Izetbegović nastavlja po starom: ‘Izborni zakon neće se mijenjati ucjenama, Hrvati imaju isuviše vlasti’

Foto: fah

Čelnik Stranke demokratske akcije (SDA) Bakir Izetbegović najavio je kako neće popustiti pred “pritiscima i ucjenama” čiji je cilj izmijeniti izborni zakon BiH, a Hrvatsku je pozvao da djeluje na drugačiji način nego do sada što smatra preduvjetom rješavanja unutarnjih bosanskohercegovačkih problema.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Naime, na njegovom FB profilu su objavljeni dijelovi govora koji je održao pred članovima SDA u Livnu kazavši im kako će ustrajati u nastojanju da spriječi izmjene izbornog zakona koje bi bile diskriminirajuće za one pripadnike konstitutivnih naroda koji su u nekim dijelovima BiH u manjini.

Dodao je kako se to tiče upravo položaja Bošnjaka u Livanjskoj županiji i koji bi morali imati pravo zastupljenosti u tijelima vlasti bez obzira na brojnost unatoč činjenici da su tu manjina u usporedbi s Hrvatima.

“Ustrajat ćemo u nastojanjima da vas zaštitimo i u tome nećemo popustiti niti milimetar”, kazao je Izetbegović ponovivši kako je za SDA neprihvatljivo uvođenje cenzusa od tri posto po županijama za delegiranje zastupnika u Dom naroda parlamenta Federacije BiH.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

‘Hrvati imaju isuviše vlasti’

Poručio je kako o želi poboljšati odnose s Hrvatima pa i kroz izmjene izbornog zakona ali bez “pritisaka i ucjena”, kako doživljava zahtjeve stranaka okupljenih oko Hrvatskog narodnog sabora (HNS) za rješenjima koja bi osigurala legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda u tijelima vlasti. No Izetbegović je ustvrdio i kako Hrvati u BiH zapravo već sada imaju isuviše vlasti s obzirom na to koliko ih živi u toj zemlji a Hrvatskoj je predbacio “sudjelovanje u udruženom zločinačkom pothvatu tijekom rata u BiH”.

“Mi na te prijetnje i pritiske (za izmjene izbornog zakona) ne povijamo kralježnicu i nećemo je poviti. Da 400 tisuća Hrvata iz BiH živi u Hrvatskonj, dobili bi manje od desetine vlasti a ovdje dobiju trećinu. Da je sreće, Hrvatska bi pomagala na pravi način. Imamo problem naše imovine u Hrvatskoj. Imali smo tu i udruženi zločinački pothvat, u kojem je i Hrvatska sudjelovala. Ne očekujemo nikakve odštete već promjenu odnosa prema BiH”, kazao je Izetbegović.

> Čović: Ustavna reforma zbog vremenskog okvira u kojem će se održati izbori nije realna

Tekst se nastavlja ispod oglasa

> Veleposlanik RH u BiH demantirao navode sarajevskih medija da je Europsko vijeće odbilo Plenkovićev prijedlog

> Schmidt: U BiH nema rata, ali postoji politička kriza

Hrvatima se na izborima nameće tuđa politička volja

Održavanje izbora po starom izbornom zakonu za Hrvate u BiH znači da će ustvari opet Bošnjaci birati hrvatskog člana predsjedništva BiH. Hrvati su ponovno u opasnosti da im se na izborima nameće politička volja. Desetljećima se već odbija svaki hrvatski prijedlog reformi.

Tekst se nastavlja ispod oglasa

Krajem srpnja saborski zastupnik Mosta Nino Raspudić bio je gost Novog dana i komentirao situaciju s izborima u Bosni i Hercegovini.

“Meni se čini da je prekasno. Ja sam godinu dana bučno upozoravao u sabornici i u javnosti što će se dogoditi. Očito je da su ti pregovori oko izbornog zakona bili farsa. Bošnjacima odgovara ovakav izborni zakon, a ovakav izborni zakon je Ustavni sud BiH prolgasio neustavnim. Ono što zamjeram Plenkoviću i Grliću Radmanu je što su godinu dana djelovali kao anesteziolozi na toj operaciji političke dekapitacije Hrvata u BiH, odlazeći svako malo u Mostar i uvjervajući Hrvate da će oni u suradnji s brojnim partnerima u EU i SAD-u omogućiti da se promjeni izborni zakon, a nije se dogodilo ništa. Vrlo izgledno je da će Bošnjaci Hrvatima izabrati političke predstavnike”, rekao je.

Tekst se nastavlja ispod oglasa
Podržite nas! Kako bismo Vas mogli nastaviti informirati o najvažnijim događajima i temama koje se ne mogu čitati u drugim medijima, potrebna nam je Vaša pomoć. Molimo Vas podržite Narod.hr s 10, 15, 25 ili više eura. Svaka Vaša pomoć nam je značajna! Hvala Vam! Upute kako to možete učiniti možete pronaći OVDJE

Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr dopušteno je registriranim korisnicima. Čitatelj koji želi komentirati članke obavezan se prethodno upoznati sa Pravilima komentiranja na web portalu i društvenim mrežama Narod.hr te sa zabranama propisanim člankom 94. stavak 2. Zakona o elektroničkim medijima.