Srijeda, 22 siječnja, 2025
0.5 C
Zagreb
Pratite nas:

Horor na izbjegličkom brodu: Irački migrant silovao i zadavio djevojčicu

Podijeli

Irački migrant silovao je i zadavio 16-godišnju djevojčicu na izbjegličkom brodu koji je tonuo u Sredozemlju, izjavili su svjedoci.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Silovatelj je preživio brodolom blizu talijanske obale u kojemu je poginulo nekoliko desetaka migranata, uključujući njegovu ženu i kćer, objavio je Daily Mail.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

List prenosi izvješća talijanskih medija koji, pozivajući se na policijske izvore, tvrde da je 27-godišnji Iračanin silovanjem i ubojstvom iskalio bijes zbog utapanja supruge i kćeri. Djevojčicu je silovao i ugušio pred očima njezine majke.

Počinitelj je u međuvremenu uhićen pod sumnjom da je ubio djevojku, koja je također bila iračkog podrijetla i s majkom je bila na putu u Europu. Njezina je majka preživjela katastrofu i prijavila ubojstvo svoje kćeri policiji.

Pretpostavlja se da je na brodu bilo oko 70 ljudi, spašeno samo 12

Samo dvanaest osoba spašeno je s broda za koji dužnosnici vjeruju da je prevozio oko 70 ljudi, uključujući više od dvadesetoro djece. Jedan od preživjelih kasnije je umro, a više od polovice tijela je pronađeno.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Policija tvrdi da je brod plutao uz talijansku obalu kada je muškarac “iskalio bijes na 16-godišnjoj djevojci iz Iraka, kćeri preživjele, što je dovelo do njezine smrti gušenjem“.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Glasnogovornik policije nije odmah potvrdio detalje napada, piše Daily Mail. Preživjeli su opisali opasno putovanje, rekavši da “putuju bez prsluka za spašavanje i da se neki brodovi nisu zaustavili kako bi im pomogli”. Motor broda navodno je eksplodirao, a na slikama se vidi kako tone.

>Više od 22 mrtva na brodu s migrantima blizu Libije

Preživjeli su prebačeni u luku Roccella Ionica nakon tragedije koja se dogodila tijekom noći između 16. i 17. lipnja. Žena koja je preživjela kasnije je umrla.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Još 35 tijela naknadno je izvučeno iz vode, priopćile su lokalne vlasti u utorak, čime je službeni broj poginulih porastao na 36. Među tijelima pronađenima u moru bilo je 15 djece.

Osumnjičeni pritvoren u Italiji, u Iraku uhićene osobe povezane s brodolomom

UN-ova agencija za izbjeglice UNHCR, Međunarodna organizacija za migracije i UN-ova agencija za djecu UNICEF priopćili su kako su migranti došli iz Irana, Sirije i Iraka. Brod je krenuo iz Turske i potonuo je oko 120 nautičkih milja od južne obale Italije. Preživjeli osumnjičenik za ubojstvo i silovanje pritvoren je u zatvoru u Catanzaru u Kalabriji, priopćila je policija.

U međuvremenu, sigurnosne snage iračkog Kurdistana priopćile su u utorak kako su uhitile četvoricu osumnjičenih krijumčara ljudima povezanih s brodolomom.

Prema nevladinim organizacijama i iskazima obitelji žrtava, brod je prevozio uglavnom kurdske migrante iz Iraka i Irana, zajedno s afganistanskim obiteljima.

Prošle godine na Sredozemlju poginulo ili nestalo više od tri tisuće migranata

UN-ova Međunarodna organizacija za migracije priopćila je kako je prošle godine na Sredozemlju poginulo ili nestalo oko 3.155 migranata, a ove godine do sada više od 1.000 ljudi.

Sredozemna migracijska ruta, na kojoj se nalazi Italija, najsmrtonosnija je na svijetu i na njoj se događa 80 posto smrtnih slučajeva na tom moru.

>Njemačka: Migrant uhićen zbog silovanja maloljetnice na parkiralištu

Tisuće migranata brodom odlaze iz Libije i Tunisa prema Europi, a Italija je često prvi cilj njihova putovanja. Mnogi migranti iz afričkih zemalja kreću na putovanja iz luka u Libiji, u kojoj trgovcima ljudima ide na ruku politička nestabilnost.

Migranti s Bliskog istoka često pokušavaju krenuti kraćim, ali ne manje opasnim putem na zapad preko Sredozemlja iz Turske, kamo stižu iz Iraka, Irana, Sirije, Pakistana i Afganistana.

Nedavno u Egejskom moru spašena skupina migranata nakon potonuća broda

Vijest o uhićenju muškaraca dolazi nakon što je skupina od 77 migranata spašena s drugog broda u velikoj operaciji tijekom noći u južnom Egejskom moru, priopćile su grčke vlasti početkom tjedna.

Nitko nije nestao ni ozlijeđen nakon spašavanja između otoka Amorgos i Astypalaia, priopćila je u ponedjeljak grčka obalna straža.

Tri broda obalne straže, četiri trgovačka broda na tom području i dva manja privatna broda sudjelovala su u spašavanju nakon što su putnici na jahti pozvali u pomoć hitne službe. Nije poznato odakle su ti migranti.

>Brod s migrantima njemačke nevladine organizacije traži od Malte dopuštenje za iskrcaj

Italija i Grčka ključne su ulazne točke za tisuće ljudi s Bliskog istoka, iz Afrike i Azije koji traže bolji život u Europskoj uniji.

Turska potpisala sporazum s EU, a zatim ga otkazala

Turska je 2016. potpisala sporazum s EU-om o zaustavljanju prelaska migranata i izbjeglica u Grčku u zamjenu za oko 6 milijardi eura. Kasnije je taj iznos povećan na 9 milijardi eura, kako bi se osigurala infrastruktura i humanitarna pomoć migrantima.

Prema sporazumu, turske vlasti spriječile bi migrante da pokušaju doći do Grčke i prihvatile povratak onih koji su to učinili. Za svakog migranta kojeg Turska vrati iz Grčke, EU bi dopustio ulazak u državu EU-a jednom sirijskom izbjeglici u Turskoj kojemu je odobren zahtjev za azil.

Međutim, Ankara je 2020. zaključila da se sporazum ne može provoditi i počela odbijati prihvatiti povratak iz Grčke

Prema podacima UN-a, više od 23.500 migranata poginulo je ili nestalo u vodama Sredozemlja od 2014. godine.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/Daily Mail

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci