HIV i prisilna sterilizacija u Africi: Kako su četiri Kenijke postigle pravdu

Kenijke
Na slici: Tipične Kenijke/ Foto: Istock

Marie Stopes International, rodilište Pumwani i medicinska dobrotvorna organizacija Médecins Sans Frontières (MSF) završile su na sudu s četiri hrabre Kenijke koje boluju od HIV-a, a koje su odlučile podići tužbu protiv njih. Žene su bile žrtve prisilne sterilizacije pod izgovorom ”planiranja obitelji”. Prije rođenja djeteta dano im je da potpišu papir koji se odnosio na operaciju carskog reza, bez da im je spomenuto da se na papiru nalazi i to da ”pristaju i na operaciju koja će ih sterilizirati do kraja života (BTL)”. Žene ne znaju čitati stoga nisu mogle slobodno pristati na ono što je na papiru pisalo, a nije im do kraja objašnjeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Ove četiri Kenijke dobile su po 20.000 dolara odštete jer su sterilizirane bez da su o tome informirane ili pristale na to. O svojim iskustvima razgovarale su za BBC. Vodile su devetogodišnju pravnu bitku, a imena im nisu otkrivena kako bi se zaštitio njihov identitet, koji nije otkriven ni tijekom slučaja na Visokom sudu.

Podvrgli je operaciji sterilizacije bez da su joj rekli o čemu se radi

“To mi je uništilo život”, izjavila je Penda za BBC o operaciji kojoj se podvrgla nedugo nakon što je rodila blizance u državnom rodilištu Pumwani u glavnom gradu Nairobiju. Postupak se naziva bilateralno podvezivanje jajovoda (BTL) – kada se ženini jajovodi prerežu, podvežu, spale, podrežu ili djelomično uklone, čime se zatvaraju i sprječavaju buduće trudnoće.

Njezin suprug i otac blizanaca umro je prije njihova rođenja, prije nekoliko godina zbog komplikacija povezanih s HIV-om. Potresena je zbog toga što možda nikada više neće naći drugog partnera: “Tko će me oženiti ako znaju da ne mogu roditi?” Penda je znala da je HIV pozitivna kad je zatrudnjela pa je potražila savjet liječnika. U to su se vrijeme trudnice s HIV-om poticale da rađaju carskim rezom i da ne doje svoju bebu kako bi se spriječio prijenos virusa s majke na dijete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>Washington Post prenosi priču kenijskih biskupa o UN-ovim cjepivu protiv tetanusa koje uzrokuje sterilizaciju i pobačaj

Iskoristili to što nije znala čitati

Nakon poroda, kaže Penda, rekli su joj da koristi isključivo adaptirano mlijeko. Kaže da su je uvjeravali da ima pravo na besplatnu hranu za sebe i bebe, ali samo ako pokaže dokaz da je korisnica sustava za planiranje obitelji. ”Kao samohranu majku, to me šokiralo”, rekla je Penda.

Kako bi Penda dobila dokaz, bolnički nutricionist ju je uputio zdravstvenom radniku u zajednici koji joj je rekao da se javi u kliniku gdje je osoblje Marie Stopes, najveće i najspecijaliziranije kenijske organizacije za seksualno reproduktivno zdravlje, vodilo program planiranja obitelji. Ovdje je Penda dobila formular koji je potpisala, a na kojem je pisalo da pristaje na operaciju Podvezivanja jajnika (BTL). Kako ne zna čitati, kaže da nije znala da je dala pristanak na sterilizaciju.

Ako ne pristane podvrgnuti se BTL-u nakon poroda, neće ispunjavati uvjete za dobivanje porcija kaše

Neema je ispričala slično iskustvo u Pumwani, najvećem javnom rodilištu u Keniji. Svoj pozitivan HIV status znala je već u vrijeme kada je čekala svoje četvrto dijete. Bila je zabrinuta da će zaraziti svoje nerođeno dijete.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kaže da joj je tamošnji nutricionist rekao da ako ne pristane podvrgnuti se BTL-u nakon poroda, neće ispunjavati uvjete za dobivanje porcija kaše s jestivim uljem i kukuruznog brašna te da njezin račun za trudničko zdravlje neće biti plaćen.

Na dan poroda, prije nego što su je odveli u kazalište, Neema je rekla da ju je dežurna sestra savjetovala da treba planirati svoju obitelj budući da već ima troje djece. Medicinska sestra joj je rekla da se podvrgne BTL-u i dobila je komad papira da potpiše da pristaje na carski rez i podvezivanje jajovoda.

“Nisam znala što to znači. Mislila sam da je to obično planiranje obitelji”, rekla je Neema za BBC. ”Da su mi proceduru objasnili kako treba, ne bih potpisala taj papir”, rekla je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
>SAD prestaje financirati UN-ov fond koji sudjeluje u programu prisilnog pobačaja ili nedobrovoljne sterilizacije

Furhi nisu ni rekli da su je sterilizirali, mislila da samo ide na carski rez

Furaha se ne sjeća razgovora o planiranju obitelji prije nego što je rodila treće dijete u rodilištu Pumwani. Sjeća se samo da je pristala na carski rez kako bi spriječila da svoje novorođenče zarazi HIV-om, a zatim se probudila u nepodnošljivoj boli. Medicinska sestra objasnila je da je i ona bila podvrgnuta postupku sterilizacije.

“Previše sam se bojala reći mužu što se dogodilo. Zadržala sam to za sebe”, rekla je za BBC. “Kada je saznao, odao se alkoholu. Umro je nakon što ga je udarilo vozilo. Ove su organizacije uništile moj dom”, rekla je.

Faraja nije mogla dobiti mlijeko za bebe

Četvrta žena, Faraja, rekla je za BBC da je popustila pod pritiskom da se podvrgne BTL-u dva mjeseca nakon što je rodila treće dijete. Kako je bila HIV pozitivna, upozorili su je da ne doji svoje novorođenče. Ali bez dokaza da je sterilizirana, nije mogla dobiti besplatno mlijeko za bebe.

“Bila sam očajna. Moj muž je otišao. Moja primanja su nedostatna. Što sam mogla učiniti?” zapitala se.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Faraja je rekla kenijskom Visokom sudu da je bila u klinici gdje je bila podvrgnuta zahvatu. Dobila je obrazac da potpiše, ali kaže da, budući da ne zna čitati, nije razumjela što potpisuje. Nitko joj nije objasnio da je pristala na sterilizaciju, a kaže da joj nije ponuđen alternativan model planiranja obitelji.

Dobile su slučaj na sudu

Žene su dobile ovaj slučaj na sudu zato što zdravstveni djelatnici nisu izričito objasnili na što su te žene pristale. Visoki sud Kenije presudio je u rujnu da je ova upotreba BTL-a bez informiranog pristanka kršenje temeljnih prava žena, uključujući pravo na osnivanje obitelji.

Odštetu koju trebaju dobiti zajedno će platiti Marie Stopes International i rodilište Pumwani, kao i medicinska dobrotvorna organizacija Médecins Sans Frontières (MSF), koja je davala savjete o planiranju obitelji.

Allan Maleche, izvršni direktor Kelin Kenya, skupine za prava HIV-a koja ih je zastupala, kaže da je presuda vrlo značajna za HIV-pozitivne žene u Africi koje su iskusile pritisak da se podvrgnu sterilizaciji. “Vrlo dugo vremena, slučajevi koji su podneseni u Južnoj Africi, u Namibiji, imali su poteškoća u povezivanju podvezivanja jajovoda i HIV statusa. Značaj ovog slučaja je u tome što je rasvijetlio situaciju,” rekao je za BBC.

Optuženi se brane i ograđuju

Glasnogovornik Marie Stopes Internationala u Keniji rekao je BBC-u da je slučaj bio dugo i teško iskušenje za sve uključene. “Pozdravljamo rješenje nakon gotovo desetljeća. Informirani pristanak uvijek je bio sastavni dio svega što radimo”, rekao je, premda je na sudu dokazano drugačije.

“Kao član globalne zajednice za reproduktivna prava, razumijemo stigmu s kojom se ljudi koji žive s HIV-om i dalje suočavaju. Nastavit ćemo provoditi rigoroznu obuku i praćenje kako bismo osigurali da se poštuju najviši standardi i nastojat ćemo pružati što bolju skrb onima kojima je potrebna.”

>SAD prestao financirati UN-ov fond za populaciju zbog prisilnih pobačaja i sterilizacija

MSF France: “Priznajemo dio odgovornosti”

MSF France tvrdi da nikada nije izvodio, niti trenutno izvodi medicinske sterilizacije u Keniji. Kaže da je, ako se pacijent odluči podvrgnuti BTL-u, njihova uloga savjetovati, informirati i uputiti ga u odabrane ustanove.

“Priznajemo dio odgovornosti za ono što se dogodilo ženama i ponavljamo kao medicinska organizacija, našu predanost procesu informiranog pristanka pacijenata”, rekao je za BBC dr. Hajir Elyas, direktor MSF-a u Keniji.

Rodilište Pumwani nije odgovorilo na poziv BBC-ja za komentar.

Pravda je ”zadovoljena”

Ne postoje točni podaci o tome koliko je žena koje žive s HIV-om u Keniji sterilizirano bez njihova informiranog pristanka. Međutim, studija iz 2012. koju je provela Afrička inicijativa za rod i medije – Robbed of Choice, dokumentirala je iskustva 40 žena koje su bile prisiljene na sterilizaciju. Od njih 40 samo je pet uspješno podnijelo ustavnu tužbu.

Maleche kaže da su žene odlučile podnijeti ustavne peticije, a ne kaznene slučajeve, jer ova vrsta parnice ima veći utjecaj. “Kazneni postupak doveo bi samo do zatvora ili plaćanja novčanih kazni. Ne bi bilo nikakvih beneficija koje bi žene dobile u smislu novčane naknade”, kaže on.

Žene kažu da se njihov slučaj nije odnosio samo na odštetu. Kažu da je presuda Visokog suda potvrdila njihov zahtjev za pravdom. Njihov odvjetnik, Nyokabi Njogu, slaže se: “Kako nadoknaditi prekršaj? “Samo su htjele priznanje da se to zaista dogodilo i da se donekle utješi druge žene koje su prošle kroz iste stvari kao i one.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.