Broj poginulih u potresu u Turskoj i Siriji prešao 8 700

Foto: fah

Prema posljednjim informacijama broj poginulih u potresu prešao je 8 700. U Turskoj je poginulo 6 234, a u Siriji, prema neslužbenim informacijama, najmanje 2 500. Prema službenim podacima urušeno je preko 5 000 zgrada, a neslužbeno bi to moglo biti dvostruko više. Strahuje se da će broj poginulih rasti jer su mnogi još pod ruševinama. Potraga i spašavanje neprekidno traju.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Cvitanović: Tlo se ne smiruje, a vrijeme se pogoršava

Hrvatski veleposlanik u Turskoj Hrvoje Cvitanović kazao je u emisiji Hrvatskog radija “U mreži Prvog” da se tlo u Turskoj ne smiruje. Prema podacima od oko 7 sati, u Turskoj su 6234 poginule osobe, 37.011 je ozlijeđenih, a 5755 zgrada je potpuno uništeno. U vezi s hrvatskim državljanima trenutačno nema novih podataka, prenosi HRT.

>U Turskoj pronađena nestala hrvatska državljanka

Vremenske prilike su se od sinoć dodatno pogoršale. Prometna infrastruktura je jako oštećena, zračna luka Hatay je potpuno uništena i nije za upotrebu. Druge dvije zračne luke na tom području luke su zatvorene, kazao je Cvitanović. Jučer ujutro je počelo izmještanje ozlijeđenih i onih koji su izgubili krov nad glavom. Dodao je da su organizirani konvoji za izlazak iz potresom pogođene regije. Istaknuo je da se ceste zatvaraju, a bit će otvorene samo za specijalna vozila sa specijalnim dozvolama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Marević: Akcije spašavanja su dobro organizirane

Iz Turske se telefonom u emisiju Dobro jutro, Hrvatska javio Tomislav Marević, načelnik Sektora za pripravnost i koordinaciju MUP-a koji je s našim timom spašavatelja na putu prema najteže pogođenim lokacijama. Tim je, kazao je dobro opremljen za rad na niskim temperaturama koje odmažu. Potvrdio je da su akcije spašavanja dobro su organizirane i koordinirane,

“Ceste su prohodne, uz gužve i manje zastoje, ali nismo došli u situaciju da ostanemo blokirani”, kazao je Marević.

>Kuk: Potres u Turskoj 120 puta jači od petrinjskog, a 5000 od zagrebačkog

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Na pitanje kakav je njegov dojam naglasio je kako je jako važno “da pazimo na naše graditeljstvo i kako gradimo kuće i u Hrvatskoj. Jer potres ne ubija, ubijaju kuće”.

“Ovo je primjer da moramo biti pripremljeni za potrese. Imati obiteljski plan za slučaj potresa, mjesto na koje se sklanjamo u domu kad potres počne, opremu za izlazak vani kad potres završi, i mjesto na koje odlaze svi stanari zgrade i prebrojavaju se”, upozorio je Marević.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.