Guterres u dramatičnom govoru pozvao na zabranu reklamiranja fosilnih goriva

Guterres
Foto: FaH

Glavni tajnik Ujedinjenih naroda António Guterres u dramatičnom je govoru ustvrdio kako svijet juri u ‘klimatski pakao’. U obraćanju javnosti u Američkom prirodoslovnom muzeju u New Yorku, Guterres je pozvao na zabranu reklamiranja tvrtki koje proizvode fosilna goriva.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“U slučaju klime, mi nismo dinosauri. Mi smo meteor. Ne samo da smo u opasnosti – mi smo opasnost. Ali mi smo i rješenje”, poručio je Guterres, ustvrdivši kako je ovo “trenutak istine” za svijet.

Guterres se pozvao na najnovije izvješće Europske komisije Copernicus Climate Change Service koje pokazuje da je prošli mjesec bio najtopliji svibanj u povijesti. Globalne emisije trebaju padati devet posto svake godine samo kako bi se održala granica porasta temperature od 1,5 °C iznad predindustrijske razine, rekao je.

Guterres tvrdi da čovječanstvo igra ruski rulet s planetom

Svjetska meteorološka organizacija UN-a (WMO) u srijedu je izvijestila da postoji 80 posto šanse da će granica od 1,5 stupnjeva biti usvojena u jednoj od sljedećih pet godina. Taj je cilj utvrđen Pariškim sporazumom iz 2015. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Igramo ruski rulet s našim planetom”, rekao je Guterres. “Trebamo izlaznu rampu s autoceste u klimatski pakao. A istina je – imamo kontrolu nad upravljačem.”

>Guterres: Pariški dogovor o klimi mora se poštovati

Povlačenje s ruba “još uvijek je gotovo moguće”, ustvrdio je, dodavši kako je to moguće samo ako se pojača angažman. Sve ovisi o odlukama političkih čelnika tijekom ovog desetljeća i “posebno u sljedećih 18 mjeseci”, rekao je.
Guterres je upozorio da bi razlika od pola stupnja u globalnom zatopljenju mogla značiti da će neke otočne države ili obalne zajednice zauvijek nestati.

UN navodi znanstvena predviđanja prema kojima bi se ledene ploče Grenlanda i zapadne Antarktike mogle urušiti i uzrokovati katastrofalan porast razine mora. Cijeli sustavi koraljnih grebena mogli bi nestati zajedno s 300 milijuna izvora za život ako se ne ispuni cilj od 1,5 stupnja, tvrdi UN.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Žestoka kritika proizvođača fosilnih goriva

Guterres je rekao da ekstremne vremenske prilike od istočne Azije do zapadne obale SAD-a donose klimatski kaos, “uništavajući živote, ugrožavajući gospodarstva i zdravlje”.

Obrušio se na proizvođače fosilnih goriva, nazvavši ih “kumovima klimatskog kaosa”. Oni “skupljaju rekordnu dobit i goste se bilijunima subvencija koje financiraju porezni obveznici”, ustvrdio je.

Naftna i plinska industrija, kaže Guterres, “besramno” pokušava odgoditi akciju za spas klime uz pomoć tvrtki za odnose s javnošću.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Pozivam te tvrtke da prestanu djelovati kao pokretači uništavanja planeta. Prestanite preuzimati nove klijente fosilnih goriva, od danas, predočite planove za odustajanje od postojećih”, rekao je.

Kreativni umovi u tom sektoru već se usredotočuju na spašavanje planeta, a ne na njegovo uništavanje, dodao je.

Poziv na zabranu reklamiranja fosilnih goriva

Guterres je pozvao sve zemlje na svijetu da uvedu zabranu oglašavanja tvrtki koje proizvode fosilna goriva.

Šume i oceani i dalje apsorbiraju štetni ugljik i moraju biti zaštićeni, naglasio je. Poslovanje s obnovljivim izvorima energije diljem svijeta cvjeta zbog pada troškova i sada čini 30 posto svjetske opskrbe električnom energijom, ustvrdio je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Više od 500 vrhunskih znanstvenika potpisalo Deklaraciju protiv širenja klimatske histerije!

Guterres je naglasio da su ulaganja u čistu energiju prošle godine dosegla rekordnu razinu, gotovo se udvostručivši u posljednjem desetljeću.

“Gospodarska logika čini kraj doba fosilnih goriva neizbježnim”, dodao je, spomenuvši hitne mjere koje smatra da je potrebno poduzeti. To su smanjenje emisija štetnih plinova, zaštita ljudi i prirode od klimatskih ekstrema, financiranje borbe protiv klimatskih promjena i ograničavanje poslovanja s fosilnim gorivima.

Guterres poziva najbogatije da preuzmu najveći teret

Prema njegovim riječima, najveći teret mora pasti na najbogatije nacije i najveće onečišćivače: “Napredna gospodarstva skupine G20 trebala bi ići najdalje, najbrže”, istodobno pružajući tehničku i financijsku potporu zemljama u razvoju.

“Svaka zemlja mora ispuniti i odigrati svoju zakonsku ulogu… Potrebna nam je suradnja, a ne upiranje prstom”, izjavio je Guterres.

>Tko je Antonio Guterres – novi glavni tajnik UN-a

Rekao je također kako je sramota što su najugroženije zemlje ostale na cjedilu zbog utjecaja klimatske krize.

“Ne možemo prihvatiti budućnost u kojoj su bogati zaštićeni klimatiziranim mjehurima dok je ostatak čovječanstva pogođen smrtonosnim vremenom.”

“Financiranje borbe protiv klimatskih promjena nije usluga. To je temeljni element životne budućnosti za sve”, ustvrdio je.

Podsjetio je kako ni jedna zemlja ne može sama riješiti klimatsku krizu i zahvalio klimatskim aktivistima rekavši: “Vi ste na pravoj strani povijesti. Govorite u ime većine. Nastavite tako, ne gubite hrabrost, ne gubite nadu.”

“Sada je vrijeme za mobilizaciju, sada je vrijeme za djelovanje, sada je vrijeme za isporuku. Ovo je naš trenutak istine“, zaključio je Guterres.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.