelnik izvršne vlasti Brazila”, objavio je Bolsonaro putem društvenih mreža. Bolsonaro se trenutačno nalazi na Floridi gdje je otišao nakon što je novi predsjednik zaprijetio istragama protiv njega.

Nekoliko sati nakon provale u zgrade najviših institucija Brazila, intervenirala je vojska te su pristaše bivšeg predsjednika rastjerane dok je njih oko 400-tinjak uhićeno. Inače, prije nego što su rastjerani i uhićeni, pristaše su vojsku dočekali s pljeskom.

Predsjednik Luiz Lula da Silva  ovu je situaciju također iskoristio da bi silom na 90 dana smijenio guvernera Federalnog okruga, regije u kojoj se nalazi glavni grad Brasilia, a u kojoj je izbore dobio Bolsonarov kandidat. Isto je odobrio Alexander de Moraes, predsjednik Vrhovnog suda, “zbog terorističkih napada” na institucije Brazila, a za novog guvernera postavljen je Lulin saveznik.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On je također zabranio ulazak novih autobusa ili kamiona s prosvjednicima u Federalni okrug sve do 31. siječnja, a također je i naredio da se raščiste prosvjednički “kampovi” ispred sjedišta vojske diljem države gdje su se mjesecima okupljale Bolsonarove pristaše. U odluci stoji i da se svi sudionici trebaju uhititi in flagrante delicto zbog raznih kaznenih djela.

Zašto su Bolsonarove pristaše prosvjedovale?

Podsjetimo, predsjednik Lula imao je inauguraciju na predsjedničku dužnost prije samo tjedan dana, a Bolsonarove pristaše nezadovoljne su rezultatima izborima nakon što je brazilski ministar obrane u studenom predstavio na Višem izbornom sudu (TSE) cjelovito izvješće o inspekciji elektroničkih strojeva Oružanih snaga za glasovanje koji su korišteni u prvom i drugom krugu predsjedničkih izbora u listopadu. Tada je utvrđeno kako je Ministarstvo obrane našlo nepravilnosti, no da ipak neće biti ponovnog brojanja glasova, unatoč razlici od samo jedan posto između Lule i Bolsonara te čak dva posto nevažećih listića.

Isto tako, uoči predizborne kampanje sud je prvo otkazao kaznu bivšem predsjedniku Luli, izmišljenim pravilom da mu se sudi u Brasiliji umjesto u Curitibi. Zatim mu je otkazao suđenje jer je imao 76 godina. Zatim je Alexander de Moraesa, predsjednik Višeg izbornog suda, s ciljem borbe protiv lažnih vijesti zabranio nekoliko računa povezanih s Bolsonarom, uključujući influencere, novinare, medijske tvrtke, a isto nije učinio s kandidatom Lulom.

Moraesova naklonjenost Luli bila je tolika, da je otvoreno spriječio Bolsonarovu kampanju u korištenju Lulinih vlastitih rečenica i korištenju slika Lule s diktatorima Južne Amerike te su postojale određene teme o kojima je bilo zabranjeno govoriti na internetu.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.