Zahvaljujući Trumpu, Planned Parenthood gubi oko 100 milijuna dolara poreznog novca za vršenje pobačaja nerođene djece diljem svijeta, javlja lifenews.com.
Prekid financiranja organizacije International Planned Parenthood Federation (skraćeno IPPF, hrv. Međunarodna federacija za planirano roditeljstvo) posljedica je zakona Mexico City Policy, koji je predsjednik Donald Trump potpisao u svom prvom radnom tjednu. Njime se zabranjuje financiranje međunarodnih skupina koje promiču i/ili vrše pobačaj u inozemstvu novcem poreznih obveznika.
IPPF je izjavio za ABC News kako se procjenjuje da gubitak, koji je nastao kao posljedica tog zakona, iznosi 100 milijuna američkih dolara.
Zagovornici pobačaja tvrde da zakon nanosi štetu ženama diljem svijeta. Novo izvješće Centra za zdravlje i ravnopravnost među spolovima (C.H.A.N.G.E.) navodi da je zakon teško pogodio siromašne zajednice kojima je potrebna zdravstvena skrb, osobito u Africi, prenosi ABC.
Evo što još piše u izvješću:
„Mnoge organizacije prekinule su financijsku suradnju s SAD-om upravo zbog tog zakona, dok su druge to učinile iz solidarnosti ili principa. Međutim, mnoge su od njih na to prisiljene jer njihov rad sam po sebi obuhvaća skrb o reproduktivnom zdravlju i one pacijenticama pružaju barem informacije o pobačaju. To uključuje organizacije koje savjetuju žene o nasilju na temelju spola ili koje su se usredotočile na liječenje HIV-a, odnosno side. Mislim da će to stvarno izazvati strah od porasta stopa oboljelih od HIV-a jer će se ukinuti financiranje,“ izjavio je predstavnik organizacije WaterAid za CHANGE.
No izvješće donosi nekoliko nelogičnosti. Unatoč tvrdnjama zagovornika pobačaja, Trumpov zakon ne zabranjuje međunarodnim organizacijama koje pružaju pomoć da spominju pobačaj, već samo zabranjuje njegovo zagovaranje.
Vodeći medij također je zaboravio spomenuti kako organizacije koje zagovaraju pobačaj vjeruju da ubijanje nerođene djece spada pod zdravstvenu skrb. ABC je naveo statistiku o liječenju HIV-a i drugim oblicima zdravstvene skrbi, no nije spomenuo nikakve brojke takvih organizacija koje se odnose na pobačaj i zagovaranje pobačaja. International Planned Parenthood Federation izvršila je 2016. godine više od milijun pobačaja, što predstavlja povećanje od 13,5 posto u odnosu na 2015. godinu, te je primila više od 27 milijuna dolara državne potpore u 2015. i 2016. godini za vrijeme predsjednika Baracka Obame koji je bio zagovornik pobačaja.
Novi Trumpov zakon nije ukinuo međunarodno financiranje u druge svrhe, što znači da je više sredstava dostupno organizacijama koje pružaju pravu medicinsku skrb zajednicama u potrebi diljem svijeta.
Zakon Mexico City Policy zapravo je nanio štetu jedino industriji pobačaja. Njime su obuhvaćene samo četiri organizacije od više od 700 organizacija koje primaju međunarodnu pomoć, navodi izvješće Državnog tajništva SAD-a. Organizacije IPPF i Marie Stopes International, britanski lanac klinika za vršenje pobačaja, dvije su od četiri organizacije koje su se odbile postupati u skladu s navedenim zakonom.
U svibnju je Reuters priopćio da je IPPF zbog njega zatvorio 22 programa na području supsaharske Afrike, a predviđeno je da će se ovog ljeta zatvoriti još nekoliko programa. Organizacija Marie Stopes International ove je godine također zatvorila nekoliko svojih programa u Africi.
Dotične organizacije koje zagovaraju pobačaj primale su milijune dolara od američkog poreznog novca za vrijeme predsjednika Obame s ciljem poticanja stanovništva na vršenje pobačaja u Africi. Afričke zemlje zabranjuju ubijanje nerođene djece vršenjem pobačaja.
Organizacija Marie Stopes optužena je za izvršavanje stotine ilegalnih i rizičnih pobačaja u Africi. Krajem prošle godine roditelji i vođe zajednice u Kituiju u Keniji bili su zgroženi otkrivši da su djelatnici organizacije Marie Stopes navodno došli u školu njihove djece i djevojčicama u dobi od samo 14 godina umetnuli trajne kontracepcijske uređaje bez znanja ili pristanka njihovih roditelja.
Zakon Mexico City Policy bio je na snazi za vrijeme predsjednika Busha, no predsjednik Barack Obama ukinuo ga je u prvom tjednu dolaska na vlast. Zakon, koji je dobio naziv po konferenciji o stanovništvu iz 1984. godine, na kojoj ga je prvotno najavio predsjednik Ronald Reagan, osigurava pružanje sredstava za planiranje obitelji samo onim organizacijama koje pristaju na to da neće vršiti pobačaj ili lobirati za odbacivanje pro-life zakona u drugim zemljama.