Islamističko nasilje širi se u Africi – na udaru ekstremista našla se i Burkina Faso

Foto: Fah

Veliki sukobi na vjerskoj osnovi, potaknuti islamističkim nasiljem, izbili su i Burkini Faso.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Najmanje 13 civila, uglavnom kršćana, ubijeno je u sukobima na teritoriju države Burkine Faso, gdje je 30 posto kršćana.

> Ivica Šola: Terorist iz Strasbourga nije bio motiviran islamom, već je, kao drug Tito, imao težak život, pa se eto, “radikalizirao”

> Ivica Šola: Marakeški sporazum u svojoj preambuli legalizira bezakonje

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Burkina Faso dugo je bila pošteđena od napada oružanih skupina, no posljednje tri godine suočava se s napadima islamističkih ekstremista u pograničnim područjima Malija i Nigera, država s kojima na sjeveru graniči.

Foto: UN Office for the Coordination of Humanitarian Affairs (OCHA), commons.wikimedia.org

 

Incidenti koji se događaju na prostoru ove afričke države vrlo sliče na one koji traju u susjednoj državi Mali, a jedan od uzroka je porast islamističkog ekstremizma i nasilja koje islam širi u pojasu subsaharske i sjevernih dijelova srednje Afrike gdje žive pomiješani s kršćanima.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Kršćani su osim u Burkini Faso izloženi nasilju, progonima i ubijanjima muslimana u Nigeriji i Čadu, ali i u većinski muslimanskim Čadu, Nigeru i Maliju.

Osim međukonfesionalnih sukoba, unutar ovih zemalja postoje i međuetnički sukobi.

Prije više od godinu dana čelnici zemalja G5 sahelskog bloka – Mali, Burkina Faso, Mauritanija, Niger i Čad – sastali su se na sastanku čiji je cilj bio plan uništenje islamističkih skupina koje su odgovorne za nasilje i ubijanja u ovim državama.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

U Maliju je od 2013. raspoređena mirovna misija UN koja pomaže tamošnjim snagama u borbi protiv džihadista.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.