Europski parlament pokrenuo kampanju protiv Mađarske: Ne žele da preuzme rotirajuće predsjedanje EU

domoljubi
Foto: Montaža Narod.hr / EPA / iStock

Mađarska će sredinom godine preuzeti rotirajuće predsjedanje Europskom unijom, a Europski parlament pokrenuo je inicijativu da se to ne dogodi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Članice EU smjenjuju se svakih šest mjeseci na čelu Europskog vijeća, prema unaprijed utvrđenom rasporedu svaka članica preuzima predsjedanje Unijom na šest mjeseci. U Europskom parlamentu upravo je pokrenuta inicijativa da se Mađarsku, koja 1. srpnja preuzima predsjedanje, spriječi u tome jer smatraju da bi to štetilo Uniji. Predsjednik mađarske vlade Viktor Orbán već je dugo na meti kritičara iz EU zbog toga što ne pristaje na nametanje kriterija i sam određuje smjer mađarske politike.

Europski parlament ne može odlučivati o predsjedanju Unijom

Europski parlament nema formalnu mogućnost utjecaja na odluke o predsjedanju Unijom, niti postoji zakonska mogućnost koja bi spriječila Mađarsko predsjedanje. No zastupnici koji podupiru inicijativu poručuju kako žele da se rezolucijom o Mađarskoj barem čuje njihov glas.

>Mađarska ministrica pravosuđa Judit Varga: ‘Bruxellesu je važno je li nešto prihvatljivo NGO-ovima ili ne

Mediji su prenijeli da pet od ukupno sedam zastupničkih klubova u EP podupire nacrt rezolucije, kojom se traži da se Mađarskoj ne dopusti predsjedanje Unijom. Budimpešti zamjeraju slabost pravne države i nedovoljnu zaštitu temeljnih prava, pri čemu se to uglavnom odnosi na optužbe da mađarsko pravosuđe nije ovisno i na protivljenje mađarske vlade da osobe s različitim spolnim sklonostima dobiju tražena prava. Kao razlog za zabrinutost navode se i mađarske zadrške u oblikovanju zajedničke politike EU prema Rusiji.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Europska unija trenutačno blokira oko 30 milijardi eura fondova na koje Mađarska ima pravo, od kojih se gotovo polovica odnosi na borbu protiv posljedice pandemije. Bruxelles opravdava tu odluku tvrdnjom da nadzorna tijela u Mađarskoj nisu dovoljno neovisna te da Budimpešta stoga nije u stanju osigurati prikladno korištenje tih novaca.

Mađarska je već dugo u nemilosti Unije

Uoči glasovanja o rezoluciji, nekolicina europskih parlamentaraca izjavila je kako bi mađarsko predsjedanje nanijelo štetu Uniji jer bi Mađarska pritom zastupala vlastite interese. Valja napomenuti da svaka članica koja predsjeda Unijom pritom zastupa svoje interese, s tim da se u svakom pojedinačnom slučaju javlja izazov usklađivanja tih interesa s ukupnim interesima Unije.

Problem je pritom što Mađarska i veliki broj ostalih članica nisu na istoj liniji kad je riječ o političkim prioritetima, poglavito o općim društvenim normama i trendovima kao što su pitanje useljavanja ili odnosa prema spolnosti. Uz to, mađarska stajališta prema ruskoj agresiji na Ukrajinu već tradicionalno izazivaju nervozu među zapadnim partnerima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Mađarska oklijeva u vezi s prijemom Švedske u NATO: Razlozi su moralna superiornost i nedostatak poštovanja

Neki zastupnici u Europskom parlamentu idu tako daleko da tvrde kako Mađarska nije više uopće demokracija i brinu se za međunarodni ugled EU koju će Mađarska predstavljati. Neki pak zastupnici, među kojima je prema pisanju hrvatskih medija i zastupnik Hrvatskih suverenista Ladislav Ilčić, protive se rezuluciji, podsjećajući kako Europski parlament time prekoračuje svoje ovlasti i miješa se u kompetencije država članica.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.