Europol: Došlo je do porasta AI generiranog pedofilskog sadržaja

europol
Foto: iStock

Europska policijska agencija Europol upozorila je u ponedjeljak da je primijetila nagli porast broja slika seksualnog zlostavljanja djece stvorenih umjetnom inteligencijom koje kruže internetom.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Prijavljeni su slučajevi materijala sa seksualnim zlostavljanjem djece potpomognutog i generiranog umjetnom inteligencijom”, navodi Europol, agencija sa sjedištem u Haagu u novom izvješću.

“Upotreba umjetne inteligencije koja počiniteljima seksualnih prijestupnika nad djecom omogućuje generiranje ili izmjenu sadržaja u bliskoj će se budućnosti dodatno popularizirati”, navodi organizacija u izvješću na 37 stranica. Ono je fokusirano na digitalne prijetnje s kojima se Europa suočava.

>Europska unija nastoji odgovoriti na izazov umjetne inteligencije, Crkva poziva na otvorenost i upućuje na etiku

Slike generirane AI-em kompliciraju identifikaciju žrtve

U izvješću se dodaje da povećanje broja slika generiranih umjetnom inteligencijom otežava identifikaciju žrtava iz stvarnog života.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U svibnju je studija Sveučilišta u Edinburghu u Ujedinjenom Kraljevstvu pokazala da je oko 300 milijuna djece godišnje žrtve internetskog seksualnog iskorištavanja u nekom obliku, prenosi Deutsche Welle.

>Vrček: Je li umjetna inteligencija razboritija od političara?

Studija je otkrila da je umjetna inteligencija dodala novu dimenziju online zlostavljanju zahvaljujući tzv. deepfake tehnologiji kojom se iz postojećih snimaka krivotvori novi sadržaj koji nema poveznice sa stvarnošću.

“Čak i u slučajevima kada je sadržaj potpuno umjetan i nema prikazane stvarne žrtve, materijal seksualnog zlostavljanja djece generiran umjetnom inteligencijom i dalje pridonosi objektivizaciji i seksualizaciji djece”, rekao je Europol.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.