“Da je predsjednik Jeljcin živ, do rata ne bi došlo. Ovaj je rat naprosto nametnut zbog psihološke konstelacije ruskoga predsjednika. On je najprije izjavio da je raspad Sovjetskog Saveza najveća katastrofa. Time je sve rekao politički direktno i indirektno svakome tko je želio čuti”, rekao je za Narod.hr pisac, prevoditelj, povjesničar, političar i diplomat Đuro Vidmarović s kojim smo razgovarali o ruskoj invaziji na Ukrajinu.
Narod.hr: Kako komentirate rusku invaziju? Je li takvo što očekivano? Zašto je Vladimir Putin krenuo na Ukrajinu, koje mu je bilo opravdanje?
Đuro Vidmarović: O ovome sam već nekoliko godina pisao na svojoj stranici u komentarima, analizirao sam situaciju i upozoravao. Ništa nije iznenađujuće. Putin je to sve na diplomatski uvijen način upozoravao, više je godina pripremao svoju zemlju i svoju vosku. Agresija na Ukrajinu mogla je iznenaditi samo neke nepripremljene ljude i političare. No, ni njih nije smjela iznenaditi kako su vrlo dobro o tome svemu obaviješteni, a osim toga omogućili su Putinu trgovinu plinom, gradnju naftola..
U toj agresiji imaju indirektno svoje prste neke zemlje sa Zapada. Zašto Putin? Upozoravao sam, Putin je čovjek koji je na neki način opterećen Petrom Velikim i njegova je ideja obnavljanje ruske moćne države u granicama u kojoj je ona bila u vrijeme Ruskog Carstva Petra Velikoga, a naravno Ukrajina je integralni dio te države i bez Ukrajine, kako oni kažu, Rusija ne može biti velesila. Zbog toga je cijeli arsenal povijesne građe, političkih, novinskih, svih promidžbenih sredstava najtežeg kalibra usmjereno protiv Ukrajine.
> Đuro Vidmarović: Plenković je u Ukrajini kao europski državnik vrlo dobro i uravnoteženo kazao kako Europa neće izdati Ukrajinu
> Kako ukrajinsko-ruska kriza utječe na hrvatsko gospodarstvo? Što s tvrtkama koje izvoze u Rusiju?
> Grlić Radman o invaziji na Ukrajinu: Ugroženo je međunarodno pravo i međunarodni svjetski poredak
Putin je jutros izjavio da želi u Ukrajini denacifikaciju – pokoriti Ukrajinu i kažnjavati sve koji su protiv Rusije, to znači da već postoje organizirani logori za one domoljubne ljude koje će uhititi. Konačno se obraća ukrajinskim vojnicima kao vrhovni zapovjednik. Putin kolikogod izgleda sumanuto u toj svojoj ideji, 21. je stoljeće, a još uvijek vrijedi ona stara engleska poslovica: ‘U ovom ludilu ima i nekog sistema’. On točno kreće onako kako je planirano. Iza njega stoji vrlo sposoban čovjek, ministar obrane Sergej Šojgu.
Sada Ukrajinu mogu spasiti samo njezine vlastite obrambene snage uključujući civilnu zaštitu, odnosno gerilske jedinice koje su organizirali u gradovima i po selima i naravno ekonomska žestoka blokada od strane Zapada jer je Putin isključio svaku mogućnost diplomatskog pregovaranja.
On je rekao: ‘Mi smo otvoreni za diplomatske pregovore, ali oni koji uključuju naše nacionalne interese’. Situacija će se mijenjati iz dana u dan. Čekamo sada Europsku uniju koja se zasjeda. Danas će se zasjesti na razini premijera, na razini najviših svojih predstavnika. Situacija je vrlo neizvjesna, nepovoljna za Ukrajinu, ugrožene su susjedne zemlje. Ako dođe do okupacije i to nacionalni rat, čitao sam da na osvojenom dijelu Ukrajine treba izvršiti istjerivanje, promjenu demografske strukture. To znači da bi moglo doći do velike emigracije, velikog bježanja, velikog vala izbjeglica. Na to računaju neke zemlje.
> UŽIVO Ruske trupe ušle u Harkiv, raste broj poginulih; Stoltenberg: ‘Ovo je rat’
Rumunjska je pripremna za 500 000, Poljska za 2 milijuna, mi smo jučer na nivou Sabora dogovarali koliko možemo primiti izbjeglica. Sve je neizvjesno i vrlo tragično. Ovisi koliko će se dana moći braniti ukrajinska vojska od te strašne najezde, koliko će dugo izdržati i hoće li Zapad imati snage zaustaviti ovu situaciju jer to se ponavlja iz 1939. Ovo je kao Operacija Barbarossa kada je Hitler osvojio Austriju. ‘Još samo nek’ osvoji Austriju ako je to cijena mira’. Ovo je na neki način novi plan Barbarossa, nažalost, oni koji nisu dobri učenici povijesti – moraju od nje učiti, a naši su političari takozvanog demokratskog zapadnog svijeta vrlo loši učenici velike povijesti.
Narod.hr: Je li baš neophodno (gledano kroz povijest) da se male zemlje moraju prikloniti nekoj većoj sili, u ovom slučaju NATO-u ili Rusiji da bi mogle opstati? Što bi bilo kad bi Ukrajina naprosto odlučila ostati neovisna?
Đuro Vidmarović: Povelja Ujedinjenih naroda je stvorena nakon Drugog svjetskog rata da se ne ponovi upravo to s Hitlerom. Nažalost, ta je povelja sada srušena i ona više ne vrijedi. Ona je garantirala teritorijalni integritet i suverenitet svakoj članici UN-a, ravnopravnost i pravo da čuva svoju samobitnost, a ako postoje državni, međugranični problemi moraju se rješavati na Međunarodnom sudu.
U ovom trenutku ta povelja ne vrijedi i bojim se da će sada upravo male zemlje morati prikloniti se jednom ili drugom velikom igraču i time se odreći svoga suvereniteta ili dijela suvereniteta te svega onoga što je garantirala Povelja UN-a.
Narod.hr: Vaše mišljenje, je li i ovaj rat kao što se i kroz povijest pokazalo da su bili neki ratovi nametnuti zbog nekih zakulisnih interesa velikih sila koje onda u vihoru rata gurnu pod tepih i zataškaju svoje malverzacije?
Đuro Vidmarović: Da je predsjednik Jeljcin živ, do rata ne bi došlo. Ovaj je rat naprosto nametnut zbog psihološke konstelacije ruskoga predsjednika. On je najprije izjavio da je raspad Sovjetskog Saveza najveća katastrofa. Time je sve rekao politički direktno i indirektno svakome tko je želio čuti. To je program koji su stvorili Putin i njegova ekipa.
On je izgradio cijelu infrastrukturu, likvidirao oporbu, likvidirao medije, likvidirao sve koji bi mu se mogli suprotstaviti i stvorio jednu psihološku atmosferu za obnavljanje jedne velike Rusije, odnosno i šire od toga – Sovjetskog Saveza pod ruskom dominacijom u novim uvjetima gdje će te zemlje biti sateliti i time je obnovio onu teoriju predsjednika Brežnjeva o ograničenom suverenitetu susjednih država.
SAD je okupiran nekim svojim problemima i ponekad iracionalnim, na nivou biranja predsjednika itd. Europa se još uvijek snalazi, a Njemačka dok je bila kancelarka gospođa Merkel, na neki je način potiho surađivala s Rusijom, koja joj je omogućila i taj naftovod itd. Mnoge će stvari uskoro izaći na vidjelo koje su se događale iza paravana.
Narod.hr: Kako će se ova invazija odraziti na Hrvatsku i naše okruženje?
Đuro Vidmarović: Ekonomski, nafta, trgovačke veze. Zatim će naš turizam imati dosta štete jer su Rusi bili dosta dobri potrošači. Ako dođe do vala izbjeglica i tu će se odraziti na nas jer ćemo morati primiti, već smo odlučili i da hoćemo primiti jedan velik broj, posebno djece.
Narod.hr: Što se tiče stanje u BiH zbog Republike Srpske, kako gledate na to da je Srbija priklonjena više Rusiji? Bi li se mogla rasplamsati neka vatra zbog trenutne situacije?
Đuro Vidmarović: Što se tiče Srbije, njihov predsjednik igra jednu pragmatičnu ulogu. Dobiva puno novaca i kredita beskamatnih od Zapada, koketira s Rusijom. On će balansirati, međutim ruski je utjecaj u BiH i Crnoj Gori vrlo snažan i evidentan. U BiH je vrlo opasan preko Republike Srpske i tu može doći do nas do neželjenih procesa.
A što će biti u Crnoj Gori gdje je izgleda prvi val propao? I dalje postoje snage proruske preko Srpske pravoslavne crkve i kako će se tamo situacija odvijati, odlučit će NATO jer je ta zemlja članica NATO pakta, zaključuje za Narod.hr Vidmarović.
Tekst se nastavlja ispod oglasa