Elon Musk polako postaje najveći dioničar Twittera: Kritizirao Twitterovu politiku, pa kupio 9,2% tvrtke

Izvršni direktor Tesle, koji je kritizirao Twitterovu politiku moderiranja sadržaja, kupio je 9,2 posto tvrtke društvene mreže, prenosi The New York Times.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Elon Musk, milijarder, izvršni direktor Tesle i najbogatija osoba na svijetu, kupio je gotovo 10 posto udjela u Twitteru, platformi društvenih medija na kojoj ima više od 80 milijuna pratitelja i dijeli sve, od poslovnih ideja i memova..

Kupnja, objavljena u ponedjeljak u regulatornoj prijavi Komisije za vrijednosne papire i burze, vrijedna je oko 2,89 milijardi dolara na temelju zaključne cijene Twitterovih dionica u petak. Vijest o kupnji gospodina Muska izazvala je skok cijena dionica Twittera.

Glasnogovornik Twittera nije odmah odgovorio na poruke u kojima se traži komentar. Elon Musk također nije odgovorio na zahtjev za komentar.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Musk je posljednjih tjedana kritizirao tvrtku

Čini se da će kupnja, jednaka 9,2 posto tvrtke, učiniti Muska Twitter najvećim dioničarom. Njegov udio nešto je veći od Vanguardovih 8,8 posto na kraju prošle godine, a manji je od 2,3 posto udjela Jacka Dorseyja, bivšeg izvršnog direktora Twittera. Dionice predstavljaju djelić prijavljene neto vrijednosti Muska od 270 milijardi dolara.

Musk je posljednjih tjedana kritizirao tvrtku jer se po njegovu mišljenju nije pridržavala načela slobode govora, te je otvoreno razmišljao o pokretanju vlastite društvene mreže koja bi bila otvorenog koda. Njegov dug i kompliciran osobni odnos s platformom također ga je doveo u probleme, a njegovi tweetovi o Teslinim financijama rezultirali su pravnim prepirkama s S.E.C.

Neke od ideja Muska, poput premještanja Twittera na mrežu otvorenog koda, zaslužile su podršku Twitterovog suosnivača, Dorseyja, koji je odstupio s mjesta glavnog izvršnog direktora krajem prošle godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Musk zagovara algoritam otvorenog koda za Twitter

“Izbor koji će algoritam koristiti (ili ne) trebao bi biti otvoren za sve”, rekao je Dorsey prošlog mjeseca kao odgovor na tweet Muska koji zagovara algoritam otvorenog koda za platformu. Očekuje se da će gospodin Dorsey, koji je prijatelj s g. Muskom, napustiti odbor Twittera u svibnju.

> Musk zabavlja internet: Ušao u suludu raspravu sa čečenskim vođom i šefom ruske svemirske agencije
> 90 multikorporacija napustilo Rusiju – Musk pozvao Putina na dvoboj

Nejasno je koji su planovi Muska izvan pozicije velikog dioničara i hoće li zatražiti – ili biti pozvan – da se pridruži upravi Twittera. Musk je podnio dokument o vrijednosnim papirima koji pokazuje da planira da ulaganje bude pasivno, što znači da ne namjerava kontrolirati tvrtku. No, u ponedjeljak se također nagađalo da bi mogao promijeniti status svoje investicije, nastaviti kupovati dionice ili čak pokušati izravno steći tvrtku, objavio je današnji DealBook newsletter.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Očekivali bismo ovaj pasivni udio kao samo početak širih razgovora s odborom/upravom Twittera koji bi u konačnici mogli dovesti do aktivnog udjela i potencijalno agresivnije vlasničke uloge Twittera”, rekao je u ponedjeljak ujutro Daniel Ives, analitičar u Wedbush Securities.

Popis drugih poslovnih pothvata Muska je dugačak

Ako Musk zagovara promjene na Twitteru, on ne bi bio prvi uznemireni investitor s kojim se tvrtka morala boriti posljednjih godina. Aktivistička tvrtka Elliott Management zauzela je poziciju na Twitteru i pozvala na smjenu Dorseyja 2020. Kasnije je sklopila dogovor s Twitterom koji je uključivao ulaganje od milijardu dolara privatne investicijske tvrtke Silver Lake i doveo nove članove odbora, uključujući Silver Lake suizvršni direktor, Egon Durban. Srebrno jezero se udružilo s gospodinom Muskom u njegovim naporima da Teslu uzme privatno.

Popis drugih poslovnih pothvata Muska je dugačak: osim Tesle, on je izvršni direktor raketne tvrtke SpaceX i osnivač The Boring Company, tvrtke za usluge izgradnje tunela. Dodavanje još jedne uloge na popis moglo bi razdražiti Tesline dioničare. U posljednja dva mjeseca prošle godine, Musk je prodao oko 16 milijardi dolara Teslinih dionica, što je ekvivalentno otprilike 10 posto njegovog udjela u tvrtki za električna vozila.

Teslina proizvodna mreža stalno se širi

Tesla je prkosio problemima lanca opskrbe koji su opterećivali većinu tradicionalnih proizvođača automobila, dodajući bogatstvu Muska i njegovu utjecaju u tehnološkoj i automobilskoj industriji. Tesla je prošle godine gotovo udvostručila prodaju, približivši se milijunu prodanih vozila. U subotu je priopćila da je prodala 310.000 automobila u prva tri mjeseca 2022., što je povećanje od 70 posto u odnosu na isto razdoblje godinu dana ranije – dobit je u suprotnosti sa strmim padom o kojem su prošli tjedan izvijestili General Motors i Toyota Motor.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Teslina proizvodna mreža koja se stalno širi, uključujući nove tvornice u Austinu u Teksasu i blizu Berlina, pozicionira tvrtku prema konkurentskim proizvođačima automobila poput BMW-a i Mercedes-Benza po broju prodanih vozila. Unatoč nizu novih modela na baterije Ford Motor, Kia i drugih, Tesla nastavlja dominirati tržištem električnih automobila, najbrže rastućim segmentom industrije.

Ipak, rukovoditelji koji su žonglirali medijske projekte s drugim privatnim pothvatima ponekad su se našli na križu kreatora politike. Bivši predsjednik Donald J. Trump, na primjer, zauzeo je nejasno mišljenje o Amazonu jer se nije složio s izvještavanjem u The Washington Postu, koji je Jeff Bezos kupio 2013. Tesla je veliki korisnik kredita za zaštitu okoliša, dok SpaceX slijedi vladine ugovore.

Bez obzira na potencijalno odbijanje, Musk bi mogao imati koristi od ulaganja. U dokumentu koji detaljno opisuje udio Muska navodi se da je vrijedan oko 3 milijarde dolara po zaključnoj cijeni u petak. Datum je 14. ožujka, a Twitterove dionice od tada su porasle za oko 50 posto.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.