Diljem Zapada ljevica se zalaže za pravo glasa za ne-građane kako bi osigurala trajnu većinu

migranti
epa06772515 Migrants form a line to board buses, as their large makeshift camp along the Canal Saint Denis is cleared by police, in northern Paris, France, 30 May 2018. The camp, dubbed 'Millenaire' after the nearby shopping center, and home to an estimated 1,700 migrants, was peacefully cleared in a police operation which began at daybreak. The migrants boarded buses and will be relocated to shelters around the Paris area. EPA/IAN LANGSDON

Kada je 1999. godine Europska unija kreirala Zajednički europski sustav azila (CEAS) bilo je pitanje vremena kada će stvoriti politike i zakone koji će gotovo pa izbrisati razliku između legalnih i ilegalnih migracija. U protekle 23 godine CEAS je doživio nekoliko bitnih reformi koje uključuju Direktivu o postupcima azila, Direktivu o uvjetima prihvata, Direktivu o privremenoj zaštiti, Direktivu o kvalifikacijama, Dublinsku uredbu, Uredba EURODAC, Agenciju Europske unije za azil, Plan politika azila Europske komisije, Europski ured za podršku azilantima te EU okvir za preseljenje.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potvrda o brisanjima granice između tzv. “legalne i regularne” migracije i ilegalnih migracija ukazala se 2019. u obliku UN-ova Marakeškog sporazuma koji je ratificarala većina članica EU-a. Danas na Zapadu, a pogotovo u Francuskoj ljevica ima novi cilj kojim želi izjednačiti pravo glasa migranata i docimilnog stanovništva – za početak na lokalnim izborima.

Zastupnik Emmanuela Macrona predložio je radikalni ustavni zakon s ciljem davanja prava glasa svim strancima na francuskim lokalnim izborima, a taj je potez izazvao oštre kritike konzervativaca koji upozoravaju da će se budućnost cijele zemlje suočiti sa strašnim posljedicama ako takav zakon bude usvojen, prenosi rmx.news.

Trenutačno samo stranci koji borave u Francuskoj iz Europske unije imaju pravo glasa na ovim vrstama izbora. Međutim, zastupnik Sacha Houlié kaže da stranci ne bi trebali imati samo mogućnost glasovanja, već i kandidiranja za izbornu dužnost.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Na ovo priznanje se dugo čekalo. Ipak, to dugujemo onima koji su često i dugo sudjelovali u dinamici našeg društva”, rekao je Houlié koji je također osudio, kako je ustvrdio, “diskriminaciju između dvije kategorije stranaca”.

Političari iz konzervativnog i desnog spektra kritiziraju predloženu promjenu zakona o glasovanju u zemlji. “Suprotstavit ću se ovom projektu svom snagom”, upozorio je Eric Ciotti, zastupnik Republikanaca.

U New Yorku je pokušana slična stvar ali je suda poništio odluku grada

“Dok je (ministar unutarnjih poslova) Gérald Darmanin uzburkao medije oko (neuspjelog) protjerivanja jednog islamista, Macronisti su u tišini podnijeli prijedlog zakona o pravu glasa za strance, odnosno konačnom izgonu Francuza iz njihove zemlje. RN će im se naći na putu!” napisao je Jordan Bardella, predsjednik Nacionalnog okupljanja, stranke Marine Le Pen.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Potez da se strancima koji nisu iz EU-a dopusti glasovanje na francuskim izborima ljevica dugo zagovara, još od bivšeg predsjednika Hollandea. Lijeve stranke, koje gotovo unisono promiču masovnu imigraciju diljem Zapada, već dugo vide imigraciju kao zamjensko sredstvo za osiguranje trajne izborne većine.

Na primjer, podaci s posljednjih izbora pokazuju da je 85 posto muslimana na kraju glasalo za Macrona, pokazujući zašto je njegova stranka možda toliko zainteresirana za pretvaranje više stranaca u jači birački blok. Ova strategija s ljevice nastoji ponuditi što više mogućnosti pristupa glasanju strancima, uključujući i nedržavljanima. Zakoni, poput onog koji zagovaraju političari u Macronovoj stranci, viđeni su u gradovima poput New Yorka. Međutim, tamošnji je sudac nedavno presudio da je gradski zakon koji dopušta glasanje negrađanima nezakonit.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.