Nekoliko činjenica o sukobu Makedonije i Grčke oko imena koje možda niste znali

Foto: Thinkstock

Demonstracijama 21. siječnja,u glavnom gradu grčke regije Makedonije, Solunu, stotine tisuća Grka poručilo je da je protiv bilo kakve uporabe imena susjedne države, a novi skup u središnjoj Ateni u nedjelju  okupio je također stotine tisuća ljudi u snažnom prosvjedu protiv do sada predloženih rješenja spora.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Do prije mjesec dana sve je upućivalo na završetak tridestogodišnjeg spora oko imena, kada su grčki mediji objavili kako je došlo do dogovora grčke i makedonske vlade. Tada su obje strane prihvatile da Makedonija promijeni ime u “Republika Nova Makedonija”, da naziv za jezik bude ‘suvremeni makedonski jezik’. Državljanstvo i nacionalnost je trebala u Makedonaca ostati makedonsko/makedonska , a na ostalim jezicima ‘novomakedonsko/novomakedonska’. Građani bi se na makedonskom zvali ‘Makedonci’, na engleskom ‘etnički makedonci’, a na grčkom ‘slavomakedonci’.

Suprotno očekivanjima, pojavile su se žestoke reakcije s obje strane. Posljednja dva tjedna u Grčkoj ne prestaju prosvjedi, a ministar vanjskih poslova je primio prijetnje smrću dok je s druge strane izvor blizak bivšem makedonskom premijeru Nikoli Gruevskom kazao za Večernji list kako će u slučaju da dođe do promjene imena organizirati prosvjede kojima će rušiti “izdajničku vlast”.

Osim zbog imena države Makedonije, Grčka prosvjeduje protiv odabira imena antičkog vojskovođe Aleksandra Makedonskog za ime zračne luke u Skoplju. VMRO-DPMNE, sada oporbena stranka u Makedoniji je bila na vlasti preko 10 godina i nikada nije pristajala ni na pregovore sa Grčkom pa i po cijenu trajnog ne ulaska u NATO i EU. S druge strane grčka tvrdi da je korištenje imena Makedonija dokaz i ozbiljan pokazatelj iredentizma i makedonske pretenzije na Grčku. I grčko i makedonsko ime datiraju iz antike, međutim današnji Makedonci su slavenski, a Grci nisu nositelji niti starih granica niti slave.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.