Policija u Hercegovačko-neretvanskoj županiji (HNŽ) podnijela je u utorak županijskome tužiteljstvu izvješća protiv dužnosnika i kandidata bošnjačke Stranke demokratske akcije (SDA) za načelnika općine Stolac Salmira Kaplana i još desetorice bošnjačkih aktivista za fizičko nasilje i prekid izbornog procesa u tome gradu, za što su predviđene kazne zatvora od šest mjeseci do pet godina zatvora.
Kako je priopćeno iz Uprave policije Hercegovačko-neretvanske županije (HNŽ), danas su podnesena tri izvješća za različita kaznena djela vezana za uništenje izbornog materijala, nasilje većih razmjera, prijetnje, lažno predstavljanje i prijevare nakon što je u Stocu 2. listopada došlo do izgreda povezanih s glasovanjem na lokalnim izborima u BiH.
“Tom prigodom su zbog otuđenja i uništavanja glasačkih materijala, te fizičkih napada na članove izbornog povjerenstva izbori prekinuti, osim na tri biračka mjesta”, navodi se u priopćenju iz Uprave policije MUP-a HNŽ-a.
Salmira Kaplana, koji je na lokalnim izborima bio kandidat za načelnika općine Stolac ispred bošnjačke koalicije Inicijative za Stolac koju čine SDA, SDP BiH i Savez za bolju budućnost BiH, tereti se po odredbama Kaznenog zakona Federacije BiH za uništavanje, prikrivanje, oštećenje ili oduzimanje isprava o izborima ili o glasovanju, za što je predviđena kazna zatvora od šest mjeseci do pet godina zatvora. Zajedno s Kaplanom prijavljeni su i dužnosnik SDA u Stocu Ahmet Ljubović, predsjednik SDP-a BiH u tome gradu Demir Mahmutćehajić, zatim aktivisti Inicijative za Stolac Nihad Bajramović, Amer Beča, Nermin Bise, Bećir Zukić i Denis Pirija. Njih se tereti i za nasilničko ponašanje te se za udruživanje i izazivanje težih tjelesnih ozljeda također predviđa kazna od šest mjeseci do pet godina zatvora.
Ovih osam prijavljenih se terete i za uništavanje tuđe imovine i iznošenje ozbiljnih prijetnji. Adnana Baljića i Adisa Tucakovića se tereti za sudjelovanje u nasilnom prekidu izbora, a Salku Baljića još i za lažno predstavljanje i lažiranje dokumenata.
Policija je nedugo nakon nasilja provodila istragu protiv 27 osoba, nakon čega je tužiteljstvu prijavila 11 osoba.
Izbori u Stolcu 2. listopada prekinuti su nakon nasilja u kojemu je Kaplan i skupina sljedbenika napala predsjednika Općinskog izbornog povjerenstva Stolca Ivana Perića koji je zadobio lakše ozljede, te Marija Raguža koji je teže ozlijeđen. Nakon toga aktivisti Inicijative za Stolac otuđili su izborni materijal i razbacali inventar na biračkim mjestima nakon čega su prekinuti izbori. Ovaj grad u nedjelju su posjetili i potpredsjednik hrvatske vlade Božo Petrov i ministar vanjskih poslova Miro Kovač, koji su osudili nasilje kazavši da se radi o nastavku politike diskriminacije Hrvata u BiH.
BiH: Nakon novog prebrojavanja potvrđena prednost srpskog kandidata u Srebrenici
Prebrojavanje glasova sa svih biračkih mjesta u Srebrenici potvrdilo je kako u izborima za načelnika te općine uvjerljivo vodi kandidat ujedinjenih srpskih stranaka Mladen Grujičić, objavilo je u utorak Središnje izborno povjerenstvo Bosne i Hrecegovine.
Prema podacima objavljenim na mrežnoj stranici SIP-a i nakon prebrojavanja listića sa svih biračkih mjesta u samoj općini, Grujičić je na izborima provedenim 2. listopada dobio 4553 glasa ili 63,8 posto, a bošnjački kandidat i dosadašnji načelnik Ćamil Duraković 2567 glasova ili nešto manje od 36 posto.
I dalje traje prebrojavanje glasačkih listića Srebreničana koji su glasovali poštom ili su to učinili na nekom od izdvojenih biračkih mjesta izvan Srebrenice.
Takvih potencijalnih glasača je ukupno oko 3300, a do sada su prebrojani glasovi njih nešto manje od 900.
Procjene su kako preostali listići koji tek trebaju biti prebrojani ne mogu ugroziti Grujičićevu prednost pa je sve izglednije kako će po prvi puta nakon rata načelnik Srebrenice postati kandidat srpske nacionalnosti.
Iz Stranke demokratske akcije (SDA) u ponedjeljak su najavili kako će od SIP-a tražiti poništavanje izbora u Srebrenici i njihovu ponovnu provedbu jer drže da je policija Republike Srpske tamo intervenirala na sumnjiv način preuzimajući nadzor nad glasačkim materijalom, što otvara razlog za sumnju u regularnost izbornog procesa.
O takvom zahtjevu SIP može odlučivati tek nakon proglašenja službenih i konačnih rezultata.