Hoće li Rusija biti izbačena iz međunarodne platne mreže SWIFT?

swift
Foto: GettyIMages, epa; fotomontaža: narod.hr

Ministri vanjskih poslova Europske unije raspravljali su o izbacivanju Rusije iz platne mreže SWIFT koja je ključna za nesmetanu transakciju novca diljem svijeta.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Taj se potez razmatra kao dio daljnjih sankcija Moskvi nakon invazije Ukrajine.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je da bi zabrana trebala biti hitna sa bi se stegnuo obruč Moskvi. No nekoliko zemalja nerado djeluje u tom smjeru, piše BBC.

Zabrana Rusiji sustava kojim se koriste tisuće financijskih institucija pogodila bi bankovnu mrežu zemlje i pristup fondovima. Kupovina nafte i plina od Rusije bila bi bitno otežana, prestala bi i isporuka.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Visoki predstavnik EU-a za vanjske poslove Josep Borrell rekao je da su ministri vanjskih poslova u petak “razmotrili” izuzimanje Rusije iz SWIFT-a, ali je dodao da taj potez nije postigao “potrebnu jednoglasnost”.

Borrell je rekao da taj potez ostaje mogućnost za “buduće razmatranje”.

Britanija za izbacivanje Rusije, Njemačka protiv, Francuska: To je posljednje sredstvo

Britanski ministar obrane Ben Wallace zagovarao je zabranu, rekavši za BBC u petak: “Britanija želi da se iz SWIFT-a isključi Rusiju. Ali, nažalost, sustav SWIFT nije pod našom kontrolom. To nije jednostrana odluka.”

Tekst se nastavlja ispod oglasa

No, prije sastanka u petak, njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock rekla je da Berlin ne vjeruje da je isključivanje Moskve iz SWIFT-a pravi potez u ovom trenutku.

Rekla je novinarima: “Mogu razumjeti – i ja se osjećam na isti način – da u ovim minutama, u ovim satima, emocije bujaju i da riječi poput ‘Swift Agreement‘ zvuče jako, vrlo snažno, ali u ovim trenucima morate… ostati hladne glave.”

U petak francuski ministar financija Bruno Le Maire rekao je da će se sankcija SWIFT-a koristiti samo kao zadnje sredstvo.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Što je SWIFT?

SWIFT je globalna financijska arterija koja omogućuje nesmetan i brz prijenos novca preko granica. To je skraćenica od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication.

Stvoren 1973. sa sjedištem u Belgiji, SWIFT povezuje 11.000 banaka i institucija u više od 200 zemalja.

To je svojevrsni sustav za razmjenu trenutačnih poruka koji obavještava korisnike kada su uplate poslane i stigle.

Šalje više od 40 milijuna poruka dnevno, dok trilijuni dolara mijenjaju vlasnika između tvrtki i vlada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Smatra se da više od 1 % tih poruka uključuje ruska plaćanja.

Tko posjeduje i kontrolira SWIFT?

SWIFT su stvorile američke i europske banke, koje nisu željele da ijedna institucija razvija vlastiti sustav i ima monopol.

Mreža je sada u zajedničkom vlasništvu više od 2000 banaka i financijskih institucija.

Nadzire ga Nacionalna banka Belgije u partnerstvu s glavnim središnjim bankama diljem svijeta – uključujući američke Federalne rezerve i Banku Engleske.

SWIFT pomaže svojim članovima omogućiti sigurnu međunarodnu trgovinu i ne bi trebao zauzimati stranu u sporovima.

Međutim, Iranu je zabranjen pristup SWIFT-u 2012. godine, kao dio sankcija zbog njegova nuklearnog programa. Izgubila je gotovo polovicu prihoda od izvoza nafte i 30 % vanjske trgovine.

Swift kaže da nema utjecaja na sankcije i da svaka odluka o njihovom uvođenju ostaje na vladama.

Koje bi posljedice donijela zabrana SWIFT-a Rusiji?

Ruske tvrtke izgubile bi pristup normalnim glatkim i trenutačnim transakcijama koje pruža SWIFT. Plaćanje vrijedne energije i poljoprivrednih proizvoda bilo bi ozbiljno poremećeno.

Banke bi vjerojatno morale izravno poslovati jedna s drugom, dodajući odgode i dodatne troškove, te na kraju umanjujući prihode ruskoj vladi.

Rusiji se prijetilo protjerivanjem iz SWIFT-a i prije 2014. godine, kada je pripojila Krim. Rusija je rekla da bi taj potez bio jednak objavi rata.

Zapadni saveznici nisu uspjeli, ali prijetnja je potaknula Rusiju da razvije vlastiti  prekogranični sustav prijenosa.

Kako bi se pripremila za takvu sankciju, ruska vlada stvorila je Nacionalni sustav platnih kartica, poznat kao Mir, za obradu plaćanja karticama. Međutim, malo se stranih zemalja trenutačno njime koristi.

Zašto je Zapad podijeljen oko SWIFT-a?

Uklanjanje Rusije naštetilo bi tvrtkama koje isporučuju robu u Rusiju i kupuju od nje, posebice Njemačkoj.

Rusija je glavni dobavljač nafte i prirodnog plina u Europskoj uniji, a pronalaženje alternativnih zaliha neće biti lako. Budući da cijene energije već rastu, daljnji poremećaji su nešto što mnoge vlade žele izbjeći.

Poduzeća kojima Rusija duguje novac morat će pronaći alternativne načine za isplatu. Neki ljudi kažu da je rizik međunarodnog bankarskog kaosa prevelik.

Aleksej Kudrin, bivši ruski ministar financija, sugerirao je da bi isključenje iz SWIFT-a moglo smanjiti rusko gospodarstvo za 5 %.

No postoje sumnje u trajni utjecaj na rusko gospodarstvo. Ruske banke mogle bi usmjeravati plaćanja preko zemalja koje nisu uvele sankcije, poput Kine, koja ima vlastiti sustav plaćanja.

Postoji određeni pritisak američkih zakonodavaca za zabranu, ali predsjednik Joe Biden kaže da preferira druge sankcije, uglavnom zbog štete za druga gospodarstva i zemlje.

A odluka o zaustavljanju pristupa Rusiji i dalje bi trebala potporu europskih vlada, od kojih su mnoge nevoljne dati svoje dopuštenje zbog mogućnosti nanošenja štete vlastitom gospodarstvu.

 

 

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.