-->
Utorak, 14 siječnja, 2025
-0.2 C
Zagreb
Pratite nas:

Hrvatska manjina desetljeće bez zajamčenog zastupnika u Skupštini Srbije

Podijeli

Ni poslije dvanaest godina Srbija nije ispunila ključne odredbe Sporazuma o zaštiti nacionalnih manjina koje je potpisala s Hrvatskom o zastupljenosti u predstavničkim i državnim tijelima, rekao je u utorak hrvatskim medijima u Vojvodini predsjednik Hrvatskog nacionalnog vijeća Slaven Bačić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

“Održano je šest sastanaka Međuvladina mješovitoga povjerenstva, u kojemu sudjeluju predstavnici hrvatskih i državnih tijela, kao i srpske i hrvatske manjine, no stajalište hrvatske zajednice je da Srbija preporuke s tih sastanaka u najvećem dijelu nije provela“, izjavio je Bačić, u povodu održavanja Okruglog stola o provedbi bilateralnog Sporazuma Srbije i Hrvatske, koji je organizirao Centar za regionalizam iz Novoga Sada.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Sudionik skupa, predsjednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini (DSHV) Tomislav Žigmanov je naveo da je Sporazum “na margini interesa javnosti, političke klase i institucija koje bi ga trebale provoditi”.

“Sporazum su potpisale dvije države koje imaju različite demokratske dosege, pri čemu u svim kriterijima prevaga ide na stranu Hrvatske”, kazao je Žigmanov.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Prema njegovim riječima, za razliku od srbijanske, vojvođanska vlast pokazala se “racionalnijom i spremnijom” izaći ususret rješavanju problema hrvatske zajednice koja u njoj živi.

Na cjelovitoj provedbi sporazuma, napose u dijelu koji određuje obvezu Srbije da hrvatskoj manjini osigura zastupljenost u predstavničkim i državnim tijelima, inzistirat će i Hrvatska, rekao je veleposlanik RH Gordan Markotić

“Mi čekamo da se to počne primjenjivati. Da reprezentativnost hrvatske manjine ne ovisi o njezinoj sposobnost koaliranja s nekim strankama na izborima već od onoga što je dogovoreno i potpisano između dvije države“, naveo je Markotić.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Direktor Centra Aleksandar Popov drži da i pored problema u provedbi sporazuma ovi dokumenti imaju veliku važnost.

“Naše istraživanje je pokazalo da je sporazum važan kao sredstvo, pojednostavljeno rečeno, ranog upozorenja – kako bi se u startu mogao uočiti i rješavati neki problem, prije njegove eskalacije“, pojasnio je Popov.

Sporazum o zaštiti prava hrvatske manjine u Srbiji i srpske u RH potpisan je 15. studenog 2004.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

On predviđa ostvarivanje nacionalnih prava za hrvatsku manjinu u Srbiji na isti način kako to ostvaruju predstavnici srpskog naroda u RH, a u skladu s opće prihvaćenim standardima.

Hrvatska zajednica od tada ističe kako, za razliku od srpske manjine u Hrvatskoj, ona ne može ostvariti pravo na zastupničko mjestu u Skupštini Srbije, kao ni razmjernu zastupljenost u državnim tijelima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Izvor: narod.hr/h
Photo: fah

3 KOMENTARI

Pročitaj više

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Tekst se nastavlja ispod oglasa

Povezani članci