Glavni tužitelj Mehanizma za međunarodne kaznene sudove (MICT) Serge Brammertz boravi u posjeti Bosni i Hercegovini (BiH) od 4. do 8. travnja 2022. godine, objavili su na stranicama MICT-a.
Tužitelj Brammertz govorio je u Sarajevu na konferenciji povodom 30. godišnjice početka opsade Sarajeva.
Sastanci
U sklopu priprema za redovno dvogodišnje izvješće Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda, koje očekuje da će podnijeti u svibnju 2022., tužitelj Brammertz se ovog tjedna sastao s Milankom Kajganićem, v.d. glavnog tužitelja Bosne i Hercegovine i Biserom Turković, ministricom vanjski poslova. Tužitelj će također iskoristiti priliku da se sastane s članovima međunarodne i diplomatske zajednice, uključujući veleposlanicu OESS-a Kathleen Kavalec, visokog predstavnika za BiH Christiana Schmidta i šefa Delegacije EU i posebnog predstavnika EU u BiH veleposlanika Johanna Sattlera.
> Serge Brammertz: Moraju prestati politički pritisci na pravosuđe BiH
Tužitelj Brammertz će dalje posjetiti Banja Luku gdje se planira sastati sa Mahmutom Svrakom, glavnim tužiteljem Republike Srpske i Brankom Mitrovićem, tužiteljem Republičkog tužiteljstva Republike Srpske.
Pravosudna suradnja
Teme za razgovor su status procesuiranja ratnih zločina u BiH, regionalna pravosudna suradnja u predmetima ratnih zločina, suradnja i podrška Tužiteljskog mehanizma, te kontinuirano negiranje genocida i veličanje ratnih zločinaca u BiH.
Tužitelj Brammertz je 7. travnja 2022. godine studentima Sveučilišta u Sarajevu održao predavanje „Uloga, važnost i rezultati ICTY-a i IRMCT-a u postizanju pravde“.
Sastao se i s predstavnicima organizacija žrtava u Srebrenici.
Kritizirao institut dvojnog državljanstva
Brammertz je u četvrtak u Sarajevu istaknuo kako tisuće počinitelja ratnih zločina na području bivše Jugoslavije još uvijek nije procesuirano, a kritizirao je i zloporabu instituta dvojnog državljanstva kojim takve osobe izbjegavaju pravdu.
-Najviše me žalosti to što je stanje sve gore kada je riječ o nijekanju ratnih zločina i glorificiranju počinitelja takvih zlodjela. Kada sam dolazio prije deset godina nisam čuo toliko komentara kojima se niječe genocid i glorificiraju ratni zločinci. Očekujem od međunarodne zajednice da odlučnije reagira na takve revizionističke istupe. U protivnom gube na značaju sve presude koje je donio Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju (ICTY) – rekao je.
Govorio je i o brojki neprocesuiranih
-Danas je još uvijek na slobodi najmanje tri tisuće počinitelja ratnih zločina koji još nisu procesuirani, a razlog tome je sporost pravosuđa u BiH i nedostatak regionalne suradnje. Smatram nedopustivim da netko od suđenja u BiH jednostavno pobjegne tako što će se sakriti u Hrvatskoj ili Srbiji i pozvati se na državljanstvo neke od tih zemalja – istaknuo je tužitelj.
Tekst se nastavlja ispod oglasaIzvor: narod.hr
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.